Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Rallye Rejvíz v Jeseníkách vyhrály posádky zdravotníků z jižní Moravy, USA a Košic

 
neděle, 26. května 2019, 16:00

Letošní ročník mezinárodní soutěže záchranářů Rallye Rejvíz vyhrály posádky z Česka, USA a Slovenska. S nástrahami soutěže, která se od středy do soboty odehrávala v Koutech nad Desnou na Šumpersku, si poradily nejlépe z téměř osmi desítek záchranářských tymů z 15 zemí a tří kontinentů. Kromě nich své zkušenosti prověřilo také téměř šest desítek policistů, informoval mluvčí soutěže Jiří Pavlík.

Účastníky čekalo přes deset denních a tři noční odborné úkoly z urgentní medicíny, při jejichž plnění museli postupovat jako při reálném výjezdu zdravotnické záchranné služby. „Zdravotníci si museli poradit například s několika zraněnými po útoku žárlivého manžela, s dekompenzovaným schizofrenikem ohrožujícím vlastní rodinu, s dítětem otráveným jedem na krysy nebo sekundárním leteckým převozem vážně nemocného pacienta či s resuscitací sedmiletého dítěte po tonutí v řece," popsal mluvčí závodu.

Čekalo je také ošetřování zraněných po nehodě dvou automobilů, resuscitace muže s propíchnutou plící nebo těžké poranění rogalisty po pádu na sjezdovku. Museli přitom správně vyhodnotit situaci na místě události, zvolit odpovídající pracovní postup, stanovit diagnózu, zahájit léčbu či určit správné směrování pacienta do zdravotnického zařízení.

Hlavní soutěž je rozdělena do pěti kategorií. V národní soutěži posádek rychlé lékařské pomoci zvítězil tým Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje. „Ve volné soutěži posádek rychlé lékařské pomoci zvítězili lékaři a zdravotníci ze sdružení Mischung Professional. Mezi posádkami rychlé zdravotnické pomoci se v národní části vedlo nejlépe zdravotníkům ze slovenské Záchranné služby Košice," uvedl Pavlík.

V mezinárodní soutěži posádek s lékařem kraloval stejně jako loni kanadsko-slovenský tým tvořený záchranáři z Essexu a slovenské Nemocnice svatého Michala. Kategorii posádek bez lékaře opanoval americký tým z Miramar Fire Rescue department, doplnil mluvčí závodu.

Souběžně s hlavní soutěží se uskutečnilo i klání pro dvoučlenné prvosledové policejní hlídky, které se prolínalo v několika úkolech se záchranářskou soutěží. V této části zabodoval tým z pražské pohotovostní motorizované jednotky.

Rallye Rejvíz má své kořeny na Zlatohorsku, kde se vyprofilovala ve velké mezinárodní setkání záchranářů. Podle organizátorů úkoly vycházejí ze skutečných výjezdů záchranné služby, které se někde ve světě staly.

Napsal(a) ČTK | Foto FB Rallye Rejvíz

Kam dál?

Basketbalisté Olomoucka oslavili historicky první medaili

neděle, 26. května 2019, 10:00

Basketbalisté Olomoucka si ve druhém utkání se Svitavami poradili 100:88 a sérii o třetí místo ovládli 2:0 na zápasy. Pro výběr...

V Přerově se letos znovu bude konat festival dračích lodí. Pádlovat...

pátek, 24. května 2019, 19:30

Pravidelné hlasité bubnování se bude o víkendu ozývat u přerovské Laguny. Tempo bude udávat pádlujícím posádkám, které se letos...

Do Olympiády dětí a mládeže zbývá necelý měsíc, svou výpravu vyšle i...

pátek, 24. května 2019, 17:00

Pouhých 30 dní zbývá do slavnostního zahájení dalšího ročníku Olympiády dětí a mládeže. (ODM) Pořadatelem Her IX. letní olympiády...

Jeseník přivítal posádku Youngster Yes. Na raftovém mistrovství světa...

čtvrtek, 23. května 2019, 19:00

Město Jeseník ve středu 22. května po sedmé hodině večerní uvítalo posádku Youngster Yes, která na raftovém mistrovství světa...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Odsouzená za vraždu otěhotněla ve věznici. Teď je v Jilemnici a místním se to nelíbí

Petra Janáková, která byla odsouzena za vraždu sběratele, a následně byl její trest kvůli těhotenství přerušen, nyní pobývá v Jilemnici. Místní jí na sociálních sítích adresují nenávistné i vulgární vzkazy.

Šéf komunistů Filip odmítá nákup vrtulníků z USA

Předseda KSČM Vojtěch Filip nesouhlasí s chystaným nákupem 12 vrtulníků z USA. Podle něj jsou helikoptéry předražené, vadí mu i přesunutí výroby z Aera Vodochody. Případný nákup ovlivní postoj komunistů k další podpoře menšinové vlády hnutí ANO a ČSSD, řekl Filip Radiožurnálu.

V devatenácti se odhodlal k natočení celovečerního filmu. Můj scénář přesvědčil i zkušené herce, říká mladý režisér

Je mu pouhých devatenáct let, jeho životním snem je režírování filmů a zatímco většina jeho vrstevníků tráví volný čas sportem nebo zábavou v klubech, on se raději zavře do střižny nebo obsluhuje kameru na place. Řeč je o Petru Hejzlarovi, který se pokouší o husarský kousek. Bez větších zkušeností s filmem se mu podařilo dát dohromady scénář filmu, který je natolik poutavý, že oslovi i více či méně zkušené herce. Společně s nimi nyní finišuje na přípravě filmu Z města na venkov, který by měl zamířit do českých kin v září letošního roku.