Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Vrchní soud projedná případ distributora Likérky Drak Sedlaříka

 
pondělí, 10. února 2014, 14:00

Olomoucký vrchní soud projedná ve čtvrtek jeden z případů souvisejících s metanolovou aférou. Před soudem stane Robert Sedlařík, jednatel společnosti Verdana z Bystřice pod Hostýnem, která je výhradním distributorem Likérky Drak pro Českou republiku.

Devětatřicetiletý muž podle obžaloby připravil stát na spotřební dani z nelegálního lihu o více než 12 milionů korun. Krajský soud jej potrestal pěti lety vězení, obě strany se proti rozsudku odvolaly. Sedlařík je stíhán i v kauze metanol.
   

Sedlaříkovi za nelegální obchody s lihem původně hrozilo až deset let vězení. Zlínský krajský soud mu v listopadu uložil trest na samé dolní hranici sazby. Soud mimo jiné přihlédl k jeho dosavadní bezúhonnosti a také k výši způsobené škody, která bývá v jiných kauzách podle senátu vyšší. Soud mu zároveň na šest let uložil zákaz činnosti. Obě strany si vzaly lhůtu na odvolání, nakonec jej využily.
   

Žalobce Sedlaříka obžaloval ze zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Podle něj měl muž ve zlínském skladu přes 42.000 litrů lihu, ke kterému nevedl řádnou účetní evidenci a nepřiznal a nezaplatil z něj spotřební daň. V odvolání požaduje státní zástupce vyšší trest. Sedlařík naopak vinu již dříve odmítl. Tvrdil, že zboží nakupuje už se spotřební daní, kterou platil výrobce - Likérka Drak. Ve skladu údajně bylo asi jen 20 palet dodaných společností Vapa Drink, k nimž prý neobdržel doklady. V tomto zboží byl objeven metanol.
   

Jméno firmy Verdana se stalo známým předloni v říjnu poté, co Státní zemědělská a potravinářská inspekce zakázala distribuci 56.360 litrů lihovin údajně z produkce Likérky Drak nalezených v neregistrovaném skladu v lokalitě Rybníky ve Zlíně. Provozovala ho Verdana. Lahve a šestilitrové barely nebyly označeny výrobní šarží, nebylo možné určit původ alkoholu. Sedlařík tehdy uvedl, že některé šarže byly nečitelné a budou opraveny.
   

Rozbory později prokázaly, že lahve označené jako Tuzemák Likérky Drak obsahují 50 procent jedovatého metanolu. Ve skladu bylo k distribuci připraveno 7600 lahví o obsahu 0,42 litru.
   

Sedlařík byl později obviněn z ohrožování zdraví závadnými potravinami a je jedním z 31 lidí, kteří figurují v hlavní větvi metanolové kauzy. Stíhání nakonec neunikl ani jednatel Likérky Drak. Pavel Čaniga skončil ve vazbě po rozsáhlém policejním zátahu na Moravě v polovině ledna v souvislosti s nelegálním lihem. Podle policistů takzvaná lihová mafie v čele s podnikatelem Radkem Březinou mohla na nezdaněném lihu ošidit stát nejméně o tři miliardy korun.

Zdroj: ČTK

Kam dál?

Mladíci ujeli od nehody, s těžce raněným jeli do nemocnice rodiče

pondělí, 10. února 2014, 11:57

Z těžkého ublížení na zdraví podezírají šumperští policisté osmnáctiletého mladíka, který v neděli havaroval s osobním vozem u...

Před soudem stanula žena kvůli vraždě novorozence na Šumpersku

pondělí, 10. února 2014, 10:55

Před olomouckým krajským soudem dnes stanula pětadvacetiletá žena, která podle obžaloby loni na Šumpersku udusila své novorozeně...

U hrádku Kunzov na Přerovsku byla nalezena lidská lebka

sobota, 8. února 2014, 17:03

Třiatřicetiletý muž z Bruntálu našel v pátek při procházce za dveřmi věžičky hrádku Kunzov nedaleko Hranic na Přerovsku lidskou...

Požár prodejny v Mohelnici způsobil škodu za 1,5 mil. Kč

pátek, 7. února 2014, 11:27

Škodu za 1,5 milionu korun způsobil dnes časně ráno požár maloobchodní prodejny v Mohelnici na Šumpersku. Oheň napáchal malou...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Inspekce: Učitelé cizích jazyků často vystudovali jiný obor

Kvalitu výuky cizích jazyků ve školách snižuje nedostatek kvalifikovaných učitelů. Zhruba čtvrtina vyučujících angličtiny nebo němčiny na druhém stupni základních škol nevystudovala pedagogický obor s tímto zaměřením. Učitelé by se měli také častěji účastnit vzdělávacích kurzů a aktivněji v hodinách děti zapojovat do práce. Znalosti a dovednosti školáků v cizích jazycích jsou ale i přes nedostatky ve výuce na dobré úrovni. Vyplývá to z aktuální zprávy České školní inspekce (ČŠI) o rozvoji jazykové gramotnosti ve školách.

Na přelomu září a října se bude střídat teplo s ochlazením

V příštích čtyřech týdnech se bude střídat nadprůměrné teplo s ochlazením. Třeba příští týden nejvyšší denní teploty nejprve spadnou z 25 stupňů Celsia na 16 stupňů a koncem týdne pak zase vystoupají na 23 stupňů. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), a z krátkodobé předpovědi.

Úroda jablek po mrazech a suchu klesne asi o třicet procent

Letošní úroda jablek v sadech českých pěstitelů by podle posledního odhadu k 1. září měla meziročně klesnout o třicet procent na 101 988 tun. Mělo by tak jít o jednu z nejnižších sklizní jablek v novodobé historii České republiky. Ceny jablek podle ovocnářů zřejmě vzrostou. Ještě v červnu sadaři mínili, že meziroční pokles bude kolem 22 procent. Důvodem propadu jsou jarní mrazy a pozdější sucho a krupobití.