Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Rallye Rejvíz v Jeseníkách vyhrály posádky zdravotníků z jižní Moravy, USA a Košic

 
neděle, 26. května 2019, 16:00

Letošní ročník mezinárodní soutěže záchranářů Rallye Rejvíz vyhrály posádky z Česka, USA a Slovenska. S nástrahami soutěže, která se od středy do soboty odehrávala v Koutech nad Desnou na Šumpersku, si poradily nejlépe z téměř osmi desítek záchranářských tymů z 15 zemí a tří kontinentů. Kromě nich své zkušenosti prověřilo také téměř šest desítek policistů, informoval mluvčí soutěže Jiří Pavlík.

Účastníky čekalo přes deset denních a tři noční odborné úkoly z urgentní medicíny, při jejichž plnění museli postupovat jako při reálném výjezdu zdravotnické záchranné služby. „Zdravotníci si museli poradit například s několika zraněnými po útoku žárlivého manžela, s dekompenzovaným schizofrenikem ohrožujícím vlastní rodinu, s dítětem otráveným jedem na krysy nebo sekundárním leteckým převozem vážně nemocného pacienta či s resuscitací sedmiletého dítěte po tonutí v řece," popsal mluvčí závodu.

Čekalo je také ošetřování zraněných po nehodě dvou automobilů, resuscitace muže s propíchnutou plící nebo těžké poranění rogalisty po pádu na sjezdovku. Museli přitom správně vyhodnotit situaci na místě události, zvolit odpovídající pracovní postup, stanovit diagnózu, zahájit léčbu či určit správné směrování pacienta do zdravotnického zařízení.

Hlavní soutěž je rozdělena do pěti kategorií. V národní soutěži posádek rychlé lékařské pomoci zvítězil tým Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje. „Ve volné soutěži posádek rychlé lékařské pomoci zvítězili lékaři a zdravotníci ze sdružení Mischung Professional. Mezi posádkami rychlé zdravotnické pomoci se v národní části vedlo nejlépe zdravotníkům ze slovenské Záchranné služby Košice," uvedl Pavlík.

V mezinárodní soutěži posádek s lékařem kraloval stejně jako loni kanadsko-slovenský tým tvořený záchranáři z Essexu a slovenské Nemocnice svatého Michala. Kategorii posádek bez lékaře opanoval americký tým z Miramar Fire Rescue department, doplnil mluvčí závodu.

Souběžně s hlavní soutěží se uskutečnilo i klání pro dvoučlenné prvosledové policejní hlídky, které se prolínalo v několika úkolech se záchranářskou soutěží. V této části zabodoval tým z pražské pohotovostní motorizované jednotky.

Rallye Rejvíz má své kořeny na Zlatohorsku, kde se vyprofilovala ve velké mezinárodní setkání záchranářů. Podle organizátorů úkoly vycházejí ze skutečných výjezdů záchranné služby, které se někde ve světě staly.

Napsal(a) ČTK | Foto FB Rallye Rejvíz

Kam dál?

Basketbalisté Olomoucka oslavili historicky první medaili

neděle, 26. května 2019, 10:00

Basketbalisté Olomoucka si ve druhém utkání se Svitavami poradili 100:88 a sérii o třetí místo ovládli 2:0 na zápasy. Pro výběr...

V Přerově se letos znovu bude konat festival dračích lodí. Pádlovat...

pátek, 24. května 2019, 19:30

Pravidelné hlasité bubnování se bude o víkendu ozývat u přerovské Laguny. Tempo bude udávat pádlujícím posádkám, které se letos...

Do Olympiády dětí a mládeže zbývá necelý měsíc, svou výpravu vyšle i...

pátek, 24. května 2019, 17:00

Pouhých 30 dní zbývá do slavnostního zahájení dalšího ročníku Olympiády dětí a mládeže. (ODM) Pořadatelem Her IX. letní olympiády...

Jeseník přivítal posádku Youngster Yes. Na raftovém mistrovství světa...

čtvrtek, 23. května 2019, 19:00

Město Jeseník ve středu 22. května po sedmé hodině večerní uvítalo posádku Youngster Yes, která na raftovém mistrovství světa...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Plaga je proti plánovanému zavedení povinné maturity z matematiky

Ministr školství Robert Plaga (ANO) chce zrušit plánované zavedení povinné maturity z matematiky. Rozhodl se tak na základě analýzy výsledků maturantů ve vybraných úlohách z minulých let. Podle ministra je třeba nejdřív zlepšit výuku matematiky tak, aby jí žáci skutečně rozuměli, a až potom případně zavést povinnou maturitu. Novinářům to sdělilo tiskové oddělení ministerstva školství v reakci na informace Deníku. Zákon v současnosti počítá se zavedením povinné maturity z matematiky nejpozději od jara 2022.

Letiště Praha z tendru na skenery vyloučilo Huawei a ZTE

Letiště Václava Havla vyloučilo z výběrového řízení na sedm celotělových skenerů čínské firmy Huawei a ZTE. K tomuto kroku přistoupilo na základě loňského varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Ani jedna z čínských korporací se do tendru nemohla ani přihlásit. Jiné společnosti v tendru jejich produkty nevyužívají. Skenery za 30 milionů korun mají přispět k vyšší bezpečnosti cestujících. Uvedl to Deník N.

Vedení ČSSD odmítlo odchod z vlády Andreje Babiše

Předsednictvo ČSSD dnes nepodpořilo odchod strany z vlády. Pro opuštění kabinetu hlasovalo 11 ze 42 přítomných představitelů vedení sociální demokracie. Po jednání předsednictva to novinářům řekl předseda sociální demokracie Jan Hamáček. Pro odchod z koaliční vlády s hnutím ANO podle něj nehlasoval nikdo z užšího stranického vedení.