Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Olomouci začne soud s Březinou kvůli daňovému úniku z lihu

 
úterý, 21. ledna 2014, 12:01

Před olomouckým krajským soudem stane ve středu údajný šéf lihové mafie, zlínský podnikatel Radek Březina. Zodpovídat se bude spolu se svým bratrem Tomášem téměř za půlmiliardový daňový únik při prodeji lihu, jehož skryté zásoby policisté objevili předloni v Olomouci, Stojčíně na Pelhřimovsku a ve Valašském Meziříčí. Před soudem stane také Tomáš Pantlík, který podle žalobce pomáhal Radkovi Březinovi v Olomouci zbavit se schovaného lihu poté, co úkryt objevila policie. Zlínský podnikatel Radek Březina na soud čeká ve vazbě, policie jej nedávno obvinila i z korupčního jednání. Podle ní se odtud pokoušel ovlivňovat svědky a podplácet žalobce i policistu.

Soud má jednání naplánováno od středy každý pracovní den až do příští středy. Kauzu dostal na stůl olomoucký soud kvůli tomu, že část trestné činnosti se měla odehrávat na území působnosti soudu. Případem se bude soudce zřejmě zabývat delší dobu. Svědčí o tom i rozsah spisu. "Ta věc je velmi rozsáhlá, je tam více svědků a nejspíše se někteří také omluví," řekl
již dříve ČTK soudce Eduard Ondrášek.
   

Radek Březina podle obžaloby, kterou má ČTK k dispozici, nechal od roku 2009 do října 2012 v bývalé olomoucké sladovně navézt a ukrýt nádrže obsahující celkem 114.000 litrů nezdaněného lihu neznámého původu. Škoda byla vyčíslena na více než 32 milionů korun. Zodpovídat se bude i za objevené nádrže s lihem ve Stojčíně na Pelhřimovsku, které do areálu bývalé cihelny nechal podle obžaloby navézt a ukrýt od roku 2005 do prosince roku 2012. Nádrže obsahovaly téměř milion litru lihu, únik na dani byl vyčíslen téměř na 282 milionů korun.


Jeho bratra Tomáše žalobce podezírá z toho, že v areálu družstva ve Valašském Meziříčí od roku 2007 do září 2012 ukryl v utajeném zazděném meziprostoru přes půl milionu litrů lihu. Škoda na daních byla vyčíslena téměř na 152 milionů korun.
   

Poslední ze tří obžalovaných, Tomáš Pantlík, se bude zodpovídat z toho, že pomáhal Radkovi Březinovi navést a ukrýt v Olomouci nezdaněný líh a později se pokusil zamést před policií stopy. Podepsal prý fiktivní nájemní smlouvu s neexistujícím podnikatelem, kterou předložil policii při odhalení místa, aby získal čas pro likvidaci lihu. V noci na 26. září 2012 se s dalšími
lidmi pokusil líh vypustit do kanalizace. Porušené nádrže objevili policisté, zasahovali tam tehdy kvůli úniku látky i hasiči.
   

Problémy Radka Březiny i jeho bratra Tomáše však olomouckým soudem nekončí. Minulý týden policisté při rozsáhlé akci na Moravě obvinila kvůli daňovým únikům 15 lidí, sedm z nich skončilo ve vazbě, včetně Březinovy manželky. Podle žalobců takzvaná lihová mafie mohla na nezdaněném lihu ošidit stát nejméně o tři miliardy korun. Její údajný šéf Radek Březina z vazební cely policistovi navíc nabídl desetimilionový úplatek a snažil se ovlivňovat svědky. Podplatit však chtěl také státního zástupce i soudce. Hrozí mu za to až 16 let vězení.

Zdroj: ČTK

Kam dál?

Žena z Olomoucka obrala podle policie důvěřivé muže o tři miliony

pondělí, 20. ledna 2014, 11:47

O tři miliony korun připravila podle kriminalistů tři důvěřivé muže čtyřiatřicetiletá žena z Olomoucka. Peníze z nich vylákala...

V Olomouci srazilo auto sedmaosmdesátiletého muže, zemřel

pondělí, 20. ledna 2014, 10:11

Sedmaosmdesátiletý muž včera zemřel v Olomouci poté, co jej srazilo osobní auto. Nehoda se stala nedaleko krematoria. Okolnosti...

Podvodnice vylákala od důvěřivé seniorky 33 tisíc

pátek, 17. ledna 2014, 10:10

Tentokrát záminka o vyplacení bonusu za odběr vody. Včera dopoledne jsme přijali oznámení o podvodu na seniorce. Kolem 10 hodiny...

Při dopravních nehodách v Olomouckém kraji loni zemřelo méně lidí

pátek, 17. ledna 2014, 09:47

Počet dopravních nehod v Olomouckém kraji loni mírně vzrostl, na druhou stranu při nich ale zemřelo méně lidí a klesl také počet...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi na západoněmecké ambasádě v Praze, přes níž se od jara pokoušely dostat na Západ tisíce východních Němců. Podle historika Oldřicha Tůmy z Ústavu pro soudobé dějiny tím uspíšila pád berlínské zdi. Praha a východní Berlín byly přitom do poslední chvíle blízcí spojenci, kteří si přáli udržení statu quo.

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá. Nejlépe z hodnocení vycházejí stejně jako v předchozích letech gymnázia a základní školy. Na opačném konci žebříčku jsou odborné školy, přesto se jejich hodnocení od loňského roku mírně zlepšilo. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které jeho výsledky poskytlo.

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o výhrách u obchodníků nebo nabízejí výhodnou koupi zboží a od zákazníků se snaží vylákat čísla platebních karet a následně peníze. Novináře o tom dnes informovala mluvčí internetového prodejce Alza.cz Patricie Šedivá. Útok se podle ní týkal i dalších prodejců, třeba dm drogerie. Český rozhlas Radiožurnál uvedl, že podvodníci se vydávali také za zástupce řetězců Penny Market a Tesco.