úterý 25. června 2024 Ivan

Na olomouckém půlmaratonu se opět utká Wilson Kipsang a jeho tehdejší vodič Geoffrey Ronoh

Šestý ročník Mattoni 1/2Maratonu Olomouc přinese další epizodu souboje dvou tréninkových partnerů. Na start se proti sobě v sobotu 20. června opět postaví Wilson Kipsang a Geoffrey Ronoh. Ženské elitní pole ozdobí bývalá světová rekordmanka na této distanci Mary Keitany.

Před rokem byl Wilson Kipsang držitelem světového rekordu a Geoffrey Ronoh takřka neznámý atlet z Wilsonovy keňské tréninkové skupiny. To se výrazně změnilo v momentě, kdy Geoffrey Ronoh doběhl do cíle v čase 1:00:17, o osm vteřin dříve než jeho slavnější kolega, a ve svém půlmaratonském debutu a teprve druhém závodu mimo Keňu vybojoval v Olomouci své první velké vítězství. Tito dva atleti, kteří jsou stále tréninkovými partnery, spolu opět svedou souboj na olomoucké trati. Jejich letošní forma rozhodně slibuje zajímavou sportovní podívanou.

Kipsang sice přišel o titul světového rekordmana v maratonu, když ho loni v září překonal Dennis Kimetto, další běžec z jeho tréninkové skupiny a účastník Mattoni 1/2Maratonu Olomouc 2014, ale tento bronzový medailista z Olympijských her v Londýně 2012 ukázal, že je stále excelentním běžcem, se kterým musí soupeři počítat na všech distancích. To prokázal koncem dubna na maratonu Londýně, kde doběhl druhý v čase 2:04:47. Věří, že pravidelný silový trénink mu dopomůže k dobrým výkonům také na poloviční vzdálenosti. Na svou loňskou účast v Olomouci rád vzpomíná: „Lidi tam milují sport a běhání.“ Magickou hranici jedné hodiny se mu na půlmaratonské distanci podařilo překonat již pětkrát. Jeho nejrychlejší čas 58:59 pochází z roku 2009 z Ras Al Khaimah.

Účast Geoffreyho Ronoha po boku s Wilsonem Kipsangem slibuje velmi rychlé časy a možné prolomení současného rekordu závodu. Ten má hodnotu 1:00:17 a je v držení Ronoha. Týden před startem Volkswagen Maratonu Praha, kde si vylepšil osobní maratonský rekord takřka o pět minut na čas 2:10:52 a doběhl na pátém místě, Ronoh věřil, že jeho současný trénink přinese dobré výsledky: „V porovnání s loňským rokem jsem se v tréninku zlepšil, běhám rychlejší časy a lépe zvládám dlouhé běhy.“
Jeho nedávné zranění, jež zbrzdilo přípravu na Sportisimo 1/2Maraton Praha, je už zcela vyléčeno. Nyní je opět v plném tréninku a připravuje se na nadcházející souboj se svým rivalem Wilsonem Kipsangem, ke kterému však chová velký respekt: „Je mým mentorem, stále se od něj učím. Často mi radí a varuje před věcmi, které by mohly ohrozit mou kariéru. Například abych si po těžkém tréninku dopřál dostatek času na regeneraci a odpočinul si. Tělo si řekne, kdy je připraveno na další tréninkovou dávku. Podobných doporučení slýchám hodně.“ Geoffreyho kariéra nabrala po loňské Olomouci rychlý vzestup. V Klagenfurtu slavil další vítězství a nový osobní rekord na půlmaraton 59:45. To bylo těsně předtím, než v září přijel znovu do České republiky a triumfoval i v desetikilometrovém závodě na Birell Grand Prix Praha.

Lákavé sportovní vyhlídky nabízí v Olomouci také ženská startovní listina. Do České republiky poprvé zavítá bývalá světová rekordmanka na půlmaraton Mary Keitany. Z mateřské dovolené se vrátila ve vynikající formě, v polovině února si v Ras Al Khaimah doběhla pro vítězství ve velmi silné konkurenci v čase 1:06:02. Její výkon byl zároveň čtvrtým nejrychlejším časem všech dob a za svým bývalým světovým rekordem z roku 2011 zaostala jen o 12 vteřin. Svou formu potvrdila i na dubnovém maratonu v Londýně, kde skončila druhá. Její letošní výkony slibují i útok na rekord Mattoni 1/2Maratonu Olomouc, který loni vytvořila dvojnásobná mistryně světa v maratonu Edna Kiplagat.

Ať už časomíra ukáže 20. června v cíli jakýkoliv čas, rozhodně se můžeme těšit na výborně obsazený závod. Carlo Capalbo, prezident organizačního výboru, je také spolu s běžeckými fanoušky zvědavý na to, co přinese letošní ročník Mattoni 1/2Maratonu Olomouc: „Start takových hvězd jako je Wilson Kipsang a Mary Keitany je ta nejlepší reklama nejen pro závod jako takový, ale i pro celé město. Už loni se Olomouc díky překvapení v podání Geoffreyho Ronoha dostala do středu pozornosti atletického světa. Věřím, že i letos se můžeme těšit na velmi rychlé časy a velkolepé sportovní výkony.

Zdroj: RunCzech

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.