sobota 20. dubna 2024 Marcela

Případ prodeje městského domu v Olomouci řeší vrchní žalobci

Případ bývalé olomoucké náměstkyně primátora Hany Kaštilové-Tesařové (ČSSD) a radního Jana Dostála (KDU-ČSL) obviněných kvůli údajně nevýhodnému znaleckému posudku na prodej městského domu na třídě Svobody řeší Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Kauza tam přišla kvůli tomu, že se státní zástupci nižších instancí nedokázali shodnout na tom, o jaký trestný čin by mohlo jít. ČTK to dnes řekl šéf olomoucké pobočky krajského státního zastupitelství Vít Kasík.

Zatímco okresní státní zastupitelství jej navrhuje posuzovat jako podvod, krajské státní zastupitelství trvá na původní právní kvalifikaci. Bývalá náměstkyně je obviněna z porušování povinnosti při správě cizího majetku, radní Dostál z křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku. Spor nyní musí rozhodnout vrchní žalobci.
   

"Okresní státní zastupitelství dospělo k závěru, že se tam jedná o podvod. Protože je tam škoda vyšší než pět milionů korun, tak případ předali nám. My však takový názor nesdílíme. Jelikož jsme ve sporu, věc jsme předali na vrchní státní zastupitelství a čekáme, jak rozhodnou," řekl Kasík.
   

Vrchní státní zastupitelství se ve sporu podle Kasíka přikloní buď k názoru okresního státního zastupitelství nebo jejich, kdy trvají na původní právní kvalifikaci. "Podle toho, kam se přikloní, bude věc dál pokračovat na okresní nebo krajské úrovni," dodal Kasík. Rozhodnutí by mohlo padnout během února.
   

Bývalá náměstkyně, která měla v letech 2006 až 2010 v kompetenci majetkoprávní odbor včetně prodeje domů, je obviněna z porušování povinnosti při správě cizího majetku, dosavadní neuvolněný radní Dostál z křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku. Exnáměstkyně podle obvinění zhruba před šesti lety zadala znalecký posudek na ocenění budovy polygrafického učiliště na třídě Svobody soudnímu znalci Janu Dostálovi. Budova byla v majetku olomoucké radnice. Policie však na základě revizního znaleckého posudku dospěla k závěru, že posudek byl podhodnocený. Žalobce z olomouckého okresního státního zastupitelství Daniel Němec již dříve ČTK řekl, že podle policie případná škoda může dosáhnout 13,5 milionu korun.
   

Oba obvinění však svou vinu popírají. Kaštilová - Tesařová jej považuje za absurdní, Dostál již dříve ČTK řekl, si za svým posudkem stojí.
   

Podobnou kauzu už olomoucká radnice řešila v souvislosti s městskou budovou Edelmannova paláce. Policisté před třemi lety začali stíhat kvůli znaleckým posudkům znalkyni Hanu Martínkovou. Více než 400 let starou městskou nemovitost oceňovala pro radnici kvůli směně za pozemky v proluce v Denisově ulici. Žaloba ji vinila z toho, že cenu záměrně snížila ve prospěch svého známého, který měl o objekt zájem. Soudy ji však zprostily obžaloby.

Zdroj: ČTK

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.