Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Podle výzkumu se nejlépe žije lidem v Praze, Olomoucký kraj je na dvanáctém místě ze čtrnácti

 
čtvrtek, 1. prosince 2016, 11:30

Kulturní a společenské centrum, nejnižší nezaměstnanost, nejlepší zdravotní a sociální péče a vysoká úroveň vzdělávání a péče o děti. Nejen to jsou důvody, které dělají z hlavního města nejlepší Místo pro život letošního roku. Praha svoji pozici obhájila, na druhé místo se vyšvihl Pardubický kraj a bronz putuje na Plzeňsko. Na pomyslných stupních vítězů poprvé chybí Královéhradecký kraj. Místo pro život je společensky přínosný srovnávací výzkum mapující kvalitu života obyvatel v regionech České republiky, který realizuje analytická agentura Datank.

V Praze se žije jedna báseň a na své si zde přijdou všichni. I z toho důvodu se hlavní město opět stalo nejlepším místem pro život v České republice. Praha uspokojí skoro všechny. Od studentů vysokých škol až po milovníky kultury a společenského života. Práce se v Praze shání daleko snáze, průměrná mzda je nejvyšší v zemi, zdravotní péče je na lepší úrovni než ve většině dalších krajů a v neposlední řadě se hlavní město pyšní velkým počtem spolků, nadací a občansky prospěšných organizací. Ve všech těchto oblastech a kritériích je Praha jasně na špici. V Praze však není jen blaze, samozřejmě se jí nevyhýbají problémy pro velkoměsta typické. Mezi ně patří především velká kriminalita a to i přesto, že Prahu hlídá nejvíce policistů v celé republice. Další oblastí, která život v našem hlavním městě ztěžuje je oblast ekologie a životního prostředí. Množství emisí je zde nejvyšší ze všech krajů a zeleně tu naleznete naopak úplně nejméně. Co je však oproti loňskému roku pozitivní, je fakt, že Praha se s těmito nedostatky snaží bojovat a v investicích do životního prostředí poskočila z poslední příčky hned na pátou.

Kvalitní péče o zdraví je největším plusem Olomoucka

Olomoucký kraj je místem skvělé zdravotní a sociální péče. Nízká průměrná nemocnost, velké množství lékařů a nejvyšší počet lůžek v domovech pro seniory. To vše potvrzuje, že co se týče zdraví a péče, na Olomoucku se žije dobře. Dobré je to také s úrovní vzdělání. Na základních školách je poměr žáků na jednoho učitele ideálně vyvážen a úspěšnost maturantů je čtvrtá nejvyšší v republice. Kvalitu vzdělání dokazuje také slušná atraktivita vysokých škol. Olomoucko se snaží žít kulturou, a tak je zde kulturních akcí nejvíce v celé zemi. O to více je zarážející, že lidé se za kulturou moc neženou. Olomoucký kraj v tomto směru vykazuje vůbec nejmenší návštěvnost. Co je však hlavním a dlouhodobým problémem je vysoká nezaměstnanost a nízké platy. Mzdy jsou zde totiž v celorepublikovém srovnání druhé nejnižší. I přes tento ukazatel se zde daří mladým. Lidé do 24 let si práci hledají skoro nejlépe v republice. Dalším velkým problémem zůstává také bezpečnost. Konkrétně bezpečnost na silnicích. Nehod přibývá a úmrtnost na komunikacích zůstává stejně jako loni, druhá nejvyšší.

Unikátní projekt MÍSTO PRO ŽIVOT srovnává životní podmínky obyvatel ve všech krajích České republiky. Vyhodnocuje jejich úroveň, sleduje je v dlouhodobém horizontu a snaží se iniciovat společenskou diskusi o hodnotách, které obyvatelé České republiky vyznávají. Kraje se hodnotí z pohledu desítky kritérií, která jsou rozdělena do následujících osmi oblastí: ekologie a životní prostředí, zdravotnictví a sociální sféra, péče o děti a vzdělávání, pracovní podmínky a kupní síla, volnočasové aktivity a turismus, rozvoj infrastruktury, bezpečnost, občanská společnost a tolerantnost. Princip hodnocení se opírá o tři hlavní pilíře. Objektivní kritéria získaná z nezávislých zdrojů, názory kolegia a průzkum prováděný mezi 1400 obyvateli všech regionů. Informace o projektu najdete na www.mistoprozivot.com nebo na www.facebook.com/mistoprozivot.

Čtěte více:

Tisková zpráva | Foto Patrik Kozlík

Kam dál?

Na některých místech Olomouckého kraje napadlo až deset centimetrů...

čtvrtek, 1. prosince 2016, 09:34

V nejvyšších polohách Olomouckého kraje napadlo v noci na dnešek až deset centimetrů sněhu. Například na Jesenicku mnohde stále...

Hasiči zasahovali v Olomouckém kraji kvůli sněžení během tří hodin u...

pondělí, 28. listopadu 2016, 11:43

Řidiče v Olomouckém kraji potrápil první sníh. Hasiči zasahovali v pondělí 28. listopadu 2016 ráno během tří hodin u osmi...

V Prosenicích hořela trafostanice, několik desítek tisíc lidí v kraji...

pátek, 4. listopadu 2016, 09:10

Dnes před sedmou hodinou ranní došlo k požáru trafostanice v Prosenicích. Podle mluvčího společnosti ČEZ Vladislava Sobola se...

Produkce odpadu v kraji loni opět vzrostla, na každého obyvatele...

středa, 2. listopadu 2016, 17:45

Produkce komunálních odpadů v Olomouckém kraji loni vzrostla bezmála o šest procent z 198.500 tun v roce 2014 na 209.861 tun....

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Lišek nakažených prašivinou přibývá. V okolí Boršova už jich bylo nalezeno šest

V okolí Boršova se objevily další lišky nakažené prašivinou. Jejich počet za poslední dny stoupl na šest. Na první případy této nemoci upozornili obyvatelé Homol zhruba před čtrnácti dny. Léčba nakaženého psa vyjde až na dva tisíce korun.

Parkování „Kiss and ride“ řidiči v Brně stále příliš nerozumí, někteří na místech stojí i týden

Někteří řidiči v Brně buď stále nechápou dopravní značení K+R, tedy tzv. Kiss and ride (tedy polib a jeď), nebo ho záměrně ignorují. Na stáních označených touto značkou stojí i několik dní. Stání na Kiss and ride je přitom většinou povoleno maximálně na dobu 5 minut. Brněnští strážníci se proto na neposlušné řidiče intenzivně zaměřují.

Okamura nebude kandidovat v eurovolbách ani z posledního místa

Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura nebude kandidovat v květnových volbách do Evropského parlamentu. Původně chtěl být na posledním místě listiny a v případě zvolení přenechat mandát jinému kandidátovi. Podle usnesení předsednictva SPD tento úmysl zpochybnilo ministerstvo vnitra.