úterý 7. února 2023 Veronika

Před soudem stanul muž za vraždu matky, už dříve zabil svou ženu

Před olomouckým krajským soudem dnes stanul devětapadesátiletý Leopold Ťuka obžalovaný z vraždy své matky ve Štarnově na Olomoucku. Ženu střelil podle obžaloby do hlavy, vyčítala mu prý jeho nevhodné chování. Ťuka byl za vraždu odsouzen na 12,5 roku už v minulosti, kdy podle soudu ubodal svou manželku. Z vězení byl propuštěn v roce 1995.

Tragédie se odehrála loni v listopadu v jednom z rodinných domků ve Štarnově. Ťuka podle obžaloby popíjel v kuchyni alkohol. "Poté, co mu jeho osmdesátiletá matka vyčetla jeho nevhodné chování, vzal pistoli, vrátil se do kuchyně a když byla žena otočena bokem, střelil ji do hlavy. Na místě zemřela," uvedla státní zástupkyně Alice Zatloukalová.
   

Ťuka policistům nejprve řekl, že na něj matka křičela, že pije a nejí. "Když nadávala v chodbě, byl jsem klidný, když ale nadávala i v kuchyni, chytl mě vztek, úplný amok. Šel jsem do skříňky, vzal pistoli, kterou jsem našel před deseti lety u nás v domě," vypověděl Ťuka.
   

Do kuchyně prý šel s pistolí, aby ji zastrašil, aby zmlkla. "Řekl jsem jí, neječ už, dívej, co mám. Chtěl jsem jí pistoli ukázat. Spoušť jsem zmáčknul proto, že jsem chtěl vystřelit do stropu a ukázat jí, že to není gumové. Maminka najednou spadla na zem a rozlila se kaluž krve," uvedl Ťuka. "Byla to rána jak prase," doplnil. Muž poté šel do svého pokoje a usnul. Druhý den odešel do hospody a zavolal rodině.
   

U soudu dnes Ťuka svou předchozí verzi popřel. Tvrdil, že pistol si vzal na zloděje. "Z kuchyně jsem slyšel nějaké bouchání. Vzal jsem si pistol, zvedl jsem ji navrch a vyšla rána. Něco tam bylo, nějaký stín. Nechtěl jsemstřílet, musel jsem ji odjistit, když jsem ji vytáhl z pouzdra. Kdyby tam byl pytel brambor, tak střelím do něj," doplnil muž. Z policejních záznamů vyplývá, že se násilí na matce dopustil už dříve.
   

Tělo mrtvé seniorky objevila její vnučka, která do domu vlezla oknem. "Nevypadalo to, že je zastřelená, mysleli jsme si, že je omráčená. Snažili jsme se ji ještě oživit," vypověděla žena. Otec se prý v hospodě jen smál. "Babička nám už dříve říkala, že to nedopadne dobře. Odejít ale nechtěla," dodala.
   

Případem se bude olomoucký soud zabývat také ve čtvrtek dopoledne, páteční jednání odvolal. Soud hodlá rozšířit dokazování i na základě nové Ťukovy výpovědi, který označil místo, kde se údajně zbavil zbraně.

Zdroj: ČTK

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.