Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Městem se v červnu prožene jubilejní desátý ročník Mattoni 1/2Maraton Olomouc

 
pondělí, 25. března 2019, 15:30

Když s vámi někdo vydrží deset let, je to symbol důvěry, dobře odvedené práce a vzájemné obliby. Zkrátka společně dobře stráveného času. Spojení Olomouce a vytrvalostního závodu platí po dekádu a někteří to s Mattoni 1/2Maratonem Olomouc vydrželi až dodnes. 15. června 2019 se potkají ve startovní bráně znovu.

Na startovní čáře toho úplně prvního ročníku tehdy stála i čtveřice mužů, kteří si šli vyzkoušet novou trať nebo si prostě jen tak zaběhat a zjistit, na co vlastně stačí. Tomáš Vyskočil je učitel tělocviku a dnes i nadšený běžec. „Byl to můj vůbec první závod na trase delší než pět kilometrů. Vždyť já vlastně běhával i kratší vzdálenosti velmi sporadicky, ale motivací proč to zkusit pro mě byla zvědavost, jestli to dám a jaké to vůbec bude,” vzpomíná na pocity před tehdejším závodem Tomáš Vyskočil.

A přiznává, že nejlepší výkon se mu podařilo předvést až vloni. „Běželo to samo, počasí přálo a já si ověřil, že zatím nepatřím do starého železa. Zaběhl jsem si olomoucký osobák bez většího tréninku a bez bolesti,” potěšilo ho.

Pro Stanislava Hájka to byl zase jen další z pokusů, jak začít sportovat. Přitom coby středoškolák závodně běhal, než se nakonec nechal zlákat cyklistikou. Jakmile ale pracovní vytížení rostlo, bylo čím dál složitější vyrážet na kole po návratu z práce za soumraku. „Řekl jsem si tedy, že běhání bude bezpečnější a dostupnější,” vysvětluje, co ho přimělo znovu nazout tenisky. Když slyšel, že Olomouc hostí půlmaratonský závod, byl rozhodnutý, že zkusí novou výzvu a půjde do toho. „Už jsem ve městě několik let žil a miloval jeho krásy a historii. To mě opravdu „nakoplo“ začít znovu běhat. Začátky byly krušné a pouhé 4 kilometry mě dokázaly odrovnat. To bylo začátkem března. Postupně se ale moje kondice zlepšovala a uběhnout půlmaraton se začalo zdát reálné.” Od onoho osudného momentu Stanislav Hájek běhá dodnes.

Jaroslav Krátký nikdy závodně neběhal a věnoval se spíše míčovým sportům. Jenže to se změnilo s příchodem půlmaratonské trati do města, když ještě zasedal v olomouckém zastupitelstvu. Proto se o konání závodu RunCzech dozvěděl s předstihem. 

„A to byl ten moment, kdy jsem si řekl, že je to výzva, kterou bych chtěl zkusit. Připadalo mi to jako skvělá sportovní akce, která do tak krásného historického města patří. Proto jsem ji z pozice zastupitele nejen podporoval, ale rozhodl jsem se jí i zúčastnit. Toto rozhodnutí mi změnilo život. Ve svých 37 letech se sport stal součástí mého života,” líčí svůj příběh a dodává, že na první závod trénoval zhruba čtyři měsíce, aby nakonec mohl do závodu vyrazit za zvuku Smetanovy Vltavy.

„Měl jsem mrazení v zádech a slzy v očích. Kdo to nezažil, nepochopí. Takový nával emocí, energie a atmosféry jsem nikdy nezažil. A věřím, že jsem nebyl sám. Stejné pocity zažívám pokaždé, když se postavím na start dalšího z vašich závodů,” říká Jaroslav Krátký, kterému je dnes 46 let a sportuje až šestkrát týdně.

Někde na trati se musel potkat také s Josefem Smolichou. Mužem, který překonal sám sebe i boj s chorobou. Před patnácti lety mu lékaři diagnostikovali nevyléčitelnou Bechtěrevovu nemoc, jejíž příznaky lze tlumit jen léky proti bolesti s vedlejšími nežádoucími důsledky. „Přestože mi to lékaři nedoporučili, začal jsem pravidelně a intezivně běhat a bojovat s nemocí pomocí běhu. Od té doby jsem naběhal s "Bechtěrevem" tisíce kilometrů. Bylo to mé nejlepší rozhodnutí. Namísto léků běh. To je moje krédo,” vypráví Josef Smolicha.

Tehdy stáli na startu s dalšími 1 788 běžci. Letos jich budou další tisícovky. Z tolika sportujících lidí má radost také Olomoucký kraj, který závod podporuje. „K účastníkům půlmaratonu mám velký obdiv. A nejen k nim – uznání si zaslouží všichni sportovci. Moje slova nestojí na vodě, ale na desítkách miliónů korun, které letos smysluplně investujeme do rozvoje sportu,“ řekl Petr Vrána, náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro oblast sportu.

