sobota 15. června 2024 Vít

Polský senior se po tůře nevrátil na Švýcárnu, pátrali po něm celou noc

Polský turista se v úterý večer nevrátl z túry, na kterou vyrazil v brzkých ranních hodinách. Dvaasedmdesátiletý muž tak na celou noc zburcoval záchranáře, kteří po něm nepřetržitě pátrali až do rána.

Polský turista se nevrátil z túry, kterou započal v úterý ráno z chaty Švýcárna. Záchranné složky o tom informovali zaměstnanci horské chaty.

Dispečink Horské služby dostal echo od personálu chaty v deset hodin večer. „Nikdo ovšem netušil, kam se dvaasedmdesátiletý muž přesně vydal, nikomu to neřekl. Věděli jsme ale, že u sebe nemá mobilní telefon,“ uvedl náčelník Horské služby Jeseníky Michal Klimeš. Přitom podotknul, že na horských stezkách v Jeseníku je stále částečná sněhová pokrývka a teploty se v noci leckdy dostanou pod bod mrazu. Hrozilo proto nebezpečí, že turista může v případě zranění či vyčerpání prochladnout a v nejhorším případě i následkem nízkých teplot zemřít.

Členové Horské služby proto ihned ve spolupráci s Policií ČR zorganizovali pátrací akci. Policisté pátrali v horských chatách a v obcích. „My jsme, vzhledem k tomu, že nebyly žádné informace o jeho možném pohybu, prohledávali všechny možné trasy v horách, kudy mohl jít. Pátrání jsme pak po dohodě s policisty ukončili bez výsledku ve čtyři ráno,“ popsal noční akci Michal Klimeš. Záchranáři se pak připravovali na to, že začnou polského turistu opět hledat po rozednění. Kolem šesté hodiny však zaměstnanci chaty Švýcárna informovali HS, že muž se vrátil sám a bez zranění.

„Pán porušil snad všechny zásady bezpečného pohybu v horách. Způsobil tím zcela zbytečnou pátrací akci a zaměstnal záchranáře, kteří v případě skutečného ohrožení zdraví či života mohli chybět tam, kde je jich opravdu zapotřebí,“ komentoval pátrání náčelník Klimeš s tím, že turista by si měl kromě jiného uvědomit, že taková noční akce stojí nemalé finanční prostředky z rozpočtu Horské služby.

Autor: L. Behingerová

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.