sobota 20. dubna 2024 Marcela

Před soudem v Olomouci stanou kvůli otravě alkoholem prodejci

Olomoucký krajský soud se začne příští týden zabývat kauzou souvisejí s metanolovou aférou. Stanou před ním provozovatel smíšeného zboží a prodavačka z Olomouce, kteří podle obžaloby rum a vodku obsahující metylalkohol prodávali. Podle obžaloby dva lidé po konzumaci tohoto alkoholu zemřeli a další dva otravu přežili. Případem se mají soudci zabývat zatím od pondělí do středy. Hlavní aktéři metanolové aféry jsou souzeni ve Zlíně, o dalších souvisejících případech rozhodují soudy po celé zemi.

Podle obžaloby, kterou má ČTK k dispozici, si dvojice opatřila od blíže neurčené osoby k dalšímu prodeji neoznačené lihoviny deklarované jako rum a vodka. "Museli si být vědomi, že by mohlo jít o pokoutně vyrobenou, nekvalitní, případně zdraví škodlivou lihovinu, žádným jiným způsobem neprověřili zdravotní nezávadnost těchto lihovin a tyto prodávali v prodejně smíšeného zboží v Olomoucí v blíže neurčeném množství jako nezávadné zákazníkům ke konzumaci," uvádí obžaloba.
   

Na konci října 2012 si takovou vodku koupil muž, který skončil se závažnou otravou v olomoucké fakultní nemocnici. Zemřel na těžký otok mozku při akutní otravě metylalkoholem. V listopadu skončil v nemocnici po požití rumu z této prodejny další muž, lékařům se jej podařilo zachránit. V polovině listopadu si tento rum koupili manželé. Muž skončil s otravou v nemocnici, žena na akutní otravu metylalkoholem zemřela. "Bezprostřední příčinou její smrti byl těžký otok mozku s následnou mozkovou smrtí," uvádí
obžaloba.
   

Metanolová aféra začala v září 2012 a vyžádala si pět desítek obětí. Hlavním aktérům klade obžaloba za vinu 38 mrtvých a dalších 79 intoxikovaných včetně lidí s trvale poškozeným zdravím. Případy poškozených od ledna loňského roku jsou vyšetřovány mimo hlavní větev kauzy.
   

Policie celkem obvinila přes 70 lidí, některé už soudy potrestaly. Na konci února například soud ve Frýdku-Místku poslal na pět let do vězení sedmapadesátiletého Stanislava Bažanowského kvůli smrti mladé matky z Komorní Lhotky na Frýdecko-Místecku a oslepnutí jejího otce. Podle rozsudku namíchal z nelegálně získaného lihu rum obsahující smrtící množství metanolu. Otravy metanolem se přesto stále vyskytují.

Zdroj: ČTK

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.