středa 21. února 2024 Lenka

V Olomouckém kraji se vyskytly případy kopírování platebních karet

Policisté v Olomouckém kraji vyšetřují tři případy, kdy neznámý pachatel instaloval na bankomaty kopírovací zařízení na platební karty. Šlo o bankomaty v Přerově, Olomouci a v Šumperku.

V posledním případě byla škoda na přístroji a provedených transakcích vyčíslena na 134.000 korun. Kriminalisté nabádají obyvatele k obezřetnosti při vybírání peněz.

Všechny tři případy se staly v červnu, kriminalisté již přijali patřičná opatření. "V Olomouci a Přerově k poškození bankomatů nedošlo, a doposud nebyla zjištěna škoda, která by byla způsobena klientům. V Šumperku do současné doby celková škoda na přístroji a provedených transakcích činí přes 134.000 korun," řekl dnes krajský policejní mluvčí Josef Bednařík.

Pachatel podle policistů využil skimmovací zařízení, což je technické zařízení umožňující zkopírování elektronických údajů z platební karty. Taková zařízení bývají nejčastěji nainstalována na bankomaty v místech pro vkládání karty formou různých nástavců napodobujících originál.

Pachatel se podle kriminalistů v Olomouckém kraji nezaměřuje na konkrétní bankomaty jednoho bankovního institutu, napaden tak může být jakýkoli bankomat. "Proto policie vyzývá občany v celém Olomouckém kraji ke značné obezřetnosti při výběru hotovosti z bankomatů," uvedl mluvčí. Lidé by měli při výběru peněz vždy zkontrolovat vstupní otvor pro kartu a v případě zjištění cizího předmětu kontaktovat policii. Při zadávání bezpečnostního kódu by lidé měli zakrýt klávesnici. 

Případ kriminalisté vyšetřují pro podezření z neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a z podvodu, pachateli hrozí až osm let vězení.

Podobný případ vyšetřovali kriminalisté například v dubnu v Praze, kdy dopadli dva muže z Bulharska, kteří nejméně čtyřikrát instalovali na bankomaty v Praze a Středočeském kraji kopírovací zařízení na platební karty. Podařilo se jim podle policie načíst data z karet 12 lidí, z jejichž účtů pak zmizelo zhruba 200.000 korun.

Zdroj: ČTK

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.