neděle 25. února 2024 Liliana

Soud zamítl odvolání Křepely a Fiana, platí tak doživotní tresty

Doživotní tresty pro dva hlavní míchače v kauze metanol Tomáše Křepelu ze Zlína a Slováka Rudolfa Fiana zůstávají v platnosti. Vrchní soud v Olomouci dnes zamítl jejich odvolání. Doživotí za obecné ohrožení jim loni v květnu uložil zlínský krajský soud, muži se proti tomu ale na místě odvolali. Dnešní rozsudek je pravomocný. Kvůli jedovatému alkoholu zemřely desítky lidí.

Metanolová aféra začala 3. září 2012. Obžaloba hlavním aktérům klade za vinu 38 mrtvých a dalších 79 intoxikovaných včetně lidí s trvale poškozeným zdravím. Krajský soud jednání deseti lidí obžalovaných v hlavní větvi kauzy kvalifikoval jako obecné ohrožení. Osmi zbývajícím uložil tresty od osmi do 21 let. Trest, 15 let, přijal jen hlavní distributor směsi Jiří Vacula.

Případy sedmi prodejců a distributorů ale vrchní soud vrátil již dříve zpět do Zlína. Šest z deseti lidí bylo původně obžalováno z ohrožování zdraví závadnými potravinami, pět z nich se sazbou pět až 12 let, šestému hrozilo až osm let. Krajský soud jim ale kvalifikaci zpřísnil. Vysoké tresty odůvodnil mimo jiné tím, že mají odradit budoucí pachatele podobné trestné činnosti.

Důvod, proč vrchní soud po odvolání obžalovaných i státního zástupce případy sedmi lidí vrátil krajskému, znám není. Rozhodnutí nebylo stranám dosud doručeno.

Podle obžaloby majitel firmy na výrobu autokosmetiky z Řitky u Prahy Křepela na přelomu srpna a září 2012 opatřil 5000 litrů metylalkoholu a prostory v Opavě a pomohl Fianovi, který byl obchodním zástupcem Křepelovy firmy Carlogic, namíchat směs o objemu 10.000 litrů tvořenou metanolem a ze zbylé části etanolem. Celou ji předali na Zlínsku Vaculovi, jenž směs distribuoval.

Doživotí je nejpřísnější trest, který české právo zná. Soudy jej udělují prakticky jen za mimořádně brutální nebo vícenásobné vraždy.

Zdroj: ČTK

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.