středa 24. července 2024 Kristýna

Hasiče po celém Olomouckém kraji zaměstnává agresivní bodavý hmyz

Za posledních 14 dní narostl ve statistikách hasičů z Olomouckého kraje počet výjezdů na likvidaci nebezpečného hmyzu. Od 19. května do 2. června 2015 jich operační středisko HZS Olomouckého kraje eviduje už

Meteorologové předpovídají teplý konec prvního červnového týdne, a proto lze předpokládat, že počty výjezdů hasičů na likvidaci nebezpečného bodavého hmyzu (včely, vosy, sršni) budou narůstat. Je to právě teplé počasí, kdy hasiči nejčastěji vyjíždí likvidovat bodavý hmyz.

Podstatou výjezdu hasičů je provádění likvidace rojů pouze tehdy, když hrozí nebezpečí. Hasiči vyjíždí likvidovat roje na veřejná prostranství, když hrozí pobodání dítěte, seniora nebo alergika, v případech, kdy se roj usadil na veřejné budově, dětském hřišti, mateřské školce apod. Operační důstojník vždy musí vyhodnotit nebezpečnost situace a posoudit, zda opravdu hrozí nebezpečí. Podle toho buď jednotku hasičů k místu události vyšle nebo ne. Hasiči nejsou deratizační firma a nevyjedou k zásahu na požádání každého. Proto si občan musí sám podle svého uvážení vyhodnotit situaci a dobře si rozmyslet, jestli hasiče zavolá nebo si povolá specializovanou deratizační firmu.

A jak se vlastně zásah provádí?

  • důležité je zjistit velikost roje, případně hnízda. V případě, že je roj nebo hnízdo pod omítnou nebo fasádou nebo v dutině stromu, tedy hasiči nevidí na velikost hnízda, je jejich zásah neúčinný,
  • hmyz lze odchytávat pouze tehdy, když není rozlítaný (tzn. nejlépe ráno nebo večer),
  • roj (hnízdo) se poté vezme do igelitového pytle, odstřihne se a pomocí chemických prostředků se zlikviduje.

Tento postup byl konzultován s včelaři, kteří v něm spatřují výhodu nejrychlejšího, nejčistšího a nejjednoduššího zásahu. Každý včelař má povinnost hlídat si své včelstvo a žádný z nich si nechce cizí nalezený roj vzít, protože hrozí nebezpečí přenosu chorob.

Hasiči při likvidaci používají samozřejmě speciální oblečení – včelařská kukla, nejlépe bílá kombinéza, jejíž barva včely uklidní. Včely jsou velice citlivé na pot, proto je dobré, aby se hasič nepotil a hlavně se nesmí rychle hýbat.

Zdroj: hzscr.cz

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.