čtvrtek 22. února 2024 Petr

Policisté zasahují na Moravě kvůli nezdaněnému lihu

Policisté zasahují od rána na několika místech Moravy kvůli krácení daní. Rozsáhlá akce s názvem Cela souvisí s odhalením zhruba milionu litrů nezdaněného lihu, které policisté zajistili v loňském roce. Policisté z Útvaru pro odhalovaní organizovaného zločinu podle jeho mluvčího Pavla Hantáka operují společně s protikorupční policií. Případ dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Podle neoficiálních informací zasahovali policisté například v domě zlínského podnikatele Radka Březiny. .

"Rozsáhlá akce s krycím názvem Cela navazuje na prověřování zvlášť závažného zločinu krácení daně, poplatku a podobné povinné platby, souvisejícího s odhalením a zajištěním statisíců litrů nezdaněného lihu, o kterém byla veřejnost již v minulosti informována," uvedl Hanták.
   

Podle státního zástupce Petra Šeredy z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci zasahují policisté převážně na Moravě. "Víc v tuto chvíli říkat nebudeme, je to příliš čerstvé," řekl ČTK Šereda. Potvrdil však, že zátah se týká loňské aféry skrytého lihu. Bližší podrobnosti k případu chtějí policisté a žalobci zveřejnit v pátek.
   

Obrovské množství nezdaněného lihu odkrývali policisté loňského a předloňského roku na řadě míst republiky v souvislosti s metylalkoholovou aférou. Dnešní zásah by mohl souviset se zajištěním zhruba milion litrů nezdaněného alkoholu, který policisté objevili loni v květnu v nádržích zabetonovaných pod zemí v Ostravě, Hrobicích na Zlínsku a v Háji u Duchcova
na Teplicku. Daňový únik spočítali zhruba na 300 milionů korun.
   

Lihové zásoby kriminalisté našli například v areálu bývalé ostravské Likérky Daněk, všechny objekty ale byly využívány firmou Morávia-Chem. V Háji policisté objevili šest nádrží, v nichž bylo přes 300.000 litrů lihu, v Hrobicích dvě nádrže s 200.000 litry tekutiny a v Ostravě pak půl milionu litrů nezdaněného lihu v osmi cisternách. Společnost Morávia-Chem z Hrobic
ale tehdy odmítla, že by jí líh patřil. Prý o podzemních skladech nevěděla.
   

Další nezdaněný líh odkrývali policisté v souvislosti s aférou také v předloňském roce. Objevili jej například v areálu JZD Kouty ve Valašském Meziříčí, kde našli 560.000 litrů 96 procentního lihu. Kolem 140.000 litrů čistého lihu byly objeveny předloni v září v budově bývalé sladovny v Olomouci. Předloni v prosinci pak kriminalisté našli ve Stojčíně na Pelhřimovsku zhruba 1,2 milionu litrů nezdaněného lihu.
   

Kvůli těmto případům stane od příštího týdne před olomouckým krajským soudem údajný hlavní aktér nelegálních obchodů s lihem, zlínský podnikatel Radek Březina. Podle kriminalistů se svým bratrem a dalším mužem různou měrou zkrátili stát na spotřební dani o 450 milionů korun a o dalších 90 milionů na DPH. V rámci případu bylo zajištěno přes 1,6 milionu litrů etanolu. V domě Březiny ve zlínské části Kostelec údajně dnes zasahovali policisté. Před domem stály ještě po poledni tři civilní vozy s pražskou poznávací značkou, policisté v uniformách se tam ale nepohybovali.
   

Pěti lety již nepravomocně potrestal krajský soud za daňové úniky při obchodování s lihem jednatele společnosti Verdana z Bystřice pod Hostýnem Roberta Sedlaříka. Verdana je výhradním distributorem Likérky Drak pro Českou republiku. Případem se bude zabývat vrchní soud.

 

Zdroj: ČTK

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.