Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Bílý kámen na Libavé si včera nenechaly ujít tisíce návštěvníků

 
čtvrtek, 2. května 2019, 20:30

Do jindy střeženého vojenského prostoru Libavá na Olomoucku, kde se konala tradiční akce Bílý kámen, včera zavítalo několik tisíc cyklistů a pěších turistů.

Zájemcům umožnila prohlédnout si v jediný den v roce místa, která jsou běžně nepřístupná. Návštěvnosti přálo i slunečné počasí, lidé na Libavou vyrazili ze všech koutů kraje, ale i z ostatních částí republiky. Návštěvnost byla srovnatelná s loňskem, řekl pořadatel Jaroslav Koš. „Dorazilo 4968 platících účastníků, několik stovek dětí a řada sponzorů," uvedl. Návštěvníkům byly k dispozici nové mapy, v nichž byly zakresleny přístupné komunikace, památky a přírodní zajímavostí. K mapě patřily i výškové profily vybraných tras, podle kterých si mohli účastníci zvolit náročnost svých vyjížděk, případně vycházek. Jako bonus pořadatelé vydali i historickou mapu Libavska z 19. století.

Kromě cyklistů vyrazilo do vojenského prostoru i hodně pěších turistů, plné byly také připravené autokary určené především seniorům. Závory se lidem otevřely v 07:00, do prostoru mohli vstoupit z deseti stanovišť podél celého obvodu vojenského újezdu. Pořadatelé musejí při přípravě akce vyhovět náročným požadavkům armády, vojenských lesů či vojenské policie. Lidé museli mít například cyklistickou přilbu, na celém území platil zákaz fotografování a pořizování videí. Loni si akci nenechalo ujít 5081 lidí, rekord z roku 2014 činí 6439 návštěvníků.

Akce otevírá zájemcům vojenský prostor Libavá od roku 1994. Pořadatelé kvůli obrovskému zájmu přidávali dříve i letní variantu. Lidé mohou na Libavé navštívit obvykle nepřístupná místa, například skalisko Bílý kámen, zámeček Bores, odsvěcený libavský kostel nebo poutní kostel ve Staré Vodě. Dnes se někteří z nich vydali i k zaniklé obci Varhošť, kde zhlédli vystavené fotografie původních objektů, které tam kdysi stávaly. Za historii Bílého kamene se za hranice vojenského prostoru podívalo včetně dneška už zhruba 98.000 lidí.
Napsal(a) ČTK | Foto Facebook Bílý kámen

Kam dál?

Prostějov dovybaví opravené koupaliště ve Vrahovicích

čtvrtek, 2. května 2019, 09:00

Nové vybavení pořídí letos prostějovská radnice pro provozovnu občerstvení na koupališti v místní části Vrahovice, které bylo po...

Bílý kámen nabídne nové mapy, fotografickou výstavu i památky

úterý, 30. dubna 2019, 21:00

Nové mapové podklady, historickou mapu Libavska z 19. století, ale i fotografickou výstavu zachycující objekty zaniklé obce...

V Jeseníkách včera definitivně skončila lyžařská sezona

pondělí, 29. dubna 2019, 07:30

V Jeseníkách včera definitivně skončila lyžařská sezona. Milovníci sjezdového lyžování měli o víkendu možnost letos naposledy...

V Jeseníkách tuto neděli definitivně skončí lyžařská sezona

pátek, 26. dubna 2019, 07:30

Milovníci zimních sportů mají poslední šanci vyrazit do Jeseníků s lyžemi. Na Ovčárně provozovatelé naposledy spustí vleky tuto...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Na hostivařské trati nastal další milník. Začala rekonstrukce železniční stanice Praha-Vršovice

Jeden z největších železničních projektů v zemi, čtyřmiliardová optimalizace traťového úseku z Prahy-Hostivaře na Hlavní nádraží, pokročil k dalšímu milníku – rekonstrukci stanice Praha-Vršovice.

Kterým eshopům s potravinami se raději vyhnout? Upozorňuje na to web potravinářské inspekce

Jak nakoupit potraviny a doplňky stravy snadno přes internet a přitom se nenapálit? To se snaží zajistit potravinářská inspekce, která zřídila novou sekci webu Potraviny na pranýři s názvem Rizikové weby.

Stát chce podle Babiše koupit ArcelorMittal za korunu

Stát chce koupit ostravský hutní podnik ArcelorMittal za korunu. Premiér Andrej Babiš (ANO) to uvedl v dnešním vydání Hospodářských novin (HN). Babiš řekl, že se zástupci ArcelorMittalu o koupi jedná. Britská firma Liberty House, která plánuje hutě koupit, není podle premiéra transparentní. Skupina ArcelorMittal musí ostravský podnik a další evropské hutě prodat, aby mohla koupit největší evropskou ocelárnu Ilva v Itálii. Evropská komise (EK) již dříve sdělila, že Liberty House je vhodným zájemcem o ostravské hutě a může je převzít.