Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Z vražd v minulém roce jsou obviněni i mladiství. Vražedným nástrojem byl nejčastěji nůž

 
středa, 6. února 2019, 09:00

Celkem tři mladiství jsou podle kriminalistů podepsáni pod loňskými případy vražd v Olomouckém kraji. Stalo se jich dohromady jedenáct, o tři víc než předloni.

Nízký věk tří obviněných považují kriminalisté ve statistikách za mimořádný, řekl šéf odboru obecné kriminality Jan Lisický. Dva z nich podle kriminalistů figurují u vraždy muže v Hranicích na Přerovsku, jehož tělo bylo objeveno v květnu v řece Bečvě, jeden je obviněn v souvislosti s násilnou smrtí pětapadesátiletého muže nalezeného na konci června na stavbě v Prostějově. „Z vlastní zkušenosti je to výjimečné. V dnešní době bohužel násilí v lidech je a nějak nám mizí brzdy, které dříve bývaly. Mění se i struktura způsobu, kterým se lidé mezi sebou vzájemně napadají. Dříve po prvních dvou úderech pěstí do obličeje, když člověk upadl, pěstní souboj končil. Dnes velmi často ještě nastupují kopy do ležícího nešťastníka, směřované často na hlavu. Poté jsou ty následky mnohem tvrdší," řekl Lisický.

První případ vraždy, ve kterém mezi obviněnými figurují mladiství, se stal na konci května. Tělo čtyřiačtyřicetiletého muže bylo objeveno v řece Bečvě v katastru Hranic. Policisté v souvislosti s případem dopadli tři muže, podle kriminalistů šlo údajně o konflikt mezi bezdomovci. Bezdomovce má zřejmě na svědomí i další mladistvý, který byl policisty zadržen na konci srpna. Pětapadesátiletého muže z Blanenska našli policisté v sobotu 30. června ve výkopu na staveništi v ulici Předina.

PSALI JSME: Kriminalita v Olomouckém kraji klesla, ale zvýšil se počet vražd

Olomoucké kriminalisty zaskočil i počet vražd, v předchozích letech jich vyšetřovali méně. Předloni jich bylo osm, v roce 2017 šest. Všechny loňské případy se však policistům podařilo objasnit. „Čtyři se staly v rodinném domě, tři v bytě a čtyři venku," podotkl Lisický. Nejčastěji byl mezi vražednými nástroji zastoupen nůž, jednou střelná zbraň, zabíjely i kopy, kámen či betonová dlaždice, dodal kriminalista.

Všechny vraždy se podařilo vyřešit, vysokou objasněnost mají na kontě krajští kriminalisté i z pohledu celkové násilné kriminality. Loni vyšetřovali v této oblasti dohromady 837 případů, o dvacet méně než předloni. Objasnit se jim podařilo 74,3 procenta, nejvíce za poslední tři roky. Policisté loni v Olomouckém kraji zaznamenali 9332 trestných činů, což je v meziročním srovnání pokles o 8,9 procenta. Kriminalita v Olomouckém kraji loni podle policejních statistik celkově klesla již pátým rokem za sebou. Policistům se podařilo vyřešit 60,3 procenta trestných činů, předloni to bylo 58,67 procenta.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com

Kam dál?

Dnes před soudem stane šest obžalovaných v metanolové kauze

středa, 6. února 2019, 07:30

Před olomouckým vrchním soudem dnes stane šestice obžalovaných z ostravské větve kauzy metanol, kterým krajský soud za ohrožování...

Rozrušený syn pod vlivem alkoholu udeřil slepeckou holí svého otce....

úterý, 5. února 2019, 19:00

V pondělí po poledni byli vysláni strážníci Městské policie Olomouc do panelového domu v ulici U Cukrovaru. Mělo tam dojít k...

Divadlo pro seniory, letáky, odborná konference: Kraj bude investovat...

úterý, 5. února 2019, 17:00

Divadelní představení, které ukáže seniorům, jak mají rozpoznat manipulativní a falešné chování a naučí je, kterak na ně reagovat...

Policie chce obžalovat čtyři lidi v kauze Vidkun, mimo jiné i...

úterý, 5. února 2019, 16:00

Policisté podali žalobcům návrh na obžalobu čtyř lidí v olomoucké korupční kauze Vidkun. Po více než třech letech vyšetřování...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Největší zájem o eurovolby byl podle všeho v Praze

Zájem lidí o výběr kandidátů do Evropského parlamentu nebyl ani dnes dopoledne velký. Volební účast v jednotlivých krajích se podle zjištění zpravodajů pohybuje nejčastěji mezi 15 a 21 procenty. Zřejmě největší zájem o volby je v hlavním městě. V Praze odvolila téměř třetina oprávněných voličů. Vybírat zástupce do Evropského parlamentu šlo do dnešních 14:00, výsledek voleb bude zveřejněn v neděli pozdě večer.

Hodiny na Černé věži v Budějcích po čtyřiceti letech září novotou. Speciální barvu vybírali památkáři

Jako nové teď vypadají hodiny na Černé věži. Po čtyřiceti letech totiž dostaly nový nátěr. Na všechny čtyři ciferníky padne více než osm kilo speciální barvy, kterou vybírali památkáři. Hotovo by mělo být příští týden. Hlavní slovo má ale počasí.

Předmanželská smlouva? Ochrana před zchudnutím

Zhruba každé druhé manželství končí rozvodem. Je proto dobré myslet dopředu a zbytečným sporům o majetek předcházet. K tomu slouží předmanželská smlouva, ve které si snoubenci dohodnou jiný než zákonný majetkový režim.