úterý 25. června 2024 Ivan

Muž, který házel na auta z mostu polena, zřejmě potrestán nebude

Dvaatřicetiletý muž podezřelý z házení polen z mostů na dálnici D1 u Hranic na Přerovsku a na Novojičínsku byl podle znalců v době svého činu nepříčetný. Podle žalobce Lva Nováka trpí paranoidní schizofrenií. Na základě tohoto zjištění byl muž propuštěn z vazby, dobrovolně nastoupil na léčení. Trestní stíhání bude s největší pravděpodobností zastaveno. Pachatel při útoku poškodil 28 aut, jeden člověk se zranil.

"Na základě znaleckého posudku z odvětví psychiatrie a klinické psychologie bylo zjištěno, že trpí paranoidní schizofrenií. Trpěl jí i v době činu a trpí jí dál. Na základě toho není trestně odpovědným, neboť byl v době činu nepříčetný. Vše zatím nasvědčuje tomu, že se toho činu dopustil, s ohledem na jeho duševní vztah však nepřichází v úvahu podání obžaloby a postavení před soud. Trestní stíhání bude muset být pro nepříčetnost v době činu zastaveno," řekl dnes státní zástupce olomouckého krajského státního zastupitelství Lev Novák.

Muž putoval do vazby na konci února poté, co byl propuštěn z psychiatrické léčebny. Důvodem byla obava z opakování trestné činnosti. Podle žalobce však zjištěním znalců odpadl vazební důvod a muž byl proto neprodleně propuštěn z vazby. "Následně dobrovolně nastoupil k hospitalizaci v psychiatrické léčebně ve Šternberku," doplnil státní zástupce. Dodal, že u soudu byl současně podán návrh na uložení ochranného psychiatrického ústavního léčení. "Znalci ve svém znaleckém posudku současně uvedli, že jeho pobyt na svobodě je pro společnost nebezpečný pro jeho duševní nemoc a navrhli ústavní psychiatrické léčení. Mezitím už je muž dobrovolně hospitalizován," dodal žalobce.

Podezřelý muž byl v době činu navíc pod vlivem drog, což potvrdily výsledky toxikologického rozboru. Podle státního zástupce to však nehrálo ve zjištěné nepříčetnosti žádnou roli. Vyšetřování zatím podle státního zástupce zastaveno není, je potřeba vyčíslit škodu na vozidlech, která polena zasáhla. Řada řidičů byla totiž z ciziny. Kdo však škodu v tomto případě bude nahrazovat, zatím není zřejmé.

Pachatel na auta útočil 29. ledna ze čtyř míst v Olomouckém a Moravskoslezském kraji. Některé špalky vážily až 20 kilogramů a při nárazu do jedoucího auta mohly podle expertů dosáhnout hmotnosti až několika tun. "Takový masakr na silnici jsem ještě nezažil, mohlo z toho vzniknout mnoho těžkých a smrtelných zranění," uvedl tehdy ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel. Polena muž shazoval na jedoucí auta z mostů, kromě dálnice v okolí Hranic a Bělotína také na silnici I/48 u Starojické Lhoty na Novojičínsku. Poškozeno bylo 28 aut, z toho 19 nákladních. Ohrožení bylo podle policistů velké, dvě z aut, na která pachatel polena házel, převážela dusík.

Zdroj: ČTK

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.