neděle 14. dubna 2024 Vincenc

Kvůli odstřelu OP bude v Prostějově zastaven provoz na R46

Plánovaný odstřel šesti výrobních hal zkrachovalého Oděvního podniku v sobotu ráno na několik minut zastaví v Prostějově provoz na rychlostní komunikaci R46, která vede poblíž areálu textilky. Dnes to řekl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Studecký

Rychlostní silnice R46 bude v Prostějově v sobotu z bezpečnostních důvodů zcela uzavřena od 7:00 do 7:10, kdy budou haly odstřeleny. Provoz automobilů na této rychlostní silnici bude omezen už od 6:00. Na zhruba kilometrovém úseku policisté dopravu převedou v pravém jízdním pásu do rychlého jízdního pruhu a v levém jízdním pásu do pomalého jízdního pruhu.
Tato omezení skončí v 8:00, uvedl Studecký.
   

Na odstřel výrobních hal se chystají přijít podívat lidé z Prostějova a okolí. Mluvčí prostějovské radnice Jana Gáborová dnes řekla, že uzavřena bude v době odstřelu také Průmyslová ulice, kterou strážníci obeženou páskami. "Městská policie bude občany upozorňovat, aby do uzavřeného prostoru nevstupovali," uvedla.
   

Šest výrobních hal OP v sobotu ráno pošle k zemi tuna dynamitu. Prostějov tak přijde o dosud neodmyslitelnou dominantu průmyslové části města, nad níž se šestipatrové budovy podniku tyčily několik desítek let.
   

Odstřel výrobních hal už týdny pečlivě připravuje střelmistr Zdeněk Šobíšek z Prahy. "Podobný odstřel u nás ještě nikdo asi neprováděl. Dokonce jsem zaslechl, že naposledy byl tak velký odstřel v Drážďanech, když je bombardovali Američané. Je to životní výzva, ze které mi běhá mráz po zádech, jenom když o tom hovořím," řekl Šobíšek, který má na svém kontě odstřely 62 komínů, tří velkostrojů, dvou mostů a 17 budov.
   

Do konstrukce výrobních hal Oděvního podniku odborníci postupně uloží 4200 rozbušek a bleskovic, které propojí několik kilometrů drátu. Celkem bude na demolici hal spotřebováno 1,1 tuny dynamitu. "Tým 16 lidí to bude nabíjet tři dny," podotkl Šobíšek.
   

Šest budov bude v sobotu ráno odstřeleno postupně za sebou, přičemž každá se má k zemi poroučet několik sukend. Před odstřelem hasiči napustí střechy výrobních hal vodou, aby se snížilo množství prachu. "Voda také zatíží sloupy budov, což nám při odstřelu pomůže," dodal Šobíšek. Na zajištění sobotního odstřelu se bude včetně hasičů a policistů podílet na šest
desítek lidí.
   

Střelmistr nyní musí pečlivě promyslet rozmístění náloží, aby se všechny šestipatrové haly po výbuchu opravdu sesypaly jako domečky z karet. Odstřel podle Šobíška nebude jednoduchý, protože konstrukce výrobních budov je vyztužena silnými železnými dráty.
   

Společnost Astria Group, která se začátkem roku stala novým majitelem hlavního areálu zkrachovalého OP v Prostějově, plánuje na části pozemků postavit velkou výstavní halu. Část parcel zřejmě nabídne investorům.

Zdroj:ČTK

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.