pondělí 17. června 2024 Adolf

Muži, který střelil svou matku ve Štarnově do hlavy, snížil soud trest

Olomoucký vrchní soud dnes snížil Leopoldovi Ťukovi trest za vraždu jeho matky ve Štarnově na Olomoucku z 30 na 20 let. Podle odvolacího soudu nebyly podmínky pro uložení výjimečného trestu.

Muž svou matku podle rozsudku střelil do hlavy z bezprostřední blízkosti v jejím rodinném domě. Důvodem bylo podle obžaloby to, že mu matka vyčítala jeho chování. Muž již dříve ubodal svou manželku. Za její vraždu dostal 12,5 roku, z vězení byl podmíněně propuštěn v roce 1995.

Podle vrchního soudu byla vina Ťuky prokázána, verdikt krajského soudu změnili soudci pouze v otázce trestu. "Nově byl obžalovanému uložen trest 20 let se zařazením do věznice se zvýšenou ostrahou. Důvodem je to, že vrchní soud neshledal podmínky pro uložení výjimečného trestu. Uložený trest je na samé horní hranici trestní sazby a je v tomto případě dostatečně přísným. Stejný trest byl navrhován i státní zástupkyní u krajského soudu," řekl dnes mluvčí olomouckého vrchního soudu Vladimír Lichnovský.

Podmínkou pro uložení výjimečného trestu je podle něj zvlášť velká závažnost zločinu a obzvlášť obtížná resocializace. Soudci vzali v potaz to, že muž nepostupoval vůči tělu poškozené zvlášť surovým způsobem, šlo o jednu ránu z krátké vzdálenosti. "Náprava také není obzvláště ztížena. Nebyly u něj shledány žádné patologické rysy, pouze alkoholismus, což byl i spouštěcí mechanismus pro daný trestný čin," doplnil mluvčí soudu.

Tragédie se odehrála předloni v listopadu v rodinném domku ve Štarnově poté, co se Ťuka vrátil z hospody. Když mu osmdesátiletá matka vyčítala nevhodný způsob života, vzal nelegálně drženou pistoli po otci, vrátil se do kuchyně, a když byla žena otočena bokem, střelil ji do hlavy. Seniorka na místě zemřela. Ťuka se policistům k vraždě nejprve přiznal, před soudem poté začal své výpovědi několikrát měnit.

U soudu vyplynulo, že žena musela násilné chování svého syna snášet delší dobu. Věděli o tom i sousedé. "Byl na ni sprostý, bil ji, urážel. Slyšela jsem, jak na ni křičí a nadává jí. Měla modřiny a plakala. Bil ji pěstmi a dával jí facky," uvedla jedna ze sousedek. Problémy potvrdil i starosta Štarnova Stanislav Nykl. Žena prý za ním přišla, když ji syn napadl.

Mrtvou ženu objevila její vnučka, která do domu vlezla oknem. Otce poté našla v hospodě. Podle vnučky babička své rodině sama říkala, že to nedopadne dobře. Odejít z domu ale nechtěla.

Zdroj: ČTK

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.