Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Šest distributorů nelegálního lihu od zlínského podnikatele Březiny dnes stane před olomouckým soudem

 
středa, 20. června 2018, 09:00

Před olomouckým vrchním soudem dnes stane šest lidí obžalovaných kvůli odběru a distribuci nelegálního lihu od zlínského podnikatele Radka Březiny. Jde o větev kolem Likérky Drak z Chvalčova, kde žalobci vyčíslili dosud největší množství odebraného lihu i škodu způsobenou státu, která činí 1,29 miliard korun. Krajský soud uložil majiteli likérky Pavlu Čanigovi 11,5 roku a bývalému jednateli distribuční firmy Verdana Robertu Sedlaříkovi deset let, zbylým čtyřem obchodním zástupcům tresty od čtyř do dvou let. Všichni obžalovaní i žalobce se odvolali.

Případ úzce souvisí s takzvanou lihovou mafií, kterou vedl Radek Březina. Vrchní soud ho již pravomocně potrestal za daňový únik v rekordní výši 5,6 miliardy korun 13 lety vězení. Alkohol z jeho nezdaněného lihu podle obžaloby vyráběl bývalý jednatel a majitel Likérky Drak Pavel Čaniga. Likérku přitom fakticky vlastnil a ovládal právě Březina. O distribuci se podle obžaloby starali někdejší jednatelé a majitelé distribučních firem Nápoje Cyrano Dominik Nagy, jehož případ soudy řeší samostatně, a firma Verdana Roberta Sedlaříka.

Podle žalobce se v likérce v letech 2003 až 2012 zpracovalo nejméně pět milionů litrů nezdaněného lihu, za léta 2011 až 2012 se navíc jeho přesné množství nepodařilo zjistit. Případ je další z větví odběratelů Březinova nelegálního lihu, dalším odběratelům již soudy uložily tresty v rozmezí od devíti do 11 let. Šlo o otce a syna Pražanovy a majitele zkrachovalé likérky AB style Milana Antoniaziho.

Čaniga a Sedlařík se odvolali proti výši trestu, už u krajského soudu popřeli, že by byli součástí organizované skupiny, obchodní zástupci nesouhlasí s vinou ani s trestem. Státní zástupce u krajského soudu žádal pro obžalované vyšší tresty - pro Čanigu i Sedlaříka 12,5 roku. Přísnější tresty požadoval i u obchodních zástupců.

Napsal(a) ČTK | Foto Pixabay.com

Štítky soud, líh, Olomouc

Kam dál?

Policie pátrá po řidiči motorky, který vybrzdil druhého motorkáře a...

úterý, 19. června 2018, 20:30

Policie vyšetřuje nehodu, která se stala v pátek 15. června 2018 o půl osmé na silnici ve směru od Olomouce k obci Křelov -...

Školáci z prvního stupně našli u školy ve Stupkově ulici batoh se...

úterý, 19. června 2018, 18:00

V pondělí 18. června kolem půl druhé odpoledne zavolala vychovatelka základní školy na Stupkově ulici městskou policii a...

Olomoucký kraj nabídne studentům až 180 tisíc ročně, chce tak získat...

úterý, 19. června 2018, 16:30

Dostupnost lékařské péče v Olomouckém kraji má pomoci zlepšit připravené memorandum mezi hejtmanstvím a Lékařskou...

Pět politických stran vyzvalo radnici k vydání stavební uzávěry na...

úterý, 19. června 2018, 14:37

Zástupci pěti politických stran a hnutí vyzvali olomouckou městskou radu k vydání dočasné stavební uzávěry na pozemcích v okolí...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Koncertovat akusticky je úplně jiný level, říká frontman kapely No Name Igor Timko

Slovenská kapela No Name je opět na cestách. V rámci svého Dermacol No Name Acoustic tour 2019 zavítá v úterý 26. března i do olomouckého NH Hotelu. Právě zde si se mnou samotný frontman kapely Igor Timko povídal třeba o tom, proč se No Name přezdívá kapela na kolesách, v čem je jiný akustický koncert, nebo kvůli čemu se rádi vrací do Olomouce.

Jan Ciglbauer: Čeští vojáci ve světové válce zažili mnoho hrůz a utrpení, ale vykonali také spoustu hrdinství

Český voják ve službách rakousko-uherské armády… Řada lidí si okamžitě představí slavného Švejka, což je ale dle slov spisovatele a badatele Jana Ciglbauera vůči našim předkům křivda. Kdo skutečně byli takzvaní jednadevadesátníci? Odpověď přináší nová Ciglbauerova kniha.

Za požár Severochemy může podle policie zaměstnanec. Chtěl si odčerpat chemikálii, hrozí mu osm let

Policie zahájila trestní stíhání muže, který podle jejích závěrů zavinil rozsáhlý požár liberecké Severochemy z 29. května 2017. Podle znaleckých posudků si zaměstnanec chtěl odčerpat chemikálii, kvůli tomu ale došlo k výboji a rozsáhlému požáru. Na posun v případu jako první upozornila TV Nova.