Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Za posledních padesát let se v CHKO Jeseníky změnila fauna i flora

 
pondělí, 17. června 2019, 22:00

Proměna fauny i flory poznamenala Jeseníky během uplynulých 50 let, od doby, kdy byly prohlášeny za chráněnou krajinnou oblast (CHKO).

Do podoby hor významně zasáhly i krajinné dominanty - vysílač na Pradědu, jehož stavba začala rok před vyhlášením CHKO, a také přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně. Proměnily je i významné investice, především do lyžařských areálů. Padesátileté výročí slaví CHKO Jeseníky 19. června.

Nejvíce lidí míří na Praděd nebo naučnou stezku Bílou Opavou

Podle vedoucího Správy CHKO Jeseníky Petra Šaje je 50 let ve vztahu k vývoji přírody relativně krátké období, poměrně výrazně se však změnila lidská společnost a hlavně její potřeby. Vývojem prošla i návštěvnost, kterou správa v mnoha lokalitách mapuje posledních zhruba deset let pomocí čidel. Nejvíce lidí, 182.000, ročně zamíří na vrchol Pradědu, láká také naučná stezka Bílou Opavou, kde se loni návštěvnost vyšplhala na téměř 120.000 návštěvníků.

„Hned za ní je trasa k Velkému mechovému jezírku na Rejvízu s poloviční návštěvností. Z tohoto jednoznačně vyplývá, že Jeseníky zvládnou poměrně velké množství ukázněných a ohleduplných turistů," řekl Šaj. Opakem však je podle něj enormní potřeba provozovat v horách nové a nové sportovní aktivity a komerční extrémní závody pro tisíce účastníků.

Lesy jsou v jesenické CHKO aktuálním problémem

„Dnes už bohužel nestačí obout si pohorky a jít na túru, dnes, zdá se, je zapotřebí, aby každý cíl byl okořeněn nějakou atrakcí, nejlépe spojenou s alespoň trochu adrenalinovým zážitkem nebo přichystanou zábavou," podotkl jeho zástupce Jindřich Chlapek. Odborníci přitom poukazují na to, že expandující a nekontrolovaný rozvoj cestovního ruchu může být pro přírodu centrální část Jeseníků velmi limitující; hory mohou přijít o svá ještě relativně klidová území.

Aktuálním problémem jesenické CHKO jsou podle odborníků jednoznačně tamní lesy, ve kterých zejména v první polovině existence CHKO přibylo smrkových kultur na úkor smíšených lesů. Podle Šaje se na jejich stavu podepisuje zejména počasí, které výrazně oslabuje lesní porosty především v okrajových částech oblasti, nejnáchylnější jsou přitom starší hospodářské smrkové porosty.

CHKO Jeseníky se svou výměrou 744 kilometrů čtverečních řadí k největším CHKO v ČR. Leží na území Moravskoslezského a Olomouckého kraje, na částech okresů Jeseník, Šumperk a Bruntál. Ve Správě CHKO nyní pracuje 19 zaměstnanců a k tomu mají Jeseníky zhruba čtyři desítky dobrovolných pracovníků stráže přírody.

Na mnoha místech v důsledku nepřiměřeně vysokých stavů zejména jelení zvěře zcela chybí obnovující se dřeviny, jako je jedle, javor klen i mléč, jilm horský nebo třešeň ptačí, v nejvyšších polohách pak například jeřáb ptačí. Tento vliv není tolik vidět, ale o to je z pohledu ochrany přírody dramatičtější," doplnil Chlapek. Lesní hospodaření považuje za největší problém v CHKO Jeseníky také Miroslav Kutal z Hnutí DUHA Olomouc.

Z hor zmizel tetřev nebo tetřívek, vrátil se však sokol stěhovavý

„Měnící se klima nyní postupně ukazuje dluh, na který předcházející generace žily: postupně umírající nestabilní smrkové monokultury, které napadá kůrovec," řekl Kutal. Proměny se za padesátiletou existenci CHKO dočkala i fauna. Z hor podle Chlapka zřejmě nenávratně zmizely některé druhy jako tetřev nebo tetřívek, vrátil se však sokol stěhovavý, který pravidelně hnízdí v horách od roku 2001.

„Dnes už je jeho populace v Jeseníkách na historickém maximu a s přilehlým okolím CHKO tvoří jednu z nejsilnějších populací v ČR, jde zhruba o 20 lokalit," podotkl Šaj. Dodal, že faunu Jeseníků v posledních letech obohatil také datlík tříprstý, jeřáb popelavý a od letoška i puštík bělavý. Návrat sokolů kvitují i zástupci hnutí DUHA. „Navzdory vysoké lesnatosti a nízkému osídlení se bohužel do Jeseníků zatím trvale nevrátili vlci a rysi, v posledních pěti letech jsme je zaznamenali jen sporadicky," uvedl Kutal.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com

Kam dál?

Senior si ve vězení odsedí deset let za vraždu syna své kamarádky

čtvrtek, 13. června 2019, 17:00

Za loňskou vraždu čtyřicetiletého muže v Adolfovicích na Jesenicku si má dvaašedesátiletý Hvězdoslav Stork odpykat ve vězení...

Zloděj ukradl ze hřbitova mramorovou náhrobní desku a poničil...

pondělí, 10. června 2019, 18:00

Neznámý zloděj ukradl mezi 4. a 7. červencem náhrobní desku z hrobu v Lipové-lázních. Hrob podle policie patří rodině...

Řidič narazil do plotu a zastavila ho až zeď domu. Nadýchal téměř dvě...

pondělí, 10. června 2019, 16:30

K dopravní nehodě došlo v sobotu 8. června po šesté hodině večerní v Lipové-lázních k dopravní nehodě osobního vozidla....

Řidiči se za volantem udělalo zle a havaroval. Do nemocnice byl...

pondělí, 10. června 2019, 08:29

K havárii osobního auta došlo v pátek 7. června 2019 o půl deváté ráno v Loučné nad Desnou – Rejhoticích. Staršímu řidiči vozu...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Plaga je proti plánovanému zavedení povinné maturity z matematiky

Ministr školství Robert Plaga (ANO) chce zrušit plánované zavedení povinné maturity z matematiky. Rozhodl se tak na základě analýzy výsledků maturantů ve vybraných úlohách z minulých let. Podle ministra je třeba nejdřív zlepšit výuku matematiky tak, aby jí žáci skutečně rozuměli, a až potom případně zavést povinnou maturitu. Novinářům to sdělilo tiskové oddělení ministerstva školství v reakci na informace Deníku. Zákon v současnosti počítá se zavedením povinné maturity z matematiky nejpozději od jara 2022.

Letiště Praha z tendru na skenery vyloučilo Huawei a ZTE

Letiště Václava Havla vyloučilo z výběrového řízení na sedm celotělových skenerů čínské firmy Huawei a ZTE. K tomuto kroku přistoupilo na základě loňského varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Ani jedna z čínských korporací se do tendru nemohla ani přihlásit. Jiné společnosti v tendru jejich produkty nevyužívají. Skenery za 30 milionů korun mají přispět k vyšší bezpečnosti cestujících. Uvedl to Deník N.

Vedení ČSSD odmítlo odchod z vlády Andreje Babiše

Předsednictvo ČSSD dnes nepodpořilo odchod strany z vlády. Pro opuštění kabinetu hlasovalo 11 ze 42 přítomných představitelů vedení sociální demokracie. Po jednání předsednictva to novinářům řekl předseda sociální demokracie Jan Hamáček. Pro odchod z koaliční vlády s hnutím ANO podle něj nehlasoval nikdo z užšího stranického vedení.