středa 24. července 2024 Kristýna

Proti podvodům na internetu bojuje Den bezpečnějšího internetu. Víte, jak se chránit online?

Den bezpečnějšího internetu 7.2.2023 se zaměří na prevenci nebezpečí v online světě. V ČR stoupla kyberkriminalita, tudíž je cílem informovat občany a učit správné chování v kyberprostoru.

V úterý 7. února 2023 proběhne již 20. ročník Dne bezpečnějšího internetu. Cílem této mezinárodní kampaně #SaferInternetDay je zvýšit povědomí o aktuálních nebezpečích v online prostředí a propagovat jeho bezpečné a pozitivní užívání.

V loňském roce došlo v ČR k nejvyššímu relativnímu nárůstu v registrovaných kyberkriminálních případech. V Olomouckém kraji jich bylo 1053 a způsobily škodu v milionech korun. Zvláště výrazný byl nárůst u nových typů sériových kyberkriminálních činů, jako např. reverzní inzertní podvody, podvody s telefonáty od falešných bankéřů a podvody s investicemi do kryptoměn.

V prevenci se snažíme informovat občany o bezpečnosti v kyberprostoru, aby sami předcházeli kriminálnímu jednání. Tyto informace poskytujeme na přednáškách, seminářích, kampaních a prostřednictvím médií, a zdůrazňujeme aktuální případy a správné chování v kyberprostoru, aby se lidé nestali oběťmi podvodů.

A protože prevence není nikdy dost a případů podvedených lidí neustále přibývá, připomeňme si několik základních pravidel bezpečného pohybu v prostředí online světa, aby vaše identita i finanční prostředky zůstaly v bezpečí:

  • Nikdy nikomu nesdělujte své osobní údaje a už vůbec ne konkrétní informace o svém bankovním účtu nebo platební kartě!
  • Nikdy nikomu nepřeposílejte potvrzovací SMS zprávu s unikátním kódem nebo neprovádějte autorizaci transakcí ve svém internetovém bankovnictví, když transakci sami neprovádíte!
  • Přemýšlejte, než kliknete. Před každým potvrzením si vždy přečtěte všechny podmínky.
  • Zdá se vám něco podezřelé? Než uděláte další kroky, poraďte se. (Policie ČR s ČSOB varují před zvýšenou aktivitou kybernetických zločinců - Policie České republiky)
  • Nereagujte na výzvy plateb, které jsou pro vás neznámé. Nejprve si je vy sami ověřte.
  • Pokud něco prodáváte, nikdy nevyplňujte platební údaje vy sami. (Bezpečný prodej přes internetové bazary je možný jen v případě, že kupujícímu nesdělíte identifikační údaje k platební kartě nebo přihlašovací údaje k  internetovému bankovnictví. V opačném případě jde v 99,9 % o tzv. reverzní internetový podvod a obětí se stáváte vy jako prodávající. Pachatelé často využívají phishingové stránky, které se tváří jako webové stránky přepravních společností.)
  • Neinvestujte peníze tam, kde je to podezřele výhodné. (Nebuď labuť! - preventivní kampaň proti investičním podvodům - Policie České republiky)
  • Nikdy nedávejte možnost vzdáleného přístupu do vašeho počítače!

Pamatujte! I když nemáte na svém bankovním účtu dostatek finančních prostředků, nemusíte být v bezpečí! Podvodníci jsou totiž také přeborníci ve sjednávání online půjček.

Například nedávno jsme informovali o případu ženy z Přerovska, která „investovala“ do nákupu akcií společnosti ČEZ a přišla nejen o svoje peníze, ale stala se i dlužníkem. Žena přišla o víc než milion korun - Policie České republiky.

Aktuální nástrahy se týkají všech věkových kategorií!  Proto buďte na internetu více než obezřetní.

Ohodnoť článek

Autoři

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.