středa 17. dubna 2024 Rudolf

Žena našla na svém pozemku granát, naštěstí byl nefunkční

Včera nalezla žena na svém pozemku podezřelý předmět a ihned zavolala policii. Hlídka zjistila, že se jedná o granát F1.

"Dne 7. 8. 2014 kolem třinácté hodiny oznámila na policii 59letá žena, že za domem na svém pozemku ulice Olomoucké v Hlubočkách nalezla podezřelý předmět. Přivolaná hlídka dle katalogu munice zjistila, že se jedná o granát F1." doplnila mluvčí Marie Štrbáková.

Na místo poté dorazil také pyrotechnik, který potvrdil, že se jedna o granát F1. Po provedeném ohledání však zjistil, že se jedná o nefunkční granát. Munici zajistil a převezl k likvidaci.

 

Co říká Wikipedie:

Granát F-1 je sovětský obranný granát, inspirovaný francouzským modelem F1 z roku 1915 dodávaného Bílé armádě za ruské občanské války. Pro svůj vzhled je přezdívaný jako "citron" nebo "vajíčko".  Obsahuje 60 gramů výbušné nálože, jeho celková hmotnost dosahuje cca 600 gramů. Jeho délka činí 130 mm, průměr 55 mm. Tělo granátu je vejčitého tvaru, je vyrobeno z litiny a na povrchu má drážkování pro snadnější tvorbu střepin při výbuchu. Jeho součástí je zapalovač UZRGM (univerzální zapalovač ručních granátů modernizovaný), který se aktivuje v okamžiku vypuštění z ruky při hození granátu. Granát F-1 je používán dodnes v různých konfliktech ve světě. Existují různé varianty výroby podle země původu.

 

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.