neděle 25. února 2024 Liliana

Soud zkrátil útočníkovi, který napadl zpěváka Hrůzu, trest na dva a půl roku

Olomoucký vrchní soud zmírnil dvacetiletému Patriku Kaifášovi trest za loňské napadení zpěváka Michala Hrůzy ve Stodolní ulici v Ostravě ze tří let na 2,5 roku vězení.

Vyhověl tak odvolání obžalovaného i jeho otce, kteří žádali nižší trest. Naopak návrh žalobkyně, která jej chtěla potrestat za vydírání, a uložit tak i přísnější trest, soud zamítl. Hrůza utrpěl poranění hlavy. Kaifáš podle rozsudku musí navíc zaplatit zpěvákovi téměř půl milionu korun, uhradit také musí pojišťovně náklady léčby ve výši 380.000 korun.

Odvolací soud Kaifášovi zmírnil právní kvalifikaci, místo těžkého ublížení na zdraví, kde mu hrozilo tři až deset let, byl odsouzen za ublížení na zdraví se sazbou dva až osm let. Důvodem byly okolnosti útoku, kdy zpěváka podle soudu uhodil při potyčce pouze jednou ránou pěstí do obličeje se střední intenzitou. Těžké zranění zpěvák utrpěl poté, co spadl na zem. "Zvážili jsme jeho dosavadní řádný život, trestné činnosti se dopustil věku blízkému mladistvému. Proto jsme trest uložili mírně nad dolní hranicí trestní sazby," uvedl předseda senátu Vladimír Rutar.

Incident se odehrál loni v červenci. Zpěvák se vložil do sporu mezi Kaifášem a jeho bratrancem Nikolasem Agoratsiosem. Bratranci se na ulici postrkovali a váleli po zemi, Hrůza byl potyčkou zasažen a chtěl přivolat policii. Zpěváka poté nejprve napadl Agoratsios, který mu dal podle soudu facku. Poté k němu přistoupil opilý Kaifáš, chytil jej za oděv a pěstí jej udeřil do obličeje. Třiačtyřicetiletý Hrůza dopadl zády na chodník a udeřil se do hlavy. Na zemi zůstal ležet v bezvědomí. Utrpěl prasklinu temenní kosti a krvácení do mozku. Jeho léčba dosud není ukončena. "Následky přetrvávají a potíže s pamětí u osoby, která se živí zpěvem, skládáním a muzicírováním, je vada dost podstatná," podotkl soudce Rutar.

Žalobkyně Jarmila Ošlejšková žádala, aby byl mladík odsouzen za vydírání a výtržnictví, za což by mu hrozil vyšší trest. Podle ní byl zpěvák napaden proto, aby nepřivolal policii. Naopak obhájce požadoval mírnější kvalifikaci a uložení podmíněného trestu. Na soud apeloval i otec mladíka. "Chtěl bych poprosit vrchní soud, aby dal synovi ještě šanci dostudovat a řádně splácet škodu, kterou způsobil. Celé rodině je to nesmírně líto. Kluk je psychicky narušen a odrazilo se to i při maturitní zkoušce," uvedl David Kaifáš.

Mladík dnes u soudu přiznal, že důvodem sporu s bratrancem byla jeho žárlivost. Samotnou inzultaci Hrůzy si prý nepamatuje. Vypil prý asi čtyři piva a tvrdý alkohol. "Je mi to strašně moc líto. Chodím nyní po brigádách a hledám si práci, abych mohl škodu nahradit," uvedl Kaifáš. Podotkl, že se Hrůzovi dvakrát omluvil v dopise.

Kaifášův bratranec Nikolas Agoratsios, další účastník konfliktu, dostal od krajského soudu roční podmínku s odkladem na 2,5 roku. Po tuto dobu mu soud zakázal pít alkohol. Jeho rozsudek je pravomocný, nikdo se neodvolal.

Zdroj: ČTK

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.