úterý 28. května 2024 Vilém

K aprílovému počasí v Olomouckém kraji se přidal i silný vítr

Olomouc zažívá v těchto dnech opravdu aprílové počasí. Ke kolísavým teplotám a občasnému sněžení se nyní přidal i silný vítr, který páchá v celém Olomouckém kraji pořádnou neplechu. V noci z úterý na středu se dokonce ocitla část Olomouce bez elektrické energie.

Téměř osm desítek zásahů zaznamenali v souvislosti se silným větrem od úterý do dnešního rána hasiči v Olomouckém kraji. Nejhorší situace byla v úterý večer, kdy se silný vítr prohnal části Šumperska, Olomoucka a Přerovska. Kromě popadaných stromů hasiče od dnešního rána zaměstnává také voda. Ve Zvoli na Šumpersku je vyhlášen druhý povodňový stupeň, voda zalila silnici mezi Lukavicemi a Bohuslavicemi na Šumpersku.

"Dnes už jsme zaznamenali deset výjezdů, šlo o popadané stromy. Zlobit však začíná také voda," řekla ČTK mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková. Ve střehu jsou kvůli zvýšené hladině řeky Moravy lidé ve Zvoli na Šumpersku. "Je vyhlášen druhý stupeň povodňové aktivity, není to zatím nijak dramatické, voda stoupla na Moravě, hasiči to střeží. Zatím se to drží, hladina dosahuje nyní 271 centimetrů a do třetího stupně zbývá 19 centimetrů," řekl ČTK starosta obce Josef Najman.

Kvůli popadaným stromům se hasiči v kraji nejvíce zapotili v úterý mezi 20:00 a 21:00, kdy operační středisko evidovalo 32 zásahů hasičů. "Část krajského města Olomouce byla několik hodin bez dodávky elektrické energie. Okolo půlnoci nefungovalo v Olomouci 11 trafostanic, elektřina nefungovala v místních částech Holice a Nové Sady. Situaci si řešili energetici," uvedla mluvčí hasičů. Výjezdy se týkaly především popadaných stromů a větví na komunikace a dráty elektrického vedení, v Lutíně na Olomoucku i v Přerově na nábřeží Dr.Edvarda Beneše hasiči zajišťovali uvolněnou střešní krytinu.

Zdroj: ČTK

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.