Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Podle výzkumu se nejlépe žije lidem v Praze, Olomoucký kraj je na dvanáctém místě ze čtrnácti

 
čtvrtek, 1. prosince 2016, 11:30

Kulturní a společenské centrum, nejnižší nezaměstnanost, nejlepší zdravotní a sociální péče a vysoká úroveň vzdělávání a péče o děti. Nejen to jsou důvody, které dělají z hlavního města nejlepší Místo pro život letošního roku. Praha svoji pozici obhájila, na druhé místo se vyšvihl Pardubický kraj a bronz putuje na Plzeňsko. Na pomyslných stupních vítězů poprvé chybí Královéhradecký kraj. Místo pro život je společensky přínosný srovnávací výzkum mapující kvalitu života obyvatel v regionech České republiky, který realizuje analytická agentura Datank.

V Praze se žije jedna báseň a na své si zde přijdou všichni. I z toho důvodu se hlavní město opět stalo nejlepším místem pro život v České republice. Praha uspokojí skoro všechny. Od studentů vysokých škol až po milovníky kultury a společenského života. Práce se v Praze shání daleko snáze, průměrná mzda je nejvyšší v zemi, zdravotní péče je na lepší úrovni než ve většině dalších krajů a v neposlední řadě se hlavní město pyšní velkým počtem spolků, nadací a občansky prospěšných organizací. Ve všech těchto oblastech a kritériích je Praha jasně na špici. V Praze však není jen blaze, samozřejmě se jí nevyhýbají problémy pro velkoměsta typické. Mezi ně patří především velká kriminalita a to i přesto, že Prahu hlídá nejvíce policistů v celé republice. Další oblastí, která život v našem hlavním městě ztěžuje je oblast ekologie a životního prostředí. Množství emisí je zde nejvyšší ze všech krajů a zeleně tu naleznete naopak úplně nejméně. Co je však oproti loňskému roku pozitivní, je fakt, že Praha se s těmito nedostatky snaží bojovat a v investicích do životního prostředí poskočila z poslední příčky hned na pátou.

Kvalitní péče o zdraví je největším plusem Olomoucka

Olomoucký kraj je místem skvělé zdravotní a sociální péče. Nízká průměrná nemocnost, velké množství lékařů a nejvyšší počet lůžek v domovech pro seniory. To vše potvrzuje, že co se týče zdraví a péče, na Olomoucku se žije dobře. Dobré je to také s úrovní vzdělání. Na základních školách je poměr žáků na jednoho učitele ideálně vyvážen a úspěšnost maturantů je čtvrtá nejvyšší v republice. Kvalitu vzdělání dokazuje také slušná atraktivita vysokých škol. Olomoucko se snaží žít kulturou, a tak je zde kulturních akcí nejvíce v celé zemi. O to více je zarážející, že lidé se za kulturou moc neženou. Olomoucký kraj v tomto směru vykazuje vůbec nejmenší návštěvnost. Co je však hlavním a dlouhodobým problémem je vysoká nezaměstnanost a nízké platy. Mzdy jsou zde totiž v celorepublikovém srovnání druhé nejnižší. I přes tento ukazatel se zde daří mladým. Lidé do 24 let si práci hledají skoro nejlépe v republice. Dalším velkým problémem zůstává také bezpečnost. Konkrétně bezpečnost na silnicích. Nehod přibývá a úmrtnost na komunikacích zůstává stejně jako loni, druhá nejvyšší.

Unikátní projekt MÍSTO PRO ŽIVOT srovnává životní podmínky obyvatel ve všech krajích České republiky. Vyhodnocuje jejich úroveň, sleduje je v dlouhodobém horizontu a snaží se iniciovat společenskou diskusi o hodnotách, které obyvatelé České republiky vyznávají. Kraje se hodnotí z pohledu desítky kritérií, která jsou rozdělena do následujících osmi oblastí: ekologie a životní prostředí, zdravotnictví a sociální sféra, péče o děti a vzdělávání, pracovní podmínky a kupní síla, volnočasové aktivity a turismus, rozvoj infrastruktury, bezpečnost, občanská společnost a tolerantnost. Princip hodnocení se opírá o tři hlavní pilíře. Objektivní kritéria získaná z nezávislých zdrojů, názory kolegia a průzkum prováděný mezi 1400 obyvateli všech regionů. Informace o projektu najdete na www.mistoprozivot.com nebo na www.facebook.com/mistoprozivot.

Čtěte více:

Tisková zpráva | Foto Patrik Kozlík

Kam dál?

Na některých místech Olomouckého kraje napadlo až deset centimetrů...

čtvrtek, 1. prosince 2016, 09:34

V nejvyšších polohách Olomouckého kraje napadlo v noci na dnešek až deset centimetrů sněhu. Například na Jesenicku mnohde stále...

Hasiči zasahovali v Olomouckém kraji kvůli sněžení během tří hodin u...

pondělí, 28. listopadu 2016, 11:43

Řidiče v Olomouckém kraji potrápil první sníh. Hasiči zasahovali v pondělí 28. listopadu 2016 ráno během tří hodin u osmi...

V Prosenicích hořela trafostanice, několik desítek tisíc lidí v kraji...

pátek, 4. listopadu 2016, 09:10

Dnes před sedmou hodinou ranní došlo k požáru trafostanice v Prosenicích. Podle mluvčího společnosti ČEZ Vladislava Sobola se...

Produkce odpadu v kraji loni opět vzrostla, na každého obyvatele...

středa, 2. listopadu 2016, 17:45

Produkce komunálních odpadů v Olomouckém kraji loni vzrostla bezmála o šest procent z 198.500 tun v roce 2014 na 209.861 tun....

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Extrémní srážky budou častěji, podle odborníků by pomohla hluboká orba

Povodně z intenzivních srážek jsou přirozeným jevem, zemědělská půda by však mohla zadržet více vody, kdyby se hlouběji oralo. Novinářům to sdělili Martin Hanel a Petr Máca z Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze. Do budoucna bude se zvyšující se teplotou růst množství vlhkosti ve vzduchu, srážkové extrémy tak budou pravděpodobně růst, upozornili.

Fotbalgolf pod Ještědem - stavte se tento skvělý sport vyzkoušet

Fotbalgolfová sezóna 2019 vypukla v Liberci naplno. Hřiště letos bylo otevřeno o měsíc dříve než v loňském roce a díky příznivým přírodním podmínkám a dostatečnému dešti je aktuálně ve skvělé formě.

Na webu Mirošovic byl zveřejněný výsledek eurovoleb, už byl stažen

Na webu Mirošovic byl včera odpoledne krátce zveřejněný výsledek eurovoleb v této středočeské obci. Výsledky hlasování o Evropském parlamentu lze přitom v celé EU, tedy i v České republice zveřejňovat až v neděli před půlnocí, kdy už odhlasují voliči ve všech členských státech. Podle kraje šlo o chybu volební komise. Výsledky z webu po upozornění krajského úřadu zmizely, řekla vedoucí oddělení správních agend Středočeského kraje Eva Jůzová.