neděle 26. května 2024 Filip

Obchodovali s otráveným alkoholem, dnes stanou před vrchním soudem v Olomouci

Před olomouckým vrchním soudem dnes stanou údajní překupníci s otráveným alkoholem z Karvinska. Podle obžaloby dali do oběhu 80 litrů alkoholu obsahujícího 50 procent jedovatého metanolu, a tím zavinili smrt jednoho člověka a čtyřem dalším způsobili vážné zdravotní problémy.

Marku Ženíškovi uložil ostravský krajský soud čtyři roky a Petru Hlavovi tříletý podmíněný trest. Proti rozsudku se odvolali obžalovaní i žalobce.

Odvolací soud se případem bude zabývat již podruhé. Krajský soud mužům původně uložil osm let za úmyslné obecné ohrožení. Vrchní soud však rozsudek zrušil a nařídil nové projednání. Muži byli poté v prosinci loňského roku odsouzeni za ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty z nedbalosti.

Alkohol v nekolkovaných lahvích koupil podle obžaloby Hlava. Životu nebezpečné zboží pak prodal Ženíškovi, který ho předal svému známému, pravděpodobně za účelem dalšího prodeje. Okolo 50 lahví mu podle obžaloby přivezl na konci října k zahradní chatce v Doubravě na Karvinsku. Muž ale s dalšími kamarády během třídenního večírku asi deset litrů vypil. Po třetím dnu se u některých objevily zdravotní problémy.

Metanolová kauza vypukla v září 2012, první oběti na životech byly hlášeny na severu Moravy. Aféra si vyžádala pět desítek lidských životů. Poškozených je ale celkem, včetně zemřelých, asi 140. Mnozí z těch, kteří otravu přežili, jsou totiž těžce zdravotně postižení, někteří oslepli. Pančovaný alkohol z Česka prokazatelně zabíjel i v Polsku, kde zemřeli tři lidé.

Potrestáno už bylo několik lidí. Nejvyšší trest dostali hlavní aktéři kauzy - míchačům kontaminované směsi Tomáši Křepelovi a Rudolfu Fianovi uložil soud doživotí za obecné ohrožení.

Zdroj: ČTK

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.