úterý 16. července 2024 Luboš

Firma Elmo-plast po požáru obnoví výrobu a investuje do nové haly

Společnost Elmo-plast, jejíž výrobní závod v Alojzově na Prostějovsku na sklonku loňského roku částečně zničil mohutný požár, tento týden obnoví provoz a do konce roku investuje několik desítek milionů korun do stavby nové výrobní haly. Oheň způsobil škodu zhruba 80 milionů korun a další ztráty firmě, která se specializuje na plastové potrubí a zahradní stoly, vzniknou kvůli výpadku části výroby.

"Provoz společnosti, který byl zastaven z důvodu čerpání řádné dovolené, bude obnoven v tomto týdnu. Výroba plastového potrubí není ohrožena a bude probíhat dle plánu," řekl ČTK ředitel a majitel společnosti Elmo-plast Ivo Martínek.

Firma nyní soustředí síly na odstranění ohořelých zbytků haly a úklid okolí. "Poté bude následovat výstavba nové haly a instalace stejných strojů, které byly v původní hale. Předpokládáme, že výroba v nové hale bude obnovena do konce letošního roku. Investice na obnovu po požáru bude o něco vyšší, než je odhadovaná škoda," podotkl Martínek.

Požár zničil majetek v hodnotě 80 milionů korun. Martínek zatím nechtěl spekulovat, jak velká škoda firmě vznikne kvůli výpadku části výroby. Předloni společnost utržila 373 milionů korun. "Nepřímé škody způsobené požárem zatím vyčíslené nejsou. Požár bohužel ovlivnil částečně specifickou výrobu, kterou musíme nahradit," uvedl Martínek. Požár neměl vliv na počet pracovníků, kterých firma zaměstnává 24.

Mohutný požár jednu z výrobních hal společnosti Elmo-plast zachvátil 27. prosince. Hasiči jej po více než dvou hodinách zlikvidovali, nikdo nebyl zraněn. V objektu o rozměrech 40 krát 60 metrů shořela výrobní technologie a dva nákladní automobily.

Případ požáru výrobní haly v Alojzově už převzala policie. Zjištění jeho příčiny zřejmě potrvá několik týdnů. Podle mluvčí policie Ireny Urbánkové si nechali policisté vypracovat znalecké posudky. Policisté ani hasiči o možných příčinách požáru zatím nechtějí mluvit, podle informací ČTK však pracují s více variantami. Vyšetřovatelé na místě ohledali nákladní automobily, které shořely v objektu. Pomocí výškové techniky také pořizovali snímky objektu.

Hlavní část svého výrobního portfolia firma Elmo-plast prodává ze 60 procent na domácím trhu, zbylých 40 procent míří na export. Společnost v roce 2008 ve svém závodě v Alojzově jako první firma v Česku zahájila výrobu dvoustěnného korugovaného kanalizačního potrubí. Investice si vyžádala 135 milionů korun, část nákladů uhradily státní a evropská dotace.

Zdroj: ČTK

Foto: www.google.com

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.