středa 17. července 2024 Martina

V Olomouci začne soud s Březinou kvůli daňovému úniku z lihu

Před olomouckým krajským soudem stane ve středu údajný šéf lihové mafie, zlínský podnikatel Radek Březina. Zodpovídat se bude spolu se svým bratrem Tomášem téměř za půlmiliardový daňový únik při prodeji lihu, jehož skryté zásoby policisté objevili předloni v Olomouci, Stojčíně na Pelhřimovsku a ve Valašském Meziříčí. Před soudem stane také Tomáš Pantlík, který podle žalobce pomáhal Radkovi Březinovi v Olomouci zbavit se schovaného lihu poté, co úkryt objevila policie. Zlínský podnikatel Radek Březina na soud čeká ve vazbě, policie jej nedávno obvinila i z korupčního jednání. Podle ní se odtud pokoušel ovlivňovat svědky a podplácet žalobce i policistu.

Soud má jednání naplánováno od středy každý pracovní den až do příští středy. Kauzu dostal na stůl olomoucký soud kvůli tomu, že část trestné činnosti se měla odehrávat na území působnosti soudu. Případem se bude soudce zřejmě zabývat delší dobu. Svědčí o tom i rozsah spisu. "Ta věc je velmi rozsáhlá, je tam více svědků a nejspíše se někteří také omluví," řekl
již dříve ČTK soudce Eduard Ondrášek.
   

Radek Březina podle obžaloby, kterou má ČTK k dispozici, nechal od roku 2009 do října 2012 v bývalé olomoucké sladovně navézt a ukrýt nádrže obsahující celkem 114.000 litrů nezdaněného lihu neznámého původu. Škoda byla vyčíslena na více než 32 milionů korun. Zodpovídat se bude i za objevené nádrže s lihem ve Stojčíně na Pelhřimovsku, které do areálu bývalé cihelny nechal podle obžaloby navézt a ukrýt od roku 2005 do prosince roku 2012. Nádrže obsahovaly téměř milion litru lihu, únik na dani byl vyčíslen téměř na 282 milionů korun.


Jeho bratra Tomáše žalobce podezírá z toho, že v areálu družstva ve Valašském Meziříčí od roku 2007 do září 2012 ukryl v utajeném zazděném meziprostoru přes půl milionu litrů lihu. Škoda na daních byla vyčíslena téměř na 152 milionů korun.
   

Poslední ze tří obžalovaných, Tomáš Pantlík, se bude zodpovídat z toho, že pomáhal Radkovi Březinovi navést a ukrýt v Olomouci nezdaněný líh a později se pokusil zamést před policií stopy. Podepsal prý fiktivní nájemní smlouvu s neexistujícím podnikatelem, kterou předložil policii při odhalení místa, aby získal čas pro likvidaci lihu. V noci na 26. září 2012 se s dalšími
lidmi pokusil líh vypustit do kanalizace. Porušené nádrže objevili policisté, zasahovali tam tehdy kvůli úniku látky i hasiči.
   

Problémy Radka Březiny i jeho bratra Tomáše však olomouckým soudem nekončí. Minulý týden policisté při rozsáhlé akci na Moravě obvinila kvůli daňovým únikům 15 lidí, sedm z nich skončilo ve vazbě, včetně Březinovy manželky. Podle žalobců takzvaná lihová mafie mohla na nezdaněném lihu ošidit stát nejméně o tři miliardy korun. Její údajný šéf Radek Březina z vazební cely policistovi navíc nabídl desetimilionový úplatek a snažil se ovlivňovat svědky. Podplatit však chtěl také státního zástupce i soudce. Hrozí mu za to až 16 let vězení.

Zdroj: ČTK

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.