středa 21. února 2024 Lenka

Vrchní soud projedná případ distributora Likérky Drak Sedlaříka

Olomoucký vrchní soud projedná ve čtvrtek jeden z případů souvisejících s metanolovou aférou. Před soudem stane Robert Sedlařík, jednatel společnosti Verdana z Bystřice pod Hostýnem, která je výhradním distributorem Likérky Drak pro Českou republiku.

Devětatřicetiletý muž podle obžaloby připravil stát na spotřební dani z nelegálního lihu o více než 12 milionů korun. Krajský soud jej potrestal pěti lety vězení, obě strany se proti rozsudku odvolaly. Sedlařík je stíhán i v kauze metanol.
   

Sedlaříkovi za nelegální obchody s lihem původně hrozilo až deset let vězení. Zlínský krajský soud mu v listopadu uložil trest na samé dolní hranici sazby. Soud mimo jiné přihlédl k jeho dosavadní bezúhonnosti a také k výši způsobené škody, která bývá v jiných kauzách podle senátu vyšší. Soud mu zároveň na šest let uložil zákaz činnosti. Obě strany si vzaly lhůtu na odvolání, nakonec jej využily.
   

Žalobce Sedlaříka obžaloval ze zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Podle něj měl muž ve zlínském skladu přes 42.000 litrů lihu, ke kterému nevedl řádnou účetní evidenci a nepřiznal a nezaplatil z něj spotřební daň. V odvolání požaduje státní zástupce vyšší trest. Sedlařík naopak vinu již dříve odmítl. Tvrdil, že zboží nakupuje už se spotřební daní, kterou platil výrobce - Likérka Drak. Ve skladu údajně bylo asi jen 20 palet dodaných společností Vapa Drink, k nimž prý neobdržel doklady. V tomto zboží byl objeven metanol.
   

Jméno firmy Verdana se stalo známým předloni v říjnu poté, co Státní zemědělská a potravinářská inspekce zakázala distribuci 56.360 litrů lihovin údajně z produkce Likérky Drak nalezených v neregistrovaném skladu v lokalitě Rybníky ve Zlíně. Provozovala ho Verdana. Lahve a šestilitrové barely nebyly označeny výrobní šarží, nebylo možné určit původ alkoholu. Sedlařík tehdy uvedl, že některé šarže byly nečitelné a budou opraveny.
   

Rozbory později prokázaly, že lahve označené jako Tuzemák Likérky Drak obsahují 50 procent jedovatého metanolu. Ve skladu bylo k distribuci připraveno 7600 lahví o obsahu 0,42 litru.
   

Sedlařík byl později obviněn z ohrožování zdraví závadnými potravinami a je jedním z 31 lidí, kteří figurují v hlavní větvi metanolové kauzy. Stíhání nakonec neunikl ani jednatel Likérky Drak. Pavel Čaniga skončil ve vazbě po rozsáhlém policejním zátahu na Moravě v polovině ledna v souvislosti s nelegálním lihem. Podle policistů takzvaná lihová mafie v čele s podnikatelem Radkem Březinou mohla na nezdaněném lihu ošidit stát nejméně o tři miliardy korun.

Zdroj: ČTK

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.