neděle 21. dubna 2024 Alexandra

Policisté dopadli muže, prý vyhrožoval bombou v Zoře Olomouc

Olomoučtí kriminalisté dopadli třiatřicetiletého muže podezřelého z toho, že vyhrožoval bombou v podniku Zora Olomouc. Kvůli anonymnímu telefonátu byl loni v polovině října na osm hodin zastaven v závodu na cukrovinky provoz a muselo ho pustit na 300 zaměstnanců. Škoda byla vyčíslena téměř na tři miliony korun. Zadržený se k činu přiznal.

Bombou prý vyhrožoval opilý, v podniku se dříve ucházel o práci. Za šíření poplašné zprávy mu hrozí až pět let vězení, řekla dnes krajská policejní mluvčí Marie Štrbáková.

Pachatel zavolal na vrátnici závodu Zora v Tovární ulici loni 17. října nad ránem. "Oznámil, že je v prostorách firmy uložená bomba, která má explodovat kolem oběda. Dopoledne byl zastaven provoz v celém areálu firmy a z podniku muselo postupně odejít kolem 300 zaměstnanců," uvedla policejní mluvčí.

Mluvčí společnosti Nestlé Andrea Brožová dnes řekla, že kvůli anonymnímu telefonátu o uložení bomby olomoucký závod Zora na osm hodin zastavil výrobu. "Bylo třeba zabezpečit výrobní zařízení a závod evakuovat," uvedla Brožová, podle které výrobní areál poté prohledali policisté se psy. "Vzhledem k tomu, že se jedná o výrobu potravin, kde platí přísné hygienické předpisy, bylo nutné po ukončení prohlídky výrobní zařízení pečlivě vyčistit a připravit k znovuzahájení provozu," dodala.

Všechny prostory podniku i přilehlé budovy poté prohledali policisté, včetně pyrotechniků, speciálně vycvičení psi, strážníci i hasiči. Žádnou bombu nebo podezřelý předmět nenašli a po poledni bylo prohledávání firmy ukončeno. Kriminalisté vytipovali několik podezřelých, z nichž se nakonec jeden k anonymnímu vzkazu přiznal. Jde o muže z Olomouce, který prý v osudnou noc prohrál v automatech své poslední peníze. "Když procházel opilý kolem veřejného telefonního automatu v ulici U Cukrovaru, napadlo ho někam zavolat. Číslo na podnik našel ve svém telefonu, neboť se zde asi před 14 dny telefonicky dotazoval na práci," doplnila mluvčí.

Škoda, kterou muž svým jednáním způsobil, byla vyčíslena na 2,85 milionu korun. Muž je stíhán na svobodě. "Informaci o zahájení trestního řízení jsme zatím oficiálně neobdrželi. Až se tak stane, zvážíme naše další právní kroky v této věci," odpověděla Brožová na dotaz, zda firma bude po pachateli vymáhat náhradu škody. Podobný případ se stal v roce 2011, kdy policisté dopadli jednačtyřicetiletého muže, který údajně hrozil bombou v přerovském podniku Meopta. I tehdy policisté žádný výbušný systém nenašli. Kvůli anonymu však musel být provoz závodu přerušen a evakuováni zaměstnanci. Společnosti tím vznikla škoda za půl milionu korun. Motivem v tomto případě byly rodinné problémy.

Zdroj: ČTK

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.