sobota 4. května 2024 Květoslav

Olomoucký soud snížil manažerům tresty kvůli licenci elektrárně Čekanice

Olomoucký vrchní soud dnes snížil o rok na čtyři roky vězení tresty někdejším jednatelům společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje Liboru Kičmerovi a Oldřichu Kožušníkovi, trest je za podvod při neoprávněném udělení licence solární elektrárně Čekanice. Oba dostali také vysoké peněžité tresty a zákaz činnosti. Licenci elektrárna získala na sklonku roku 2009. Oba muži byli původně obžaloby zproštěni, jejich případ však loni v dubnu vrátil odvolací soud zpět krajskému soudu, který je poté uznal vinnými.

Mužům původně hrozilo za podvod pět až deset let vězení, soud jim trest snížil pod hranici trestní sazby s ohledem na dobu, která od spáchání trestné činnosti uplynula. Podle soudu je však vina obžalovaných prokázána. „Obžalovaní byli ve vedoucích pozicích, byli přímo odpovědni za výstavbu fotovoltaické elektrárny Čekanice, která byla ve své době druhou největší fotovoltaickou elektrárnou patřící do skupiny ČEZ," řekl mluvčí soudu Stanislav Cik. Kromě čtyřletého trestu byl Kičmerovi uložen také peněžitý trest 800 tisíc korun a pětiletý zákaz činnosti výkonu funkce statutárního orgánu. Kožušníkovi soud udělil navíc peněžitý trest 1,5 milionu korun a rovněž pětiletý zákaz činnosti.

Oba muži vinu znovu popřeli, uvedli, že nemohli vědět, že elektrárna není dostavěná a že nebyli informováni o průběhu každé stavby. Podle obhájců neměli ani žádnou motivaci. „Pohybujeme se na tenké hranici mezi nedbalostí a mezi úmyslem. Soud se může domnívat, že jako jednatelé a odpovědné osoby měli podstatně více možností a měli si tyto informace ověřit. Toto je fakt a můj klient se k tomu hlásí. Nebylo však jednáno s úmyslem páchat podvod. Žádný důkaz o tom, že by jednali úmyslně, není," uvedl Kičmerův obhájce.

Obhajoba tako poukázala na délku trestního řízení a bezúhonnost obou mužů. „Naše konání rozhodně nebylo vedeno se zištnými úmysly. Kdybychom se dozvěděli od podřízených, že je jakýkoliv problém, tak bychom licenční řízení zastavili," uvedl dnes Kožušník. Podle soudu však obžalovaní věděli o rizicích nepřipojení elektrárny do konce roku 2009 a pravidelně se účastnili porad se svými podřízenými týkajících se její výstavby. „Byli proto minimálně srozuměni, že fotovoltaická elektrárna Čekanice nebyla do konce roku 2009 postavená, není schopna bezpečného provozu a že podklady k vydání licence jsou nepravdivé," doplnil mluvčí soudu.

Fotovoltaická elektrárna získala neoprávněnš licenci v závěru roku 2009, v dalším roce měly výkupní ceny elektřiny mírně klesnout. Pravomocně odsouzen už kvůli tomu byl revizní technik Guy Tyl, kterému loni vrchní soud zmírnil pětiletý trest vězení na tříletý trest s podmíněným odkladem na čtyři roky. Soud tehdy vzal v úvahu jeho tíživou rodinnou situaci i dobu od spáchání činu. Manažery však krajský soud nejprve zprostil obžaloby z podvodu s odůvodněním, že se nepodařilo prokázat úmysl. Vrchní soud měl však jiný názor a kauzu vrátil krajskému soudu.

V souvislosti s licencemi získanými pro solární elektrárny již policie vyšetřovala řadu podvodů, které skončily i u soudů. Ve většině případů jsou to ale projekty, které měly být dokončeny o rok později, v roce 2010. Tehdy se totiž změnil zákon a stát znovu od roku 2011 snížil výkupní ceny elektřiny. Tentokrát ale o polovinu s platností na dalších 20 let. Investoři se tak snažili dokončit své projekty za každou cenu.

Autoři | Foto svetenergie.cz

Štítky ČR, soud, energie, podvod, solární

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.