středa 21. února 2024 Lenka

Soud zpřísnil mužům tresty za daňový únik při dovozu oleje

Olomoucký vrchní soud dnes o rok zpřísnil hlavním aktérům kauzy tresty za daňový únik při dovozu minerálního oleje z Rakouska do Česka. Otec a syn Jan a Radoslav Koudelovi si odpykají ve vězení sedm let a čtyři měsíce, tresty byly zpřísněny i některým jejich spolupracovníkům. Naopak dvěma firmám, které byly v případu také obžalovány, byly jejich tresty zmírněny. Jedna z nich místo pěti milionů korun zaplatí milion, stejnou částku zaplatí i druhá společnost.

 Krajský soud jí původně uložil trest propadnutí majetku. Jde o jeden z prvních případů v Česku, kdy soud potrestal firmy, které jsou
trestně odpovědné teprve od ledna 2012.  "Soudu se zdály původní tresty u fyzických osob nepřiměřeně mírné a u právnických osob naopak nepřiměřeně přísné. Otázka viny zůstala stejná," řekl dnes ČTK mluvčí olomouckého vrchního soudu Vladimír Lichnovský.
Podle obžaloby vozili obžalovaní z Rakouska v letech 2011 a 2012 nezdaněný minerální olej, celkem zhruba 1,9 milionu litrů. Olej měl být dodán jedné pražské a dvěma polským firmám, místo toho ale byl údajně distribuován odběratelům v ČR jako nafta do aut, aniž byla přiznána a uhrazena daň. Na spotřební dani tak údajně vznikla státu škoda 20,6 milionu korun a na DPH 14,6 milionu Kč. Obžalobě čelili organizátoři, distributoři, žena, která vyráběla falešné tankovací lístky pro odběratele "nafty", i firmy, které se podílely na přepravě. Jde o Tollmi Milevsko a o Zlinexpress spedition, jejíž bývalý jednatel Jan Koudela byl podle soudu se synem Radoslavem organizátorem obchodů. Otec a syn Koudelovi kromě vězení musí každý zaplatit tři miliony korun a dostali zároveň sedmiletý zákaz výkonu funkce ve statutárních orgánech obchodních společností a družstev.

Trest odvolací soud na podnět žalobce zvýšil i obžalovanému Arnoštu Topičovi, a to ze 3,5 na pět let. Do vězení na pět let půjde také Jiří Plhák, kterého krajský soud původně potrestal pouze podmíněným trestem. Ředitel a majitel Tollmi Milevsko Jindřich Tollinger si trest ve výši pěti let a dvou měsíců odpyká podle rozhodnutí vrchního soudu v přísnějším typu věznice. Soud mu potvrdil i peněžitý trest jeden milion korun. Ostatním obžalovaným se tresty nezměnily, pohybují se od podmíněných trestů do tří let vězení.
Naopak v případě obou firem vyhověl soud jejich odvolání. "U firmy Zlinexpress bylo uloženo nezákonně propadnutí majetku, což však může být uloženo pouze u zvlášť závažného zločinu," vysvětlil Lichnovský. U druhé společnosti Tollmi Milevsko musel započíst dobu páchání trestné činnosti až od ledna 2012, kdy vzešel v platnost zákon. Škoda poté nebyla tak velkého rozsahu.

Zdroj: ČTK

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.