pondělí 6. února 2023 Vanda

Lidé v Olomouckém kraji odevzdali při loňské amnestii 244 zbraní

Obyvatelé Olomouckého kraje odevzdali policii při loňské zbraňové amnestii, která jim do konce roku zaručovala beztrestnost, 244 zbraní a 14.595 kusů střeliva. Patřily mezi ně i zajímavé kousky včetně tužky upravené ke střelbě či protiletecký kanon z druhé světové války.

Novinářům to dnes řekl vedoucí odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál Jaromír Vilimovský. Při poslední amnestii v roce 2009 lidé odevzdali 382 zbraní.

"Lidé mohli odevzdávat neregistrované zbraně od července do konce roku, nehrozilo jim přitom vyšetřování pro nedovolené ozbrojování. Odevzdané zbraně poté putují na oddělení kriminalistické techniky, kde se zjišťuje, zda nebyly použity při spáchání trestného činu. Pokud ne, mohou si je lidé zlegalizovat, nebo věnovat státu," uvedl Vilimovský. Podle něj se mezi odevzdanými zbraněmi objevila například tužka upravená ke střelbě, tritolová náložka či protiletecký kanon z druhé světové války, kterou si chce sběratel podle policie nechat pro sběratelské účely.

Policisté v Olomouckém kraji registrují 17.147 držitelů zbrojních průkazů a 134 držitelů zbrojních licencí, kteří se zabývají převážně prodejem a úpravou zbraní či provozováním střeleckých areálů. Policisté avizují podrobné kontroly. "Nemusíme se obávat, že by v našem kraji došlo k obdobnému incidentu jako ve Vrběticích," doplnil vedoucí odboru. Dodal, že v Olomouckém kraji jsou evidovány bývalé sklady výbušnin, objekty ke skladování trhavin však již neslouží. "Sklady v našem kraji plné trhacích látek nemáme," dodal.

V celé republice lidé při loňské zbraňové amnestii odevzdali 5744 nelegálně držených zbraní a 468.351 kusů střeliva. Většinou šlo o krátké střelné zbraně, jako jsou pistole nebo revolvery. U policistů skončilo méně zbraní než při předchozí amnestii v roce 2009, ale více než v letech 2003 a 1996. Nejvíc zbraní odevzdali lidé ve Středočeském kraji (835). Následovala Praha a Jihomoravský kraj. Nejméně zbraní lidé na policii donesli v Karlovarském kraji, hned za ním skončil Zlínský kraj. Za nelegální držení zbraní hrozí v krajním případě až dva roky vězení.

Zdroj: ČTK

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.