neděle 14. dubna 2024 Vincenc

Lyžař v Jeseníkách vylétl ze sjedovky do lesa, po nárazu zemřel

Přibližně šedesátiletý muž včera po poledni ve skiareálu Loučná – Kouty nad Desnou vylétl v plné rychlosti ze sjezdové dráhy do lesa a narazil do stromu.

V Jeseníkách lyžoval s přítelkyní, ta byla svědkem nehody a okamžitě vše ohlásila dispečinku HS. „Muž byl bez známek života. Ihned jsme zahájili resuscitaci a požádali o spolupráci i Leteckou záchrannou službu z Olomouce,“ uvedl k výjezdu Vítězslav Kaller, zasahující člen Horské služby Jeseníky. Dodal, že muž neměl ochrannou přilbu a na sjezdovce se pohyboval jen v čepici. „V Jeseníkách je nyní na sjezdových tratích technický sníh, po ránu zledovatělý, během dne pak trochu povolí. Vlivem toho lyžaři jezdí mnohem vyšší rychlostí, než na normálním sněhu,“ popsal situaci v Koutech Vítězslav Kaller.

Záchranáři muže resuscitovali i během transportu k místu přistání vrtulníku. Tam si zraněného převzal lékař LZS a vzápětí konstatoval smrt. Podle jeho slov byla lyžařova zranění neslučitelná se životem a pravděpodobně zemřel ihned po nárazu do stromu. „Je samozřejmě otázka, zda by mu přilba pomohla, ale tak se ptát nesmíme. Používání ochranné přilby považujeme za absolutní nutnost, stejně jako přizpůsobení rychlosti stavu a povrchu sjezdové trati,“ důrazně varoval lyžaře náčelník Horské služby Jeseníky Michal Klimeš. Připomněl zároveň nutnost řídit se vždy Desaterem FIS pro bezpečný pohyb na sjezdovkách.

Autor: L.Behingerová

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.