Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Vzácné sbírky se přestěhovaly z garáží do moderního depozitáře

 
pátek, 2. srpna 2019, 19:00

Ve větším a lépe chráněné jsou sbírkové předměty Vlastivědného muzea Jesenicka. To totiž opustilo nevyhovující pronájem v Tovární ulici v Jeseníku a přesunulo depozitář do bývalé výrobní a skladovací haly v Beskydské ulici.

„Původní depozitář – to byly v podstatě staré garáže, navíc s nebezpečně vedoucím potrubím, které v případě havárie přímo ohrožovalo sbírkové předměty. Potýkali jsme se také s nedostatkem místa. Rozhodnutí o těchto pronájmech padlo před mnoha lety a bylo považováno za dočasné řešení,“ uvedl ředitel Vlastivědného muzea Jesenicka Pavel Rušar.

Nové prostory si ve středu 31. července prohlédl náměstek hejtmana pro oblast kultury a památkové péče Petr Vrána. „Před časem se podařilo domluvit s firmou, která opouštěla svoje působiště v Jeseníku a přesouvala se do nové haly za městem. Vzhledem k tomu, že majitel společnosti patří mezi podporovatele kultury v regionu a sponzory muzea, souhlasil s pronájmem prostor pro depozitární účely,“ řekl náměstek Vrána.

Nový depozitář je třikrát větší než původní, což představuje skladovací rezervu na zhruba deset let. Nechybí nákladová rampa pro naložení nebo vyložení velkých sbírkových předmětů, ani zázemí pro zaměstnance muzea v podobě kanceláří či pracoven s laboratoří.

„Stěhování předmětů trvalo bezmála půl roku. Díky ochotě a nasazení zaměstnanců bylo devadesát procent přesunuto vlastními silami  tedy s nulovými náklady, pouze s velmi těžkými předměty pomohla firma,“ doplnil ředitel muzea.

Tisková zpráva | Foto olkraj.cz

Kam dál?

Lesy České republiky chtějí plošně kácet stromy v Jeseníkách kvůli...

středa, 31. července 2019, 21:00

Státní podnik Lesy ČR podle Hnutí Duha žádá o povolení plošného kácení stromů v prvních a druhých zónách Chráněné krajinné...

V Jeseníku vnikne nový skatepark, jeho podoba už je známa

čtvrtek, 25. července 2019, 18:00

Na konečné verzi podoby nového skateparku v Bukovicích, místní části Jeseníku, se dohodli zástupci města a uživatelé tohoto...

FOTO: Seniorka dvakrát nabourala a stále pokračovala v jízdě. Do...

středa, 24. července 2019, 10:45

Hned na dvou místech včera havarovalo osobní auto Chevrolet Aveo, které řídila devětašedesátiletá žena. Krátce před...

Řidič s dvěma promile v krvi kličkoval po celé silnici a svítil pouze...

úterý, 23. července 2019, 10:00

V neděli chvíli po půlnoci si strážníci všimli Městské policie Jeseník podezřelého auta značky Kia Carnival.

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Zafranović chystá film o Dubčekovi, Brežněva ztvární Depardieu

Slovenský scenárista Karol Hlávka a chorvatský režisér Lordan Zafranović připravují celovečerní film o hlavní osobnosti pražského jara 1968 Alexandru Dubčekovi s názvem Lidská tvář. Zatím není jasné, kdo bude hrát hlavní roli. Jako nejvyšší představitel Sovětského svazu Leonid Brežněv by se měl ve filmu objevit francouzský herec s ruským občanstvím Gérard Depardieu. Novinářům o tom informoval producent Andrej Antonio Leca. Natáčení filmu je plánované na rok 2021, o rok později by měl mít světovou premiéru.

Denně dělám i třináct operací, říká plastický chirurg Měšťák

I třináct operací denně stihne plastický chirurg Jan Měšťák, který v pondělí oslaví 75. narozeniny. Za rok jich udělá kolem pěti stovek, pracuje i v sobotu, řekl v rozhovoru. Nejnáročnější a nejzodpovědnější pro jsou podle něj operace nosů, lidem ale nejvíc mění život.

Cibule stojí dvojnásobek než loni, zdražil i květák či brambory

Cibule stojí v obchodech dvojnásobek než loni, o více než polovinu zdražily květák, brambory a zelí. Kromě zeleniny ale spotřebitelé platí více také za vepřové maso, pečivo a těstoviny. Proti loňskému červenci naopak zlevnily máslo, vejce, cukr a ovoce. Vyplývá to z červencových průměrných cen, které zveřejnil Český statistický úřad. Statistici každý měsíc sledují a zveřejňují ceny šesti desítek potravin.