sobota 25. května 2024 Viola

Před okresním soudem stanul kněz, který měl obtěžovat nezletilé chlapce

Před přerovským okresním soudem dnes stanul katolický kněz Vladimír Krejsa obžalovaný ze sexuálního obtěžování dětí v Přerově.

Čtyřiašedesátiletý duchovní z Přerovska, který už kněžskou praxi nevykonává a je v důchodu, se během své práce pohyboval v romské komunitě v problémové lokalitě u přerovského nádraží. Obžalován byl ze dvou trestných činů. Jednání dnes bylo neveřejné a soudkyně jej kvůli nepřítomnosti dalších svědků odročila na polovinu srpna.

"Na obžalovaného byla podána obžaloba pro přečiny ohrožování výchovy dítěte a svádění k pohlavnímu styku, pohybujeme se v trestní sazbě od šesti měsíců do pěti let. Ke konkrétním skutkovým okolnostem se z důvodu ochrany poškozených, mezi kterými jsou děti mladší 18 let, nemohu vyjadřovat. Jde o více případů páchaných po delší dobu, přibližně 3,5 roku," řekla dnes státní zástupkyně Šárka Pivodová.

Soudkyně Emilie Richterová vykázala veřejnost už před čtením obžaloby. K soudu dorazila v roli svědků zhruba desítka místních mladíků. Většina z nich odmítla vypovídat, další k soudu nedorazili. "Obhájce a obžalovaný trvají na jejich výsleších. Jednání jsme odročili na 13. srpna, někteří svědci se nacházejí ve výkonu trestu, musíme požádat o eskortu. Obžalovaný i obhájce také nesouhlasí se čtením znaleckého posudku, tak budu muset předvolat znalkyni," uvedla soudkyně.

Případ vyšel najevo loni v červnu, kněze policisté zadrželi v jednom z činžovních domů přerovského přednádraží, kde žijí hlavně romské rodiny. Údajně obtěžoval pět chlapců. Na případ upozornil jeden z rodičů. Krejsa čelí obžalobě na svobodě, on ani jeho obhájce se k případu dnes nechtěli vyjadřovat. Státní zástupce sice pro něj navrhl vazbu, soud to ale zamítl.

Mluvčí olomouckého arcibiskupství Jiří Gračka deníku Právo loni v červnu řekl, že muž je dlouhodobě nemocný, a kněžskou praxi tedy nevykonává. "Do Přerova jezdil soukromě. S věřícími tam ve styku nebyl. Jeho počínání, bude-li mu prokázáno, nemělo nic společného s duchovními záležitostmi. Žádné kroky v této věci zatím dělat nebudeme, neboť oficiálně o případu zatím nevíme, a navíc, šetření je úplně na začátku," řekl Gračka Právu.

Zdroj: ČTK

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.