středa 17. dubna 2024 Rudolf

Pozor na podvodníky: nevěřte falešné upomínce dluhu!

Nenechte se okrádat! Podvodníci nyní dle policie přišli s novou záludnou fintu. Lidé na Olomoucku v těchto dnech čelí masivnímu útoku neznámých podvodníků, kteří lidem rozesílají dopisy s výzvou k zaplacení údajného dluhu 3566 korun. Vystrašený člověk poté telefonuje na informační linku, kde je nasazen neúměrně vysoký tarif.

Policie už eviduje stovku oznámení od občanů například z Olomoucka, Prostějovska a Přerovska, kteří dopisy našli ve svých poštovních schránkách. Lidé by neměli na podezřelé dopisy v žádném případě reagovat a jejich doručení nahlásit policii.
"V dopisech je výzva k úhradě částky 3566 korun za klientskou kartu a stále aktivní členství. Žádný z oznamovatelů však o jakémkoliv závazku ke společnosti, která je pod výzvou označena, nic netuší," uvedla olomoucká policejní mluvčí Irena Urbánková.
V podezřelém dopise, pod kterým je podepsána pražská firma Endemos distribution, je také uvedeno kontaktní telefonní číslo 900 850 555. Mluvčí upozornila, že po zavolání na  toto číslo lidé provolají velké finanční částky.  "Předpokládáme, že podobný dopis dostalo mnohem více lidí a není tedy vyloučeno, že počet přijatých oznámení bude vyšší. Rovněž vyzýváme občany, kteří takové dopisy obdrželi, aby dříve, než něco opravdu zaplatí, kontaktovali policisty na kterékoliv policejní služebně," dodala Urbánková.

Podle spotřebitelského časopisu dTest se jedná o podvod, jehož cílem je přimět lidi, aby kvůli údajnému dluhu zavolali na telefonní číslo s vysokým tarifem. "V žádném případě nevolejte na tuto placenou linku. Neplaťte požadovanou částku a doporučeným dopisem společnost vyzvěte k poskytnutí dokumentů, na základě kterých úhradu žádají. Doporučujeme také podat na společnost trestní oznámení na nejbližší služebně Policie ČR nebo státním zastupitelství," uvedl Lukáš Zelený z dTestu. Minuta hovoru na telefonní číslo uvedené v dopise stojí 85 korun. (FCH)

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.