Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Z vražd v minulém roce jsou obviněni i mladiství. Vražedným nástrojem byl nejčastěji nůž

 
středa, 6. února 2019, 09:00

Celkem tři mladiství jsou podle kriminalistů podepsáni pod loňskými případy vražd v Olomouckém kraji. Stalo se jich dohromady jedenáct, o tři víc než předloni.

Nízký věk tří obviněných považují kriminalisté ve statistikách za mimořádný, řekl šéf odboru obecné kriminality Jan Lisický. Dva z nich podle kriminalistů figurují u vraždy muže v Hranicích na Přerovsku, jehož tělo bylo objeveno v květnu v řece Bečvě, jeden je obviněn v souvislosti s násilnou smrtí pětapadesátiletého muže nalezeného na konci června na stavbě v Prostějově. „Z vlastní zkušenosti je to výjimečné. V dnešní době bohužel násilí v lidech je a nějak nám mizí brzdy, které dříve bývaly. Mění se i struktura způsobu, kterým se lidé mezi sebou vzájemně napadají. Dříve po prvních dvou úderech pěstí do obličeje, když člověk upadl, pěstní souboj končil. Dnes velmi často ještě nastupují kopy do ležícího nešťastníka, směřované často na hlavu. Poté jsou ty následky mnohem tvrdší," řekl Lisický.

První případ vraždy, ve kterém mezi obviněnými figurují mladiství, se stal na konci května. Tělo čtyřiačtyřicetiletého muže bylo objeveno v řece Bečvě v katastru Hranic. Policisté v souvislosti s případem dopadli tři muže, podle kriminalistů šlo údajně o konflikt mezi bezdomovci. Bezdomovce má zřejmě na svědomí i další mladistvý, který byl policisty zadržen na konci srpna. Pětapadesátiletého muže z Blanenska našli policisté v sobotu 30. června ve výkopu na staveništi v ulici Předina.

PSALI JSME: Kriminalita v Olomouckém kraji klesla, ale zvýšil se počet vražd

Olomoucké kriminalisty zaskočil i počet vražd, v předchozích letech jich vyšetřovali méně. Předloni jich bylo osm, v roce 2017 šest. Všechny loňské případy se však policistům podařilo objasnit. „Čtyři se staly v rodinném domě, tři v bytě a čtyři venku," podotkl Lisický. Nejčastěji byl mezi vražednými nástroji zastoupen nůž, jednou střelná zbraň, zabíjely i kopy, kámen či betonová dlaždice, dodal kriminalista.

Všechny vraždy se podařilo vyřešit, vysokou objasněnost mají na kontě krajští kriminalisté i z pohledu celkové násilné kriminality. Loni vyšetřovali v této oblasti dohromady 837 případů, o dvacet méně než předloni. Objasnit se jim podařilo 74,3 procenta, nejvíce za poslední tři roky. Policisté loni v Olomouckém kraji zaznamenali 9332 trestných činů, což je v meziročním srovnání pokles o 8,9 procenta. Kriminalita v Olomouckém kraji loni podle policejních statistik celkově klesla již pátým rokem za sebou. Policistům se podařilo vyřešit 60,3 procenta trestných činů, předloni to bylo 58,67 procenta.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com

Kam dál?

Dnes před soudem stane šest obžalovaných v metanolové kauze

středa, 6. února 2019, 07:30

Před olomouckým vrchním soudem dnes stane šestice obžalovaných z ostravské větve kauzy metanol, kterým krajský soud za ohrožování...

Téměř šedesát kilogramů polského hovězího skončilo v restauracích,...

úterý, 5. února 2019, 22:00

Podle aktuálních správ Státní veterinární správy do Česka doputovalo 300 kilogramů hovězího masa z problematických polských...

Velký test dětských balzámů na rty ukázal, že jedenáct jich je...

úterý, 5. února 2019, 21:00

Před více než rokem informoval spotřebitelský časopis dTest, že většina testovaných balzámů na rty pro dospělé propadla v...

Rozrušený syn pod vlivem alkoholu udeřil slepeckou holí svého otce....

úterý, 5. února 2019, 19:00

V pondělí po poledni byli vysláni strážníci Městské policie Olomouc do panelového domu v ulici U Cukrovaru. Mělo tam dojít k...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Démon jménem „genderová ideologie“ v České republice

V návaznosti na článek o problematice zrušení genderových studií v Maďarsku a démonizaci genderu jakožto nepřítele tradičních hodnot se podíváme na situaci v České republice. Jak jsme na tom s genderem, tedy kulturně vzniklými rozdíly mezi muži a ženami u nás doma? Stáváme se tak moc obávanou “bezpohlavní” společností?

VIDEO: Ve Veletržním paláci se konala debata o SEFO. Řediteli Muzea umění bylo na konci debaty zabráněno vystoupit

V pondělí 18. března se konala ve Veletržním paláci v Praze odborná debata na téma Středoevropského fóra, projektu olomouckého Muzea umění. Ač se téma bezprostředně muzea týká, na debatu podle tiskového mluvčího Tomáše Kasala žádná pozvánka nedorazila, řediteli muzea navíc bylo v závěru debaty zabráněno vystoupit.

Zahráli si s Glenem Hansardem. Nyní brněnská kapela křtí novou desku, která rozhodně stojí za pozornost

Splnil se jim jejich životní i kariérní sen, když si je na své vystoupení pozval sám držitel Oscara Glen Hansard. Brněnská kapela The Shookies rozhodně stojí za pozornost. Zdobí je autentický projev zpěváka, unikátní zvuk i příjemný pocit z jejich hudby. Přesvědčit se o tom mohou lidé sami v Brně na Melodce, kde 21. března křtí novou desku Sooner or Later.