neděle 21. července 2024 Vítězslav

Svědci potvrdili nekolkovaný alkohol v olomoucké prodejně

Výslechem dalších svědků dnes u olomouckého krajského soudu pokračovalo projednávání metylalkoholové aféry, při které v říjnu a listopadu 2012 ve městě zemřeli dva lidé a další dva otravu přežili. Před soudem stojí provozovatel obchodu smíšeným zbožím v Olomouci a prodavačka, kteří údajně prodávali smrtící rum a vodku. Svědci potvrdili, že v prodejně byl k dostání i levný alkohol bez kolků. Soudce projednávání případu odročil na 9. září.

Podle obžaloby si obchodník Luděk Vejmola opatřil od blíže neurčené osoby k dalšímu prodeji neoznačený rum a vodku. "Museli si být vědomi, že by mohlo jít o pokoutně vyrobenou, nekvalitní, případně zdraví škodlivou lihovinu," uvedla státní zástupkyně Alice Zatloukalová.
   

Svědkyně, která v prodejně v Nedvědově ulici příležitostně vypomáhala, dnes u soudu řekla, že v nabídce obchodu byl i nekolkovaný alkohol. "Kupovali ho stálí zákazníci," uvedla. Další svědek řekl, že v této části Olomouce byl nekolkovaný alkohol k dostání i v době prohibice v několika dalších prodejnách.
   

Litr nekolkovaného rumu stál v prodejně podnikatele Vejmoly 120 korun, což podle soudce Vladimíra Hendrycha byla ve srovnání s kolkovaným alkoholem zhruba poloviční cena. Pro levný alkohol si chodili stálí zákazníci, z nichž někteří za týden spotřebovali čtyři a více litrů rumu. Lidé, kteří konzumaci jedovatého alkoholu přežili, policistům řekli, že láhve koupili právě v prodejně obžalovaného Vejmoly.
   

Vejmola připustil, že měl nekolkované lihoviny, podíl na smrti lidí však odmítá. "Lituji toho, co se stalo, že jsem se do toho zamotal. Odmítám ale, že se otrávili z tohoto alkoholu. Navíc už to bylo v době, kdy jsem žádný alkohol neměl," uvedl Vejmola. Celníci u něj v září 2012 zabavili na sto litrů podezřelého alkoholu. Do prodeje se však dostával dál.
   

Obchodník Vejmola si prý alkohol kupoval jen ve velkoobchodě a poté od likérky z Olomouce - Slavonína. Právě od nich si poté objednal další lihoviny, v dovezených dvou bednách prý byly opět lihoviny bez kolku. Prodavačka u soudu odmítla vypovídat. Dříve však uvedla, že nekolkované lahve s rumem a vodkou vozil vedoucí a nabízet jej měla jen stálým zákazníkům. Bylo jich asi osm. Lahve bez kolků měla prý schovat po celé prodejně.
   

Vejmolovi hrozí až deset let vězení a prodavačce až pět let. Jde o první soud v Olomouckém kraji v souvislosti s metanolovou aférou. V regionu se první případy otravy alkoholem vyskytly v polovině září 2012, první oběti pocházely z Přerovska. Byla to například dvojice z ubytovny v Oseku nad Bečvou, muž z Brodku u Přerova či žena z Prosenic. Na konci října se tyto případy objevily i na Prostějovsku a poté v Olomouci.
   

Vejmola skončil po obvinění ve vazbě, propuštěn byl loni v červnu na kauci. Prodavačka zůstala na svobodě. Policisté v listopadu 2012 uvedli, že v Olomouckém kraji stíhá v metanolové kauze pět lidí včetně majitele oseckého motorestu. Pouze provozovatel olomoucké prodejny však skončil za mřížemi. Případem se soud zabývá od března.

 

Zdroj: ČTK

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.