čtvrtek 22. února 2024 Petr

Muž prý připravil lidi o domy, nyní stojí před olomouckým soudem

Před olomouckým krajským soudem stanul šestatřicetiletý Miroslav Janošek obžalovaný z toho, že připravil několik lidí z Rožnova pod Radhoštěm o jejich nemovitosti. Muž podle obžaloby využíval jejich nepozornosti při podpisu smluv. Pod záminkou poskytnutí půjčky či opravy domů jim prý podsouval smlouvy o prodeji domů. Škodu vyčíslil žalobce na sedm milionů korun, o dalších šest milionů korun se údajně snažil dalšího poškozeného připravit. Muži hrozí mnohaleté vězení.

Podle státního zástupce Karla Studeného připravil muž obžalovaný z podvodu o domy a pozemky lidi ve čtyřech případech a v jednom případu se o to pokusil. Nejprve přišli údajně o dům v hodnotě 2,8 milionu korun manželé, kterým v listopadu 2010 sliboval půjčit peníze. "Předstíral jako věřitel uzavření písemné smlouvy o půjčce s dlužníky, avšak k podpisu připravil a předložil poškozeným písemné vyhotovení kupní smlouvy, jejímž předmětem byl prodej nemovitostí, a to rodinného domu, včetně pozemků v Rožnově pod Radhoštěm," uvedl státní zástupce.

Dalším manželům z Rožnova sliboval, že jejich nemovitost v hodnotě dvou milionů korun odkoupí a zpětně jim ji pronajme. Využil přitom rovněž jejich nepozornosti, předložil jim kupní smlouvu, ve které stálo, že cena byla již uhrazena. Po rekonstrukci rodinný dům a pozemky prodal. Poškozeným zůstala pouze částka 330.000 korun, kterou si od obžalovaného půjčili. Další ženu údajně připravil o pozemky, i ta údajně podepsala smlouvu, o které si myslela, že se týká půjčení peněz. Na konci roku 2010 přišel o svůj dům podle žalobce další muž. Janošek podle žalobce mu sliboval dům opravit, místo smlouvy týkající se rekonstrukce mu však prý rovněž podsunul kupní smlouvu na prodej nemovitosti za 1,6 milionu korun. Ještě tentýž den podal u katastrálního úřadu návrh na povolení zápisu vkladu vlastnického práva do katastru nemovitostí.

Podobný postup se pokusil údajně použít i v posledním případě. Předstíral, že muži pronajme auto, k podpisu však připravil kupní smlouvu na jeho rodinný dům za kupní cenu šest milionů korun. Muž si však kupní smlouvu přečetl a odmítl ji podepsat.

Janošek dnes před soudem tvrdil, že měl prosperující stavební firmu a lidem půjčoval peníze. V jednom z případů prý muži půjčil 720.000 korun, zbylé peníze za prodej domu, na kterém se prý domluvili, mu předával údajně v hotovosti ve splátkách. "Peníze jsem neměl v bance, měl jsem je v hotovosti doma. Jsem z vesnice," reagoval obžalovaný na dotaz soudce, odkud peníze bral.

V případu se připojili i poškození, kteří žádají po obžalovaném náhradu škody. Kauzou se bude olomoucký krajský soud zabývat do pátku.

Zdroj: ČTK

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.