úterý 25. června 2024 Ivan

Historii vypálené obce Javoříčko připomene nová expozice

Historii vypálené obce Javoříčko na Olomoucku bude připomínat nová expozice. Otevře se na konci dubna v prostorách někdejší školy u příležitosti 70. výročí osvobození a vypálení Javoříčka nacisty.

Osud obce budou v expozici zachycovat především emotivní fotografie a dominantní model původní obce. Dnes to sdělil Filip Žáček z občanského sdružení Iniciativa pro podporu vypálených obcí. Projekt stál zhruba 700.000 korun. Historii obce už nyní lidem připomíná multimediální stezka a takzvané hrobodomy, vyznačené základy někdejších domů.

Někdejší javoříčská škola byla vybudována v 19. století a jako jedna z mála budov přečkala vypálení obce v květnu 1945. "Budova má vzhledem ke svému příběhu nezapomenutelného genia loci a sama je tak ústředním prvkem celé expozice. Je místem, kde se zavraždění obyvatelé Javoříčka učili číst a psát, kde prožili část svých životů, proto si zaslouží být hlavním nositelem 'znovuoživení' Javoříčka," uvedl Žáček. Podle Martina Vyhlídala ze spolku  Nové Javoříčko bylo cílem projektu vrátit budově její původní poslání. Sloužit by tedy měla jako společenské a kulturní centrum. Expozice se otevře při vzpomínkovém setkání 26. dubna, její součástí bude i rozsáhlé zázemí. "To tvoří například kinosál, kde poběží dokumentární film Javoříčko z dílny Theodora Mojžíše, nebo prostor pro aktivity škol, které za expozicí dorazí. Cílem je vybudovat rovněž archiv věnovaný javoříčským událostem, který by mohl sloužit jako zdroj informací pro zájemce o danou problematiku," uvedl Žáček.

Prostory javoříčské školy budou sloužit také jako turistické informační centrum, které bude návštěvníky odkazovat na turistické zajímavosti v okolí. Pořádat se zde budou výstavy věnované tematice vypálených obcí. Zázemí najdou návštěvníci i v bezprostřední blízkosti školy, kde vznikla relaxační zahrada a přírodní amfiteátr.

Tragédie v Javoříčku se odehrála na samém sklonku války, 5. května 1945. Osadu tehdy obklíčili nacisté a 38 mužů a chlapců, kteří se v ní nacházeli, na místě zastřelili. Většinu domů zničili pancéřovými pěstmi a zápalnými granáty. Co bylo přesným důvodem zničení osady, dodnes obestírá řada spekulací. Podle olomouckého historika Pavla Urbáška, který se tragédií zabývá, souvisí se mstou za podporu partyzánského oddílu Jermak. V oblasti působil a Javoříčko bylo jedním z jeho opěrných míst.

Zdroj: ČTK

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.