čtvrtek 7. prosince 2023 Ambrož

Elektrárna Dlouhé stráně přivítá v květnu první turisty

Vodní přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně na Šumpersku se v květnu opět otevře turistům, kteří si budou moci prohlédnout její horní nádrž v nadmořské výšce 1350 metrů. Přečerpávací elektrárnu Dlouhé stráně ročně navštíví několik desítek tisíc lidí, sdělil mluvčí Skupiny ČEZ Vladislav Sobol.

"Hromadné výpravy i jednotlivci si mohou vybrat mezi autobusovou variantou dopravy a turistickou verzí, která zahrnuje výjezd jedinou šestisedačkovou lanovkou v České republice na vrchol Medvědí hory, odkud je to k horní nádrži čtyři kilometry po asfaltce nebo dva kilometry lesem po turistické trase," uvedl Sobol.

Lanovka bude v provozu o všech květnových víkendech a svátcích a od 23. května pojede denně. Od horní stanice lanovky se k nádrži dostanou i rodiny s kočárky, pro starší turisty zajistí provozovatelé kyvadlovou dopravu autobusem.

Dlouhé stráně jsou podle Sobola nejnavštěvovanější elektrárnou ČEZ a zároveň nejpopulárnějším cestovatelským cílem v Olomouckém kraji. Roční návštěvnost se v posledních letech pohybuje kolem 80.000 lidí a počet návštěvníků, kteří si přečerpávací elektrárnu od roku 1998 v rámci exkurze prohlédli, se blíží milionu.

Stavba byla uvedena do provozu 20. června 1996. Zařízení zvítězilo v prvním ročníku ankety Sedm divů Olomouckého kraje, kterou uspořádalo hejtmanství. Vodní elektrárna pomáhá přitáhnout turisty do regionu, který je na turistickém ruchu značně závislý. "Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je pro náš region skutečným unikátem. Navštíví ji většina turistů, kteří do Jeseníků přijíždějí na dlouhodobější pobyty," podotkla ředitelka sdružení cestovního ruchu Jeseníky Andrea Závěšická.

V energetické soustavě mají Dlouhé stráně funkci jak při využití přebytku energie, která se používá pro přečerpání vody z dolní do horní nádrže, tak při nedostatku energie, kdy elektrárna energii naopak vyrábí a prodává za vyšší cenu.

Za první tři měsíce letošního rok elektrárna vyrobila rekordních 222 milionů kilowatthodin elektřiny, což je nejlepší čtvrtletní výsledek v historii elektrárny a 40 procent výroby za celý rok 2014. Vysoká produkce souvisí se stále častějším využíváním elektrárny ke stabilizaci energetické soustavy. Výrazné výkyvy v dodávkách elektřiny z tuzemských i zahraničních obnovitelných zdrojů soustavu zatěžují.

Zdroj: ČTK

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.