neděle 14. dubna 2024 Vincenc

Kvůli otravám metanolem stanuli před soudem v Olomouci dva lidé

Před olomouckým krajským soudem dnes stanul provozovatel smíšeného zboží v Olomouci a prodavačka kvůli prodeji smrtícího alkoholu. Po jejich požití v říjnu a v listopadu 2012 zemřeli podle obžaloby dva lidé, další dva se otrávili. Muži hrozí až deset let vězení, žena je ohrožena sazbou až do výše pěti let. Jde o první soud v Olomouckém kraji v souvislosti s metanolovou aférou. Případem se bude soud zabývat do středy.

Podle obžaloby si Luděk Vejmola opatřil od blíže neurčené osoby k dalšímu prodeji neoznačený rum a vodku. "Museli si být vědomi, že by mohlo jít o pokoutně vyrobenou, nekvalitní, případně zdraví škodlivou lihovinu," uvedla státní zástupkyně Alice Zatloukalová.
   

Na konci října 2012 si takovou vodku v prodejně v Nedvědově ulici koupil muž, který zemřel na těžký otok mozku při akutní otravě metylalkoholem. V listopadu skončil v nemocnici po požití rumu z této prodejny další muž, lékařům se jej podařilo zachránit. V polovině listopadu si tento rum koupili manželé. Muž skončil s otravou v nemocnici, žena na akutní otravu
metylalkoholem zemřela. "Bezprostřední příčinou její smrti byl těžký otok mozku s následnou mozkovou smrtí," uvedla žalobkyně.
   

Provozovatel obchodu Vejmola připustil, že měl neokolkované lihoviny, podíl na smrti lidí však odmítá. "Lituji toho, co se stalo, že jsem se do toho zamotal. Odmítám ale, že se otrávili z tohoto alkoholu. Navíc už to bylo v době, kdy jsem žádný alkohol neměl," dodal Vejmola. Celníci u něj v září 2012 zabavili na sto litrů podezřelého alkoholu. Do prodeje se však dostával dál.
   

Vejmola si prý alkohol kupoval jen ve velkoobchodě a poté od likérky z Olomouce - Slavonína. Právě od nich si poté objednal další lihoviny, v dovezených dvou bednách prý byly opět lihoviny bez kolku. "Kauza už byla ukončena, bylo po prohibici, neměl jsem peníze. Asi 12 litrů jsme nabídli stálým zákazníkům. Pil jsem ho já, mí známí i paní prodavačka. Pak mi řekli policisté, že zemřel muž, který k nám chodil. Doteď nevěřím tomu, že to měl od nás," vypověděl. Pak byly další oběti. "Přísahal jsem na své tři děti, že už jsme nic neprodali, už jsme opravdu nic neměli," dodal muž.
   

Prodavačka dnes odmítla vypovídat. Dříve však uvedla, že neokolkované lahve s rumem a vodkou vozil pan vedoucí a nabízet jej měla jen stálým zákazníkům. Bylo jich asi osm. Lahve bez kolků měla prý schovat po celé prodejně.
   

V Olomouckém kraji se první případy otravy alkoholem vyskytly v polovině září 2012, první oběti pocházely z Přerovska. Byla to například dvojice z ubytovny v Oseku nad Bečvou, muž z Brodku u Přerova či žena z Prosenic. Na konci října se tyto případy objevily i na Prostějovsku a poté v Olomouci.
   

Dvaačtyřicetiletý Vejmola skončil po obvinění ve vazbě, propuštěn byl loni v červnu na kauci. Osmapadesátiletá prodavačka zůstala na svobodě. Policisté v listopadu 2012 uvedli, že v Olomouckém kraji stíhá v metanolové kauze pět lidí včetně majitele oseckého motorestu. Pouze provozovatel olomoucké prodejny však skončil za mřížemi.

Zdroj: ČTK

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.