sobota 20. dubna 2024 Marcela

Hrad Helfštýn se výjimečně otevře turistům, po Novém roce

Hrad Helfštýn na Přerovsku se výjimečně otevře turistům. Mohou na něj zavítat během zimní přestávky první sobotu v lednu, kdy se koná tradiční novoroční výšlap. Akce má na hradě tradici, každoročně si ji nenechá ujít až na 2000 návštěvníků. V předchozích ročnících je dosud neodradil ani mráz, sněhová kalamita či déšť. Hrad vypínající se na kopci u Týna nad Bečvou je nyní pro veřejnost uzavřen, za jeho brány budou moci lidé znovu nahlédnout až v březnu. ČTK to dnes řekl kastelán hradu Jan Lauro.

"Tradice výstupu je již více než pětatřicetiletá, vznikla ve spolupráci s Klubem českých turistů. Turisté s sebou strhli celou řadu široké veřejnosti. Jde o výjimečnou příležitost během zavírací doby. Od konce listopadu do března je totiž hrad uzavřen a akce je jediná, která dovolí nakouknout za brány Helfštýna během tohoto zimního období. Zřejmě i to je tím velkým lákadlem," uvedl kastelán.

Podle něj návštěvníky neodrazuje ani počasí, které je navíc každým rokem v tuto dobu rozdílné. Pamětníci pamatují při výstupu sněhové závěje, ale i déšť či mráz. "Ti skalní stále chodí bez ohledu na počasí, každoročně přijde 1500 až 2000 lidí," řekl Lauro. Pokud by do té doby napadl sníh, lidé se mohou těšit na pohádkovou atmosféru. Hrad Helfštýn nyní zeje prázdnotou, zůstává v něm jen kastelán s rodinou. Říká, že je tam "zazimován" a trávit tam hodlá i Vánoce.

Letos si novoroční výstup nenechalo ujít zhruba 1300 lidí, kteří na památku vystoupali navzdory deštivému počasí. Hrad během letošní sezony stejně jako mnohé ostatní památky v kraji zaznamenal úbytek návštěvníků, hrad si prohlédlo zhruba 80.000 lidí. Největší návštěvnost mělo na hradě už tradičně kovářské setkání Hefaiston.

Helfštýn založil ve 14. století loupeživý rytíř Friduš z Linavy. Nyní má hrad charakter rozsáhlé pevnostní architektury se šesti branami, řadou věží a budov a se systémem valů z 18. století. Vliv na stavební vývoj měli zejména páni z Kravař, Pernštejnové a Bruntálští z Vrbna.

Zdroj: ČTK

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.