středa 19. června 2024 Leoš

Soud již poslal do vazby čtyři obviněné, včetně Březinové

Olomoucký okresní soud již poslal v kauze odhaleného nezdaněného lihu do vazby čtyři obviněné. Jsou mezi nimi manželka zlínského podnikatele Radka Březiny Stanislava či bývalý šéf společnosti Morávia-Chem Radovan Dalajka. O dalších třech bude soud jednat odpoledne. Policisté po úterním zásahu na desítkách míst Moravy obvinili 15 lidí.

Žalobce Petr Šereda z Vrchního státního zastupitelství dnes potvrdil, že akce Cela souvisí s daňovou trestnou činností, ale i s nezákonným ovlivňováním svědků, kteří mají svědčit v případu podnikatele Březiny. Toho čeká v jiné kauze příští týden soud v Olomouci.

Podle Šeredy jde nyní o více trestných činů. "Je to rozřazeno do dvou skupin. Jedna skupina se týká daňové trestné činnosti, druhá skupina nezákonného ovlivňování svědků, kteří měli svědčit v trestní kauze pana Březiny a spol. Trestné činy byly mimo jiné kvalifikovány jako účast na organizované zločinecké skupině, dále trestný čin krácení daní a nadržování," řekl dnes žalobce Šereda.

Soud dopoledne rozhodl o umístění do vazy v případě Dalajky, jednatele Morávia-Chem Radka Menšíka a dalšího obviněného Ivana Kovaříka. ČTK to potvrdil státní zástupce z olomouckého vrchního státního zastupitelství Pavel Komár. "Soud potvrdil vazební důvody, které jsme navrhovali," řekl ČTK. Později poslal do vazby i Březinovu manželku Stanislavu. Březinová se po rozhodnutí soudu nechtěla k ničemu vyjadřovat. Odpoledne by měl přijít na řadu jednatel Likérky Drak Pavel Čaniga a další dva muži.

Podle žalobce Šeredy je u všech obžalovaných vazebním důvodem obava z ovlivňování svědků. "U většiny jsou to i útěkové důvody, hrozí jim vysoké tresty. U hlavního obviněného je nejvyšší sazba až 16 let," řekl ČTK Šereda. Státní zástupci vazbu u některých navrhovali i z obavy, že by v trestné činnosti pokračovali.

Úterní zásah by mohl souviset v daňové linii případu se zajištěním zhruba milion litrů nezdaněného alkoholu, který policisté objevili loni v květnu v nádržích zabetonovaných pod zemí v Ostravě, Hrobicích na Zlínsku a v Háji u Duchcova na Teplicku. Daňový únik spočítali zhruba na 300 milionů korun. Lihové zásoby kriminalisté našli například v areálu bývalé ostravské Likérky Daněk, všechny objekty ale byly využívány firmou Morávia-Chem. Společnost Morávia-Chem z Hrobic tehdy odmítla, že by jí líh patřil. Prý o podzemních skladech nevěděla.

Případ údajného korumpování svědků se týká podnikatele Radka Březiny, který ve vazbě čeká na soud. Společně s ostatními je obžalován za více než půlmiliardový daňový únik při prodeji lihu, jehož skryté zásoby policisté objevili předloni. Z vazby podle České televize údajně posílal instrukce svým spolupracovníkům, kteří se měli pokusit ovlivnit svědky, policisty či státní zástupce.

Zdroj: ČTK

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.