neděle 21. července 2024 Vítězslav

V areálu Dolní Morava se těžce zranil lyžař, byl v bezvědomí

Těžké zranění dnes utrpěl v lyžařském areálu Dolní Morava osmatřicetiletý lyžař. Podle pracovníků horské služby zřejmě nezvládl jízdu po zledovatělém sněhu. Po pádu v plné rychlosti zůstal v bezvědomí, řekl dnes ČTK šéf jesenické horské služby Michal Klimeš. Horští záchranáři znovu apelují na lyžaře, aby byli kvůli zledovatělým sjezdovkám obezřetní.

Nehoda byla členům horské služby nahlášena kolem 11:00 s tím, že lyžař jel sám, je v bezvědomí a zřejmě mu přestalo tlouct srdce. "Naštěstí jej našla skupina šikovných lyžařů, kteří ihned začali s laickou resuscitací. Pokoušeli se mu obnovit jak činnost srdce, tak dýchání a nakonec se jim to akorát ve chvíli příjezdu našich záchranářů podařilo," uvedl Klimeš.
   

Záchranáři si od lyžařů muže převzali a zjistili, že má sice obnoveny životní funkce, ale je dál v bezvědomí. Ani okolnosti a příčina nehody nebyly jasné. Měl sice ochrannou přilbu, ale pád či náraz byl zřejmě tak silný, že se ocitla dost daleko od ležícího muže. "To odpovídalo i povaze možného zranění. Jiná poranění nebyla vidět, ale těžký úraz hlavy byl jednoznačný," doplnil Klimeš.
   

Horští záchranáři povolali na místo leteckou záchrannou službu, která jej převezla do olomoucké nemocnice v Olomouci. "Duchapřítomnost a znalosti lyžařů možná zraněnému dnes zachránily život. Přesto ale musím varovat návštěvníky Jeseníků, aby nehazardovali, sníh na sjezdovkách je pouze technický a velmi tvrdý a zledovatělý," upozornil náčelník horské služby.
   

V polovině ledna jeseničtí horští záchranáři pomáhali na Ovčárně devítiletému lyžaři, který se těžce zranil v obličeji. Chlapec nezvládl jízdu a v plné rychlosti narazil při dojezdu k vleku do konstrukce mostku přes potok.

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.