pondělí 15. dubna 2024 Anastázie

Soud vrátil Březinův případ nezdaněného lihu žalobci

Případ údajného hlavního aktéra nelegálních obchodů s lihem, zlínského podnikatele Radka Březiny, jeho bratra Tomáše a dalšího muže se vrací do přípravného řízení. Kauzu nelegálních obchodů s lihem vrátil žalobci olomoucký krajský soud. Vyhověl tak návrhům obhájců, kteří poukazovali hlavně na souběžné nové trestní stíhání. Podle nich se s tímto případem kryje, stejně jako řada důkazů. Proti tomuto rozhodnutí si podal státní zástupce Michal Galát stížnost. Tvrdí, že obhajoba byla účelová a jde pouze o to dostat bratry Březinovy z vazby. Lhůta pro ukončení vazby podle něj pomine v příštích dnech.

Případ, který měl olomoucký soud řešit, se týká skrytých zásob nezdaněného lihu v bývalé olomoucké sladovně, v areálu bývalé cihelny ve Stojčíně na Pelhřimovsku a ve Valašském Meziříčí. Za první dva případy je obžalován Radek Březina. Jeho bratr Tomáš je obžalován za ukryté zásoby ve Valašském Meziříčí. Daňový únik byl vyčíslen dohromady téměř na půl miliardy korun. Poslední ze tří obžalovaných, Tomáš Pantlík, se měl zodpovídat z toho, že Radkovi Březinovi v olomouckém případu pomáhal a později se pokusil zaméstpřed policií stopy.
   

Rozhodnutí soudu souvisí se zátahem policie minulý týden. V případu takzvané lihové mafie policisté při akci na Moravě obvinili 15 lidí, sedm z nich je ve vazbě, včetně Březinovy manželky. Podle žalobců mohli na nezdaněném lihu ošidit stát nejméně o tři miliardy korun. Údajný šéf skupiny Radek Březina čelí i podezření, že z vazební cely policistovi nabídl desetimilionový úplatek a snažil se ovlivňovat svědky. Podplatit prý chtěl i státního zástupce a soudce. Hrozí mu za to až 16 let vězení.

Zdroj: ČTK

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.