čtvrtek 29. února 2024 Horymír

Olomouckým fotbalistům klesly tržby a vzrostla ztráta

Prvoligovému fotbalovému klubu SK Sigma Olomouc v účetním roce 2012/2013, který skončil loni v červnu, výrazně klesly výnosy a zároveň vzrostla jeho ztráta. Zatímco v roce 2011/2012 Sigma utržila 92,8 milionu korun, tak loni se její výnosy propadly o bezmála 35 milionů na 58 milionů korun. Ztráta hospodaření klubu se tak zvýšila z 6,9 na 39,9 milionu korun. ČTK dnes informaci získala z výroční zprávy.

Vedení olomouckého klubu výrazný pokles výnosů zdůvodnilo nižšími příjmy z prodeje hráčů, které byly meziročně o 36 milionů korun slabší a obnášely pouze 8,3 milionu korun. Klubu také nevyšel záměr posílit příjmy díky účasti v evropských pohárech. "Bohužel tento výkonnostní cíl nebyl splněn a toto se následně projevilo i do výsledků hospodaření," stojí ve výroční zprávě.
   

Hlavní část tržeb plynula z prodeje reklamy. Tyto výnosy obnášely 35 milionů korun a byly zhruba stejné jako v roce předchozím. Za vstupné a startovné fotbalový klub opět utržil 3,7 milionu korun. Naopak tržby za prodej zboží meziročně mírně klesly, a to o zhruba o 280.000 korun na 1,378 milionu korun.
   

Výrazný pokles výnosů se projevil v minulé sezoně i na chodu klubu. Situaci se podařilo vyřešit až díky půjčkám od akcionářů. Na konci účetního roku 2012/2013 společnost SK Sigma Olomouc evidovala půjčky od tří svých akcionářů v celkové výši 14 milionů korun.
   

Olomoucká radnice, která v klubu vlastní zhruba třetinu akcií, se na půjčkách nepodílela. Na začátku loňského roku ale město vložilo čtyři miliony korun do navýšení základního kapitálu společnosti SK Sigma Olomouc, který celkem vzrostl o 52 milionů korun na 257 milionů korun.
   

V sezoně 2013/2014 se hospodaření prvoligové Sigmy vyvíjí příznivěji. Fotbalový klub na konci října, tedy čtyři měsíce po zahájení nového účetního roku, podle zápisu z jednání dozorčí rady vykázal ztrátu necelé dva miliony korun při výnosech 29 milionů korun.

 

Zdroj: ČTK

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.