Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Mezinárodního turnaje ve famfrpálu v Německu se zúčastnila i česká reprezentace

 
čtvrtek, 4. července 2019, 17:00

Minulý víkend (29. – 30. 6. 2019) se v německém Bamberku odehrál mezinárodní turnaj ve famfrpálu, kterého se zúčastnila i česká reprezentace.

Česká republika se umístila na devatenáctém místě

Na předních příčkách se umístila Velká Británie (třetí místo), Belgie (druhé místo) a Francie (první místo). Celkem Evropského poháru zúčastnilo 20 týmů, Česká republika obsadila místo 19. „I přesto, že naše výsledky mohou působit negativním dojmem, jsem na náš tým velmi hrdý. V základní skupině jsme se utkali se světovou špičkou, načerpali jsme mnoho zkušeností a ukázali nováčkům v týmu, že tento sport je opravdu třeba brát vážně" okomentoval výkon české reprezentace trenér Michael Škácha.

Česká reprezentace se v základní skupině utkala s Francií (letošní šampion), Nory, kteří patří mezi světovou špičku, Nizozemci a Slovinci. Druhý den, kdy teploty na hřišti dosahovaly 44 °C, pak naše reprezentanty čekalo Irsko a dvakrát Finsko. „Letošní účast na European Games nám připomněla, že není každý den posvícení a ve famfrpálu se stále máme hodně co učit. Ačkoli jsme udělali mnoho chyb a projevila se i naše nezkušenost, sehráli jsme kvalitní zápasy, i když tomu výsledky zcela neodpovídaly. Velmi nás potěšila možnost odvety proti Finsku – po prvním zápase s Finy jsme odcházeli velmi rozladěni zejména výkonem rozhodčích, ale v druhém zápase jsme ukázali, že při rovné hře na nás nestačí."

Tak zvaný "mudlovský famfrpál" je, jak název napovídá, inspirován knihami J.K. Rowling o Harry Potterovi. Od svého vzniku v roce 2005 ovšem razantně změnil svou podobu a stal se kompetitivním sportem, který po celém světě hrají tisíce lidí. V České republice se sport hraje teprve od roku 2015. Momentálně u nás existuje pět týmů, a to v Praze, Brně, Olomouci, Plzni a Českých Budějovicích. Česká reprezentace se poprvé zúčastnila mezinárodního turnaj loni v létě, kdy na Mistrovství světa vybojovala 15. místo.  Famfrpál je dynamický, smíšený (genderově vyvážený) sport.

 

 

 

 

Pravidla famfrpálu jsou velmi podrobně promyšlena, nejaktuálnější verze mezinárodních pravidel má přes 200 stran. V praxi se jedná o kombinaci házené, vybíjené a rugby. Tým tvoří 21 hráčů, z nichž se 6 a posléze 7 nachází na hřišti. Čtyři střelci, kteří se snaží prohodit míč zvaný "camrál" jednou ze tří kruhových branek na každé straně hřiště, a dva odrážeči, kteří pomocí dalšího míče ("potlouk") vybíjí protihráče. Koho trefí, musí sesednout z tyče symbolizující koště a doběhnout ke své brance.

Když se jí dotkne, může znovu nasednout a vrátit se do hry. Divácky nejzajímavějším prvkem je zlatonka. Tu představuje neutrální hráč, který se do hry zapojuje až v 17. minutě zápasu, a míček "zlatonku" má připevněnou na kraťasech. Tu mají za úkol ulovit chytači (v každém týmu jeden), kteří se mu ji snaží z kraťasů odtrhnout, čímž ukončí hru a pro svůj tým získají 30 bodů. 

Tisková zpráva | Foto Ajantha Abey Quidditch Photography

Kam dál?

Podpory Olomouckého kraje se dočkají reprezentanti plavání, atletiky,...

čtvrtek, 6. června 2019, 21:00

Reprezentanty atletiky, plavání, juda nebo cyklistiky podpoří Olomoucký kraj. Jde o sportovce, kteří v našem regionu aktivně...

Výstaviště Flora bude hostit Moravia Sport Expo. Olomoucké sportovní...

středa, 5. června 2019, 11:00

Výstaviště Flora Olomouc zve na sedmý ročník veletrhu sportovních potřeb a vybavení Moravia Sport Expo 2019. Ve dnech 14. a 15....

VÍKEND PODLE DRBNY: Zaběhejte si, vyzkoušejte paddleboard nebo...

pátek, 10. května 2019, 17:00

Tento víkend se ponese především v duchu sportu. Užijí si ho děti i dospělí.

Mobilní kluziště v Přerově na Vánoce nebude. Ani napodruhé...

sobota, 4. května 2019, 18:00

Mobilní kluziště, které mělo oživit dění na konci roku na přerovském náměstí, definitivně nebude. Návrh ani napodruhé zastupitelé...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Nejhorší byla Bangladéš. Chtěl bych žít půl roku na Sibiři, říká Tomáš Vaňourek z projektu Zikmund100

Cestovat po světe je snem mnoha lidí. Tomáš Vaňourek a Lukáš Socha si tento sen splnili. Díky projektu Zikmund100 se projeli po stopách slavných cestovatelů Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelky a nafotili svět šedesát let poté. Jak vůbec nápad vznikl, a jaké bylo stát po cestě před samotným Miroslavem Zikmundem? I o tom se rozpovídal jeden z aktérů Tomáš Vaňourek.

Ropný trh je po útoku v nebezpečné situaci, čeká se zdražení ropy

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se všichni obávali. Vynucené snížení produkce ropy o 5,7 milionu barelů denně, což odpovídá asi polovině saúdskoarabské denní těžby, je nebezpečnou situací, ve které se podle agentury Bloomberg ukáže, jak citlivý ropný trh ve skutečnosti je.

V Česku loni přibylo leteckých incidentů, ústav řešil 91 nehod

Leteckých incidentů v Česku přibývá, loni bylo nahlášeno 91 nehod, což je meziročně o 19 více. O život přišlo 11 lidí. Žádná z nehod se netýkala velkých letadel obchodních společností. Vyplývá to ze zprávy o činnosti Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod (ÚZPLN), se kterou se v pondělí seznámí vláda.