čtvrtek 29. února 2024 Horymír

Soud potvrdil trest za vraždu babičky, mladík si odpyká 16 let

Za vraždu své jednaosmdesátileté babičky v Sedlnicích na Novojičínsku si Lukáš Podzemný definitivně odpyká 16 let ve vězení. Výši trestu, kterou uložil ostravský krajský soud, mu dnes potvrdil Vrchní soud v Olomouci. Babičku podle rozsudku muž udusil peřinou. Podle soudu ji zabil kvůli penězům. Do vězení tak půjde za vraždu ze zištných důvodů. V bytě poté fingoval vloupání. Muži hrozil trest 15 až 20 let nebo výjimečný trest.

"Šestnáctiletý trest do nejpřísnější věznice je zcela zákonný, který odpovídá všem kritériím a okolnostem případu i osobě obžalovaného. Trest mu byl přitom ukládán mírně nad spodní hranicí," řekl dnes předseda senátu Petr Angyalossy. Doplnil, že soud sice původní rozsudek zrušil, pouze však kosmeticky upravil popis skutkového děje.

Vražda se stala loni v prosinci. Mladík byl v té chvíli v tíživé finanční situaci, hrozilo mu vystěhování z bytu. Podle soudu mu však babička peníze odmítla půjčit. Podzemný ji zavraždil během hádky, kdy mu vyčítala jeho způsob života. Poté prohledal byt, vzal 12.000 korun a odešel. Mladík si poté vymyslel plán, jak celou událost zamaskovat a následující den se vrátil na místo činu. Fingoval vloupání - v bytě udělal nepořádek a rozbil okno, aby to vypadalo, že se tam vloupal zloděj. Poté přišel do vedlejšího domu ke svému strýci a rozrušeně příbuzným sdělil, že našel ženu mrtvou.

Mladík ve svém odvolání tvrdil, že jednal v afektu a soud žádal, aby mu trest uložil mimořádně pod spodní hranici trestní sazby. Popíral přitom, že že by ženu zavraždil s cílem získat peníze. Ve chvíli, kdy mu měla vyčítala jeho způsob života, nedokončenou školu a nezaměstnanost, popadl jej prý amok a přetáhl jí přes obličej peřinu. Poté zazmatkoval a utekl. "Babičku chtěl pouze umlčet, aby mu nevyčítala jeho styl života," uvedla jeho obhájkyně. Argumentovala také tím, že jde o nekonfliktní osobu a nikdy neměl problém se zákonem. Zastali se jej i jeho známí včetně jeho matky s bratrem, kteří se s odvoláním na soud rovněž obrátili. I ti považovali trest za příliš přísný.

Soudci však jeho verzi neuvěřili. Poukázali na to, že mladík nepracoval a nebral ani žádné dávky. Spoléhal pouze na to, co mu dají jeho příbuzní. Mladíkovi při ukládání trestu přitížil i věk zavražděné ženy, která bezmocně ležela na posteli a nemohla se bránit.

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.