pondělí 15. dubna 2024 Anastázie

Metylalkoholová kauza již dorazila na Vrchní soud v Olomouci

Na olomoucký vrchní soud již dorazila metylalkoholová kauza, ve které krajský soud uložil dvojici údajných míchačů směsi kontaminované metanolem doživotní vězení. V případu figuruje celkem deset obžalovaných. Proti verdiktu krajského soudu se odvolalo devět z nich, u jednoho již rozsudek nabyl právní moci. V případu podal odvolání také státní zástupce. Kdy se odvolací soud bude případem zabývat, zatím podle jeho mluvčího nelze odhadnout.

"Odvolací spis má celkem 26.000 stran. Soudci se s tím nyní budou muset seznámit. Studium spisového materiálu bude náročné," řekl dnes mluvčí soudu Vladimír Lichnovský.
   

Krajský soud ve Zlíně vynesl rozsudky nad deseti obžalovanými v květnu. Nejtěžší, doživotní tresty, dostali Tomáš Křepela ze Zlína a Slovák Rudolf Fian, kteří podle obžaloby otrávenou směs míchali. Mnohaleté tresty soud za obecné ohrožení uložil i ostatním. Křepela, Fian a pět distributorů směsi se odvolalo na místě, dva další podali odvolání později.
   

Právní moci nabyl rozsudek v případu hlavního distributora otráveného alkoholu Jiřího Vaculy ze Zlínska, který přijal patnáctiletý trest, proti němuž nepodal odvolání ani státní zástupce. Žalobce se odvolal naopak v případu dělníka Aleše Svobody ze Zlína, jehož roli v aféře soud zhodnotil 12 lety vězení, a Martina Cekoty, někdejšího provozovatele večerky na zlínském sídlišti Jižní Svahy, kde nakupovali otrávení. Cekota dostal 13,5 roku.
   

Metanolová aféra začala 3. září 2012. Obžaloba postihuje jen období do konce roku 2012. Hlavním aktérům klade za vinu 38 mrtvých a dalších 79 intoxikovaných včetně lidí s trvale poškozeným zdravím. Podle obžaloby majitel firmy na výrobu autokosmetiky z Řitky u Prahy Křepela opatřil na přelomu srpna a září 2012 pět tisíc litrů metylalkoholu i prostory v Opavě
a pomohl Fianovi, který byl obchodním zástupcem Křepelovy firmy Carlogic, namíchat směs o objemu 10.000 litrů tvořenou metanolem a ze zbylé části etanolem. Celou ji předali v Podkopné Lhotě na Zlínsku Vaculovi, jenž směs dál distribuoval.

Zdroj: ČTK

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.