čtvrtek 7. prosince 2023 Ambrož

Protikorupční policie zasahovala na několika místech po celé zemi

Protikorupční policie dnes od rána zasahovala na několika místech po celém Česku. Podle žalobce Petra Šeredy jde celkem o 40 prohlídek. Policisté byli například na radnicích v Olomouci, Přerově a ve Zlíně. Policejní akce se týkala také hejtmanství ve Zlíně a Olomouci. Policisté zasahovali i v sídle olomoucké firmy Tesco SW, kterou spoluvlastní podnikatel Josef Tesařík, bratr senátora Martina Tesaříka (ČSSD). U majitelů firmy Tesco SW policisté provedli domovní prohlídku.

Na radnicích a úřadech se policisté zajímají především o data z počítačů. Řada úředníků i vedení se k nim po jejich příchodu už nedostala. Podle Šeredy může zajišťování důkazního materiálu trvat půl dne a někde i celý den. "Je to spíše otázka technického rázu," uvedl Šereda. Podle něj se prohlídky uskutečňují podle plánu.
   

Mluvčí společnost Tesco SW Tomáš Jelínek řekl, že policisté přišli do sídla firmy brzy ráno a zároveň provedli domovní prohlídku u spolumajitelů společnosti. Podle obchodního rejstříku firmu kontrolují Josef Tesařík a jeho dva synové. Firma SW se specializuje na vývoj, výrobu a implementaci software a poskytování služeb v oblasti informačních technologií. Mezi její produkty patří i monitoring strukturálních fondů.
   

Společnost Tesco SW společně s Telefónicou se letos v únoru stala vítězem tendru na zajištění přenosu dat a informací v celkové hodnotě téměř 138 milionů korun na přerovském magistrátu. I tam dnes policisté zasahovali a zajímali se právě o tuto zakázku. "Zajistili počítače a zajímali se o projekty elektronizace státní správy," potvrdil mluvčí přerovské radnice Bohuslav Přidal. Podle informací si počítače už nemohl primátor ani jeho první náměstek vzít na schůzi rady.
   

Mluvčí olomouckého magistrátu Radka Štědrá  řekla, že policie si vyžádala dokumentaci k běžícím a chystaným projektům dotovaným z Integrovaného operačního programu. "Vedení města si není vědomo žádného pochybení, které by souviselo s čerpáním dotačních prostředků z tohoto programu. V současnosti navíc není vůbec zřejmé, zda se jedná o prověřování aktů v rámci magistrátu, nebo v rámci centrálních orgánů státní správy," uvedla. Policisté na magistrátu navštívili i odbor informatiky v Hynaisově ulici. Podle informací se zaměřili zejména na pracovníky IT oddělení, které odstavili od počítačových systémů.
   

Integrovaný operační program spadá pod ministerstvo pro místní rozvoj. Podle mluvčí resortu Radky Burketové však v budově ministerstva policisté nezasahují. Podle MF DNES jde policii o projekty spojené s výzvou 09, kterou v roce 2010 vypsalo ministerstvo vnitra. Šlo o dotace mimo jiné na vybudování datových sítí, zajištění přenosu dat, jejich zabezpečení a elektronizaci služeb radnic. Dotace byla určena pro statutární města, rozdělila se mezi ně zhruba miliarda korun z evropských fondů.
   

Ve Zlíně podle mluvčího radnice Zdeňka Dvořáka prověřovali policisté zakázky z oblasti výpočetních technologií od roku 2009. Kriminalisté se podle něj zajímali o některé dokumenty, které jim magistrát obratem poskytnul.

Zdroj: ČTK

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.