Město spolupráci chválí

Obrovský zájem o půlmaraton kvituje také olomoucká radnice. „Běh je patrně nejstarším a nejpřirozenějším sportem, který lidé provozují. A ačkoliv se zdá, že město je pro běh nevhodné, na olomouckém půlmaratonu se každoročně dokazuje, že i barokní kulisy běžce přitahují. Jsem rád, že si do Olomouce jezdí zaběhat lidé odjinud i profesionálové, a ještě radši, že běhají samotní Olomoučané, protože v cíli je vítězem každý,“ uvedl primátor Mirek Žbánek.

A kromě rekreačních běžců, kterým běhání pomohlo změnit životní styl, se na trati premiérově představí také evropská elita v rámci iniciativy EuroHeroes. Ta si dává za cíl podpořit a ukázat publiku ty nejlepší závodníky z Evropy. 

Diváci u televizních obrazovek či v olomouckých ulicích uvidí a závodníci zažijí víc než jen Mattoni 1/2Maraton Olomouc. „Odehraje se tu i štafeta čtyřčlenných a dvoučlenných týmů. Rodiče s dětmi si vyzkouší tradiční dm rodinný běh, vysokoškoláci a jejich profesoři okusí Běh o pohár rektora UPOL. V pátek před závodem otevře své brány nejen závodníkům Moravia Sport Expo –​ největší veletrh sportovních potřeb na Moravě. Každý příchozí si navíc na olomouckém výstavišti Flora může vyzkoušet některou z více než 40 sportovních, zájemci si mohou zkusit také tradiční Trend vozíčkářskou štafetu. Celkem v letošním roce v Olomouci očekáváme více než 10 000 běžců, půlmaratonští běžci se mohou těšit na speciální dárek v cíli,” zve na oslavu jubilejního ročníku Carlo Capalbo, prezident organizačního výboru RunCzech a předseda komise silničních běhů IAAF.

Aby se Olomoučané postupně naladili na půlmaratonskou vlnu, mohou si už příští týden zaběhat s opravdovou hvězdou domácí vytrvalecké scény. Speciální běh Mattoni FreeRun proběhne 26. března od 18 hodin. Poběží se od Výstaviště Flora a běžci tu mohou dostat exkluzivní rady, jak správně na techniku běhu i stravu od sedmnáctinásobné české mistryně Petry Kamínkové.

Tisková zpráva | Foto Michaela Valsová

Kam dál?

Na Poděbradech se bude konat opět extrémní překážkový závod Runex...

středa, 13. března 2019, 15:30

Již 31. 3. 2019 končí druhá vlna registrací na extrémní překážkový závod RUNEX RACE OLOMOUC 2019. Využijte výhodných podmínek a...

Kraj zvýší dotace na výstavbu sportovišť o 38 milionů korun

sobota, 2. března 2019, 18:00

Olomoucký kraj letos kvůli velké poptávce obcí i sportovních klubů navýší dotační program zaměřený na opravu a výstavbu...

V Bělkovicích se představí mladí atleti na Malé ceně mladých...

pátek, 1. března 2019, 22:00

V sobotu 27. dubna bude v Bělkovicích zahájen již 8. ročník seriálu závodů atletických nadějí do 17 let Malá cena mladých...

Olomoucké volejbalistky porazily pražský Olymp, ale rozhodovaly až...

pátek, 1. března 2019, 19:30

Už jako jisté vítězky dlouhodobé části extraligy nastoupily volejbalistky Univerzity Palackého Olomouc k utkání 4. kola nadstavby...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Bývalému radnímu uložil soud za korupci podmínku

Vrchní soud v Praze dnes zrušil pětiletý trest pro bývalého radního Libereckého kraje za ČSSD Zdeňka Bursu za korupci. Místo něj mu uložil tříletou podmínku se čtyřletým odkladem. Nov to dnes sdělila mluvčí soudu Simona Heranová. Bursa také podle verdiktu musí zaplatit 500 tisíc korun jako peněžitý trest, jinak stráví ve vězení 2,5 roku. Dnešní rozsudek je pravomocný.

Míra Čemus, pětadvacet let je podkovářem. Měl nakročeno i na žokeje, ale neměnil by

Jaromír Čemus, nebo prostě jednoduše Míra, už pětadvacet let dělá podkováře. Pohádkové povolání ale není zas taková prča, jak to vypadá. Stejně by ale Míra ani po letech neměnil. Práce se zvířaty, svobodné zaměstnání... A koneckonců vlastně ani nic jiného pořádně neumí.

Po vydatném dešti stoupají řeky na severu ČR, pršet bude dál

Kvůli vydatnému a vytrvalému dešti od rána stoupají hladiny řek odvodňující hory na severu a severovýchodě země. Na toku Senice v Ústí na Vsetínsku platí třetí povodňový stupeň. Hladina stoupla rychle, podle starosty již voda zatopila tři rodinné domy. Řeka Jičínka v Novém Jičíně dosáhla druhého stupně povodňové aktivity a je pravděpodobné, že ještě odpoledne dosáhne stupně třetího.