Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Olomouci začne soud s Březinou kvůli daňovému úniku z lihu

 
úterý, 21. ledna 2014, 12:01

Před olomouckým krajským soudem stane ve středu údajný šéf lihové mafie, zlínský podnikatel Radek Březina. Zodpovídat se bude spolu se svým bratrem Tomášem téměř za půlmiliardový daňový únik při prodeji lihu, jehož skryté zásoby policisté objevili předloni v Olomouci, Stojčíně na Pelhřimovsku a ve Valašském Meziříčí. Před soudem stane také Tomáš Pantlík, který podle žalobce pomáhal Radkovi Březinovi v Olomouci zbavit se schovaného lihu poté, co úkryt objevila policie. Zlínský podnikatel Radek Březina na soud čeká ve vazbě, policie jej nedávno obvinila i z korupčního jednání. Podle ní se odtud pokoušel ovlivňovat svědky a podplácet žalobce i policistu.

Soud má jednání naplánováno od středy každý pracovní den až do příští středy. Kauzu dostal na stůl olomoucký soud kvůli tomu, že část trestné činnosti se měla odehrávat na území působnosti soudu. Případem se bude soudce zřejmě zabývat delší dobu. Svědčí o tom i rozsah spisu. "Ta věc je velmi rozsáhlá, je tam více svědků a nejspíše se někteří také omluví," řekl
již dříve ČTK soudce Eduard Ondrášek.
   

Radek Březina podle obžaloby, kterou má ČTK k dispozici, nechal od roku 2009 do října 2012 v bývalé olomoucké sladovně navézt a ukrýt nádrže obsahující celkem 114.000 litrů nezdaněného lihu neznámého původu. Škoda byla vyčíslena na více než 32 milionů korun. Zodpovídat se bude i za objevené nádrže s lihem ve Stojčíně na Pelhřimovsku, které do areálu bývalé cihelny nechal podle obžaloby navézt a ukrýt od roku 2005 do prosince roku 2012. Nádrže obsahovaly téměř milion litru lihu, únik na dani byl vyčíslen téměř na 282 milionů korun.


Jeho bratra Tomáše žalobce podezírá z toho, že v areálu družstva ve Valašském Meziříčí od roku 2007 do září 2012 ukryl v utajeném zazděném meziprostoru přes půl milionu litrů lihu. Škoda na daních byla vyčíslena téměř na 152 milionů korun.
   

Poslední ze tří obžalovaných, Tomáš Pantlík, se bude zodpovídat z toho, že pomáhal Radkovi Březinovi navést a ukrýt v Olomouci nezdaněný líh a později se pokusil zamést před policií stopy. Podepsal prý fiktivní nájemní smlouvu s neexistujícím podnikatelem, kterou předložil policii při odhalení místa, aby získal čas pro likvidaci lihu. V noci na 26. září 2012 se s dalšími
lidmi pokusil líh vypustit do kanalizace. Porušené nádrže objevili policisté, zasahovali tam tehdy kvůli úniku látky i hasiči.
   

Problémy Radka Březiny i jeho bratra Tomáše však olomouckým soudem nekončí. Minulý týden policisté při rozsáhlé akci na Moravě obvinila kvůli daňovým únikům 15 lidí, sedm z nich skončilo ve vazbě, včetně Březinovy manželky. Podle žalobců takzvaná lihová mafie mohla na nezdaněném lihu ošidit stát nejméně o tři miliardy korun. Její údajný šéf Radek Březina z vazební cely policistovi navíc nabídl desetimilionový úplatek a snažil se ovlivňovat svědky. Podplatit však chtěl také státního zástupce i soudce. Hrozí mu za to až 16 let vězení.

Zdroj: ČTK

Kam dál?

Žena z Olomoucka obrala podle policie důvěřivé muže o tři miliony

pondělí, 20. ledna 2014, 11:47

O tři miliony korun připravila podle kriminalistů tři důvěřivé muže čtyřiatřicetiletá žena z Olomoucka. Peníze z nich vylákala...

V Olomouci srazilo auto sedmaosmdesátiletého muže, zemřel

pondělí, 20. ledna 2014, 10:11

Sedmaosmdesátiletý muž včera zemřel v Olomouci poté, co jej srazilo osobní auto. Nehoda se stala nedaleko krematoria. Okolnosti...

Podvodnice vylákala od důvěřivé seniorky 33 tisíc

pátek, 17. ledna 2014, 10:10

Tentokrát záminka o vyplacení bonusu za odběr vody. Včera dopoledne jsme přijali oznámení o podvodu na seniorce. Kolem 10 hodiny...

Při dopravních nehodách v Olomouckém kraji loni zemřelo méně lidí

pátek, 17. ledna 2014, 09:47

Počet dopravních nehod v Olomouckém kraji loni mírně vzrostl, na druhou stranu při nich ale zemřelo méně lidí a klesl také počet...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

(NE)OBYČEJNÍ: Olomoucký vědec, který patentoval látku s antiparkinsonickou aktivitou

Gabriel Gonzalez v Olomouci studuje doktorský program Experimentální biologie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého. Snaží se najít lék na Parkinsonovu chorobu a mezi jeho největší úspěchy patří podání patentové přihlášky na skupinu látek, které vykazují výraznou antiparkinsonickou aktivitu. Ani přes tento výrazný úspěch Gabriel nemá rád novinové titulky, které křičí, že Olomoučtí vědci našli lék na nevyléčitelnou nemoc. Někdy tohle tvrzení mívá poměrně zásadní háček.

Monsport žaluje BD Svatopluk o 21 milionů za nájem v Horoměřicích

Správce konkurzní podstaty společnosti H-System Josef Monsport podal žalobu na bytové družstvo Svatopluk o zaplacení 21 milionů za nájem za byty v Horoměřicích za poslední tři roky, řekl předseda družstva Martin Junek. Monsport informaci potvrdil, žalobu podle svých slov podal na základě loňského rozhodnutí Nejvyššího soudu.

Pochybné ocenění z Oxfordu pro prezidenta Svazu průmyslu. Ukrajinská společnost parazituje na jméně slavné univerzity

Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák, který chce dávat "přes držku" studentům stávkujícím za klima, se na webu svazu chlubí pochybnou profesurou od ukrajinské společnosti European Business Assembly, kterou v roce 2000 založil podnikatel Anton Savvov. Ta se přiživuje na prestižním jméně slavné univerzity a díky kancelářím v britském Oxfordu se nazývá oxfordskou akademií.