sobota 15. června 2024 Vít

Jeseník bude i letos rozdávat porodné, 5000 korun na dítě

Radnice v Jeseníku podpoří i letos rodiče při narození dítěte vyplacením městského porodného ve výši 5000 korun. Příspěvek dostanou matky s trvalým pobytem ve městě. Jeseník takto podporuje narození dětí již několik let, snahou je zvýšit počet obyvatel a udržet ve městě mladé rodiny. Počin jesenické radnice je v regionu ojedinělý. Na porodném město každoročně vyplatí na půl milionu korun.

"I pro rok 2014 zastupitelstvo schválilo poskytování porodného ve výši 5000 korun. Chtěli jsme tím ukázat mladým rodinám, že nám záleží na tom, aby zůstávaly v Jeseníku, aby zde zakládaly rodiny. Chceme jim tím i ulehčit začátek, protože potřeba peněz u maminek bez ohledu na jejich sociální postavení je neoddiskutovatelná. Vše na děti je velmi drahé a po příchodu z porodnice je každá koruna dobrá," řekla dnes ČTK starostka Jeseníku Marie Fomiczewová (ČSSD).

Příspěvek od města si každoročně odnese zhruba stovka rodin. Městské porodné získají matky s trvalým pobytem v Jeseníku. "Mezi podmínkami jsou i parametry, že musí být občanem města určitou dobu před narozením dítěte. Je to pojistka proti účelové migraci. Na počet dětí v rodině to omezeno není," doplnila starostka.

Důvodem vyplácení porodného je podle zástupců města i fakt, že v této části Olomouckého kraje stále ubývají lidé. Ve městě žije zhruba 13.000 obyvatel, v roce 1990 to bylo podle starostky 15.500 lidí. Město trápí i odliv mladých lidí, kteří se po studiích do regionu už nevrátí.

Porodné začalo město vyplácet od roku 2009. Tehdy byla ale částka vyšší, rodiče dostávali od města za narozené dítě 10.000 korun. Později zastupitelé tuto částku snížili na polovinu. Šlo přitom o kompromis; zaznívaly i názory na jeho úplné zrušení.

V jesenické porodnici, kam směřují ženy z celého okresu, se loni narodilo 318 dětí. V porovnání s předchozím rokem to bylo o 15 více. V celém Olomouckém kraji se loni narodilo 6153 dětí, o 12 více než v roce předchozím.

Zdroj: ČTK

Foto: sumpersky.denik.cz

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